Chiny tną prognozę wzrostu gospodarczego w 2017 r.

Chiny tną prognozę wzrostu gospodarczego

Władze Chin potrzebują, żeby w 2017 r. tempo wzrostu chińskiego PKB wyniosło ok. 6, pięć proc. lub było "w miarę możliwości" wyższe. Po zeszłym roku druga odnośnie do wielkości gospodarka na kuli ziemskiej wzrosła o 6, 7 proc. Był to najsłabszy wynik od 26 czasów.

W Pekinie zapoczątkowała się w niedzielę doroczna sesja chińskiego parlamentu a mianowicie Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych (OZPL). W swym wystąpieniu premier Li Keqiang rzekł, że jego rząd dąży do tego, by w 2017 roku tempo wzrostu chińskiej gospodarki - drugiej co do wielkości na świecie - wyniosło ok. sześć, 5 proc. lub stało się "w miarę możliwości" wyższe.

Celem na rok ubiegły był wzrost od 6, 5 do 7 proc. Ostatecznie tempo wzrostu wyniosło 6, 7 proc. i było najsłabsze od momentu 26 lat. Gospodarkę napędzały przede wszystkim opony bankowe, boom na rynku mieszkaniowym i miliardowe inwestycje rządowe.

Chińska system gospodarczy na nowe tory

W naszym roku jednak władze przymierzają się do schłodzenia rynku mieszkaniowego oraz chcą spowolnić kredytowanie. Jednocześnie mówią o stworzeniu 11 mln nowych stanowisk zatrudnienia w 2017 r., czyli o 2 mln mniej niż roku przeszłym. Podobnie jak w 2016 roku, Chiny odrzucić postawiły sobie za zamiar wzrost eksportu, podkreślając niepewną perspektywę globalnej gospodarki.

- Target wzrostu w chińskiej gospodarce daje inwestorom pogląd o globalnej trajektorii gospodarczej na ten dwanaście miesięcy - mówi cytowany za pośrednictwem PAP Jeffrosenberg Tan, kierownik strategii w PT Sinarmas Securities.

Tagi: Chiny Azja PKB Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Wydawane komentarze są prywatnymi poglądami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w adres „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i maksymy obowiązujące na Facebooku mieszczą się się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem zdanie o likwidacji OFE. Na jeszcze gorsze"

  • Jeśli ktoś spóźnił się ze złożeniem PIT, może uniknąć kary. Trzeba czynny żal

REKLAMY Koniec bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI zmienia kategorię po aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje uciec spod topora

  • Afera GetBack. Twórca Altus TFI usłyszał nowe zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Idea Banku i kliku pracowników. Chodzi o aferę GetBack

Notowanie

Bank Pekao - zysk netto w IV kwartale 2016 roku