Czy warto zainwestować w akcje Exxon Mobil po ich anulowaniu?

Czy warto zainwestować w akcje Exxon Mobil po ich anulowaniu?
16.10.2020
Category:

Anuluj przypisywanie firmie Culture uznanie za uruchomienie akcji XOM z Dow Jones Industrial Average

To był dobry bieg. Exxon Mobil (NYSE: XOM ) był niezłomnym graczem Dow Jones Industrial Average (DJIA) przez 92 lata. Spójrzmy na to z perspektywy. Akcje Exxon Mobil były częścią DJIA przed Wielkim Kryzysem. Pomimo jednego z największych w historii wycieku ropy Exxon Valdez, akcje pozostały na giełdzie.

Ale tak po prostu, XOM ma but. Przeszło przez oryginalny New Deal. Jeśli wierzyć doniesieniom, stało się to ofiarą rodzącego się Zielonego Nowego Ładu. A to oznacza, że ​​inwestorzy muszą zdecydować, czy akcje zostały objęte surową transakcją.

Ofiara kultury?

Gdy akcje Exxon Mobil opuściły Dow, nadeszła idealna burza dla aktywistów zmian klimatycznych. W Kalifornii szalały pożary, powodując ucieczkę 100 000 osób. Wybrzeże Zatoki Perskiej nawiedziło nie jeden, ale dwa huragany w ciągu tygodnia.

Według May Boeve, dyrektora wykonawczego 350.org, Dow został zmuszony do zerwania stosunków z Exxonem, którego Boeve nazwał „przestępcami klimatycznymi”.

„Big Oil upadł” – powiedział Boeve. „Naszym zadaniem jest upewnienie się, że nas nie zabiorą ze sobą. Firmy zajmujące się paliwami kopalnymi, takie jak Exxon, wiedziały i kłamały przez dziesięciolecia na temat głównej przyczyny niszczycielskich skutków, których doświadczamy obecnie na całym świecie… ”

A może było to tylko oparte na wydajności?

W tym miejscu przydaje się Brzytwa Ockhama. Możesz uwierzyć, że po 92 latach członkowie indeksu S&P Dow Jones zdecydowali, że zmiany klimatu będą teraz decydować o tym, które akcje powinny znaleźć się na liście jej ekskluzywnej grupy. To osobliwe pojęcie w dzisiejszych czasach.

Albo mogłoby istnieć prostsze wyjaśnienie. Taką, która dociera do sedna sprawy. Jak napisał Will Ashworth o wycofaniu z giełdy: „W dzisiejszych czasach nie ma potrzeby, aby dwie spółki naftowe znajdowały się w indeksie 30. A Chevron (NYSE: CVX ) jest lepsza z tych dwóch”.

Innymi słowy, akcje Exxon Mobil śmierdzą. I wydaje się, że w najbliższym czasie nie poprawia się.

Akcje XOM radziły sobie w tym roku fatalnie. W ciągu roku spadł o ponad 42%, pomimo prawie 30% odreagowania z marcowego minimum. Inwestorzy już wiedzieli, że będzie to ciężki rok dla zapasów ropy. Spadek cen wynika z bezprecedensowego spadku popytu.

Nawet w sytuacji, gdy powrót do zdrowia nabiera tempa, prawdopodobnie konieczne będzie połączenie testów szybkiego reagowania, które są szeroko dostępne, wraz ze sprawdzonymi metodami terapeutycznymi, aby przesunąć igłę w gospodarce. Ostatecznie szczepionka jest planem, ale im bliżej jesteśmy skutecznej szczepionki, tym trudniej się wydaje.

Tutaj mają rację aktywiści klimatyczni. Nie wiadomo, kiedy i czy popyt wróci do poziomu sprzed pandemii. Kryzys zdrowia publicznego daje ruchowi pojazdów elektrycznych czas potrzebny na rozwój infrastruktury. I to nic nie mówi o liniach lotniczych i statkach wycieczkowych, które stanowią własne wyzwania.

Czy warto kupować akcje Exxon Mobil?

Gdziekolwiek spadniesz na skali zmiany klimatu od zera do Ala Gore’a, jest niewygodna prawda dotycząca naszej przyszłości energii odnawialnej. Będziemy potrzebować technologii węglowej, aby nas tam dotrzeć. Oznacza to, że w jakiejś formie lub w jakiś sposób Exxon Mobil będzie nadal miał znaczenie, nawet jeśli szukamy świata z czystszą energią.

Wydaje się, że młodsi inwestorzy mogą kupować tę narrację. Akcje Exxon Mobil to jedna ze 100 najpopularniejszych akcji w Robinhood. Nie ma jednak żadnego ważnego powodu, aby kupować akcje Exxon Mobil. Nawet oszałamiająca stopa dywidendy spółki nie jest tym, czym się wydaje. W rzeczywistości Ashworth wyjaśnia, dlaczego decyzja firmy o utrzymaniu dywidendy wydaje się desperackim posunięciem.

Biorąc to pod uwagę, jeśli inwestujesz swoje wartości i nie chcesz kupować akcji XOM, szanuję tę decyzję. Ale nie dajcie się zwieść myśleniu, że to wydarzenie dotyczyło czegokolwiek innego niż notowania akcji.

W dniu publikacji Chris Markoch nie posiadał (bezpośrednio ani pośrednio) żadnych pozycji w papierach wartościowych, o których mowa w tym artykule.

Chris Markoch jest niezależnym copywriterem finansowym, zajmującym się rynkiem od ponad pięciu lat. Z InvestorPlace pisze od 2019 roku.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy