Co zrobić z odwróconą hipoteką, gdy właściciel umiera

17.02.2021
Category: Cały Okres

Odwrócony kredyt hipoteczny to pożyczka z ubezpieczeniem federalnym, która zapewnia właścicielom domów miesięczne spłaty gotówkowe na podstawie kwoty kapitału własnego zgromadzonego w nieruchomości. Chociaż może to być świetne narzędzie dla emerytów, którzy chcą dodatkowego źródła dochodów, może oznaczać kłopoty dla każdego, kto odziedziczy nieruchomość po śmierci pierwotnego właściciela.

Sprawdź nasz kalkulator kredytu hipotecznego.

Zasady spłaty odwróconych kredytów hipotecznych

Nawet jeśli odwrócona hipoteka jest pożyczką, nie musisz jej spłacać, o ile używasz domu jako podstawowego miejsca zamieszkania. Jedynym momentem, w którym wymagana jest pełna spłata, jest wyprowadzka, sprzedaż nieruchomości w celu zakupu nowego domu lub śmierć, nie pozostawiając nikogo, kto przeżył. Jeśli jesteś żonaty, a twój współmałżonek nadal mieszka w domu, spłata może zostać odroczona do jego śmierci.

Więc co to oznacza dla kogoś, kto dziedziczy dom z odwróconą hipoteką? Zasadniczo beneficjent byłby na haku, aby uzyskać pełne saldo pożyczki. Nie miałoby znaczenia, czy planują mieszkać w domu, czy nie. Pożyczkodawca nadal oczekiwałby, że spłacą odwróconą hipotekę i wszelkie odsetki kapitalizowane przez cały okres trwania pożyczki.

Jakie masz opcje?

Kiedy po śmierci rodzica lub bliskiej osoby pozostaje Ci odwrócony obowiązek spłaty kredytu hipotecznego, masz cztery sposoby, aby sobie z tym poradzić.

Możesz wystawić dom na sprzedaż, aby spłacić pożyczkę. Jeśli wartość nieruchomości jest wyższa niż saldo kredytu, możesz przeznaczyć resztki na inne wydatki. Gdy pożyczka przekracza wartość kapitału własnego domu, odpowiadasz tylko za spłatę rzeczywistej wartości domu.

Możesz również spłacić pożyczkę, aby móc pozostać w domu. O ile wraz z domem nie odziedziczyłeś dużej sumy gotówki, najprawdopodobniej będziesz musiał sfinansować spłatę pożyczki. W tym scenariuszu musiałbyś spełnić określone wymagania kredytowe, jeśli chodzi o kredyt, dochód i długi, aby kwalifikować się do nowego kredytu hipotecznego.

Trzecią opcją jest przekazanie nieruchomości pożyczkodawcy z powrotem. Jest to w zasadzie sposób na uniknięcie wykluczenia. Pożyczkodawca staje się właścicielem nieruchomości, a spadkobiercy nie ponoszą żadnej dalszej odpowiedzialności finansowej za dom.

Oddanie nieruchomości ma kilka zalet w porównaniu z czwartą opcją, która polega na całkowitym oddaleniu się od domu. Jeśli pożyczkodawca zajmie dom, a dom zostanie sprzedany na aukcji, nieruchomość właściciela może zostać pociągnięta do odpowiedzialności za spłatę zadłużenia z tytułu kredytu.

Zaufany specjalista może być dla Ciebie bardzo pomocny w tych skomplikowanych sprawach związanych z odwrotnym kredytem hipotecznym, a możesz skorzystać z narzędzia dopasowującego SmartAdvisor SmartAdvisor, aby połączyć się z ekspertem, który może zaspokoić Twoje konkretne potrzeby.

Poznaj swoje prawa

Jeśli znajdziesz się w posiadaniu torby na odwrócony kredyt hipoteczny, ważne jest, aby pamiętać, że masz pewne prawa. Na przykład za każdym razem, gdy właściciel domu umiera na skutek odwróconej hipoteki, pożyczkodawca musi formalnie powiadomić spadkobierców o wymagalności pożyczki. Beneficjenci mają 30 dni na ustalenie dalszych kroków.

Gdy zdecydujesz się sprzedać lub spłacić pożyczkę, będziesz mieć dodatkowe sześć miesięcy na sfinalizowanie transakcji. W niektórych przypadkach możesz uzyskać sześciomiesięczne przedłużenie na sfinalizowanie umowy. Świadomość obowiązujących przepisów może uniemożliwić podejmowanie złych decyzji podczas próby rozwiązania problemu z odwróconą hipoteką.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy