Airbus sprzedał na targach samoloty za 23 miliardy dolarów... jednego dnia

Targi lotnicze Farnborough Air Show 2016 (Wielka Brytania), które trwają od 11 do 17 lipca, są bardzo owocne dla Airbusa. Europejskie konsorcjum produkujące samoloty już drugiego miesiąca targów pochwaliło się zawarciem czterech umów sprzedaży o łącznej wartości 23 miliardow dolarów.

W trakcie całych targów Airbus sprzedał sprzęt za łącznie trzydziestu pięciu miliardy dolarów.

Producent samolotów z siedzibą we francuskiej Tuluzie nabrał rozpędu tuż po ogłoszeniu nabycia przez Virgin Atlantic dwunastu samolotów A350-1000 o łącznej wartości 4, 3 miliarda dolarów (kalkulacja po wartościach katalogowych).

Z kolei AirAsia znalazły się w centrum uwagi po tymże, jak przedstawiciele tej największej taniej linii lotniczej po Azji z siedzibą po Kuala Lumpur, złożyli zamówienie na 100 Airbusów A321neo, wycenianych na ponad 12 miliardów dolarów.

W ostatnich latach AirAsia solidny się głównym nabywcą floty z rodziny A320. Malezyjska linia lotnicza zamówiła ogółem 575 wąskokadłubowców Airbusa, z których 170 już jest w użytku. A321neo spośród 240 miejscami na pomoście pozwoli AirAsia na pomnożenie liczby pasażerów i określenie konkurencyjnych cen - powiada Tony Fernandes, CEO AirAsia:

A321neo pomoże naszej firmie odpowiedzieć na silny potrzeba, a także obniżyć koszty wewnątrz spółki. To natomiast pozwoli ustalić niższe ceny dla klientów. A321neo zostanie latał na naszych najciekawszych trasach, zwłaszcza tych, które borykają się z kłopotami infrastrukturalnymi

Foto: Airbus / materiały prasowe Tony Fernandes, CEO AirAsia (po lewej) i Fabrice Brégier CEO Airbus

Inna z miarki lotniczych Go Air (indyjska linia lotnicza z siedzibą w Bombaju) również podpisała list intencyjny na 72 modele A320neo. Umowa dwukrotnie zwiększy obecną flotę Go Air, z 72 Airbusów A321neo zamówionych po 2011 roku. Jeśli Go Air zrealizuje zamówienie, zostanie warte prawie 8 milionów dolarów.

Germania a mianowicie turystyczna linia z Berlina pokusiła się o zakup 25 samolotów A320neo o łącznej wartości prawie 3 miliardów dolarów.

Islandzki niskobudżetowy WOW air, który wozi pasażerów od momentu lipca 2012 roku, złożył zamówienie na cztery A321neo za 503 miliony dolarów. Nowa kasa WOW ma wspomóc ekspansję usług między Europą natomiast Stanami Zjednoczonymi.

Airbus vs. Boeing

Airbus zdecydowanie popisał się wynikami już podczas drugiego dnia show, aczkolwiek konkurent, amerykańska firma Boeing, wcale nie odstawała. Europejska linia czarterowa TUI Group zamówiła 10 Boeingów 737MAX 8 i jeden wzór 787-9 Dreamliner na łączną kwotę 1, 4 miliarda dolarów. Dodatkowo Air Lease Corporation kupiło sześć 737MAX 8 za 660 milionów dolarów, a chińskie Kunming Airlines podpisało list intencyjny na dziesięć 737MAX 7 za 806 milionów dolarów. Nieujawniony nabywca z Chin zobowiązał się do kupna 30 Boeingów 737 zbyt ponad 3 miliardy dolarów.

Foto: Boeing / BusinessInsider. com Volga-Dnepr Boeing 747-8F

Jednocześnie, rosyjski gigant ładunkowy Volga-Dnepr Group sfinalizował przejęcie 20 Boeingów 747-8, z czego 4 w tej chwili zostały dostarczone. Całkowita wartość sprzedaży, włącznie z już dostarczonymi samolotami, to około 7, 6 miliarda dolarów w cenach detalicznych. Powinno się odnotować, że pomimo klasycznych cen sprzedaży, kupujący prawdopodobnie utargowali znaczne rabaty obok tak dużych zamówieniach.

Tagi: Airbus Farnborough Air Show boeing Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi poglądami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybieranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem punkt widzenia o likwidacji OFE. W jeszcze gorsze"

  • Jeśli ktoś spóźnił się ze złożeniem PIT, może uniknąć kary. Wystarczy czynny żal

AUTOPROMOCJI Koniec bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI zmienia nazwę według aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje uciec spod topora

  • Afera GetBack. Twórca Altus TFI usłyszał nowe zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Myśl Banku i kilkunastu zatrudnionych. Chodzi o aferę GetBack

Notowanie