Decyzja Moody’s. Jak zachowa się złoty PLN?

Decyzja Moody's nie zostanie dla nas trzęsieniem ziemi. Rynki już ją skonsumowały

Nawet jeśli agencja Moody's obniżyłaby Polsce rating, trzęsienie ziemi nam nie grozi. Rynki mają już tą decyzję skonsumowaną. Na pewno nie będzie to takie zaskoczenie podobnie do styczniowej obniżki ratingu przez agencję Standard&Poor's.

Ile może stracić polski złoty w wypadku obniżki oceny? Według Renoma Rogalskiego z Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska, wobec euro nasza waluta nie zaakceptować powinna osłabić się więcej niż do poziomu 4, 36 zł.

- Mam wrażenie, że rynek już wycenił sobie tę obniżkę po drodze. Przez ostatni tydzień naszą walutę wspierały słabsze wyniki z USA dot. rynku pracy, co oddaliło podwyżki stóp przez Fed - mówi Business Insider Polska Rogalski.

Ekspert tłumaczy, iż obniżka ratingu nie byłaby zaskoczeniem dla inwestorów, bowiem Moody's posiada najwyższą weryfikację pośród trzech najważniejszych filii:

Obniżka jest dzięki stole. Jeśli Moody's miałby uwzględnić argumenty, o jakich już wspominał wcześniej, wówczas bez wątpienia byłyby to niejasności co do przyszłorocznego budżetu.

W razie gdyby agencja zostawiła ocenę na tym samym poziomie, złoty ma wielkie pole do popisu i dalszej aprecjacji.

Moody's raczej nie obniży

Jak wówczas widzą analitycy innych instytucji bankowych? Ekonomiści Raiffeisen Polbank odrzucić oczekują żadnych zmian, jednak dopuszczają grożenie palcem:

Przeprowadzone wśród analityków ankiety wskazują, że większość spośród nich (także my) odrzucić oczekuje zmiany ani po stronie ratingu, ani po stronie perspektywy.

Biorąc jednak pod uwagę, że dane o PKB, uwypuklając na słabość inwestycji, potwierdziły podnoszone wcześniej przez agencję obawy o ich strukturę, uwzględniając zakładaną w budżecie wyższą ścieżkę prognoz gwoli długu publicznego oraz ambitne założenia rządu odnośnie przyszłorocznych wpływów z podatku VAT, nawet gdy rating pozostanie wyjąwszy zmian, to wymowa marki może sugerować utrzymujące się ryzyko jego obniżenia w przyszłości.

BZ WBK także oczekuje, że Moody's nie obniży Polsce marki kredytowej. Analitycy agencji bankowej oczekują, że pozytywna odpowiedź złotego na brak obniżki będzie jednak przejściowa, a do dalszego umocnienia polskiej waluty brakuje już impulsów:

Sądzimy, że przyszła pozytywna reakcja złotego na decyzję o braku modyfikacje ratingu i perspektywy (co jest naszym bazowym scenariuszem) będzie przejściowa i przy kolejnych tygodniach krajowa waluta nie będzie już zyskiwać.

W raporcie PKO BP, jak pisze PAP, wskazywano natomiast, że przegląd oceny Moody's jest także jedną z przyczyn postępu rentowności polskich papierów skarbowych, razem z jastrzębim stanowiskiem zaprezentowanym zarówno w czwartek przez Europejski Bank Centralny, jak i w środę przez RPP.

W kilku punktach:

  • Ekonomiści są podzieleni co do odwiedzenia obniżki ratingu Polski za pośrednictwem agencję Moody's
  • Według Marka Rogalskiego z DM BOŚ, po obniżce oceny wiarygodności kredytowej, złoty wobec euro może osłabić się do odwiedzenia 4, 36 zł
  • Ekonomiści BZ WBK nie spodziewają się znacznej aprecjacji złotego w przyszłych tygodniach
Tagi: Moody's agencje ratingowe złocisty Komentując korzystasz wraz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem wyobrażenie o likwidacji OFE. Na jeszcze gorsze"

  • Jeśli ktoś spóźnił się ze złożeniem PIT, ma możliwość uniknąć kary. Wystarczy czynny żal

PROMOCJI Koniec bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI zmienia nazwę po aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje uciec spod topora

  • Afera GetBack. Twórca Altus TFI znał nowe zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Idea Banku i kilkunastu zatrudnionych. Chodzi o aferę GetBack

Notowanie

Cena jaj na Wielkanoc a mianowicie 2019 będzie trudny dla producentów