E-Sprawozdania last minute

e-Sprawozdania last minute

Do dnia 31 marca, gdy to zdecydowana większość podmiotów powinna przygotować elektroniczne sprawozdanie finansowe za 2018 rok, pozostało ledwie kilka dób. W związku z tym poniżej kilka wskazówek możliwych, które mogą pomóc po przygotowaniu e-sprawozdań tym jednostkom, które jeszcze tego nie zaakceptować zrobiły.

Zdecydowanie najpopularniejszą wersją e-sprawozdania jest sprawozdanie zgodne ze wzorem zamieszczonym w załączniku nr 1 Ustawy o Rachunkowości przygotowywane przy złotówkach i przeznaczone gwoli „jednostki innej”. W poniższym sprawozdaniu warto zwrócić uwagę na numer identyfikujący jednostkę zamieszczany we wprowadzeniu do sprawozdania. Należy użyć numeru KRS w przypadku, gdy jednostka stanie się składać sprawozdanie do KRS, a numeru NIP przy składaniu sprawozdania do Szefa KAS. We wprowadzeniu do odwiedzenia sprawozdania jednostki innej wydaje się być również część przeznaczona do odwiedzenia poinformowania o stosowanych zasadach rachunkowości, która jest wskazana do wypełnienia. Rozmiar opisu w poszczególnych polach wydaje się być ograniczony do 3 500 znaków. W informacji dodatkowej korab wskazuje sposób przekształcenia rezultacie finansowego na podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym, uwzględniając nowość jaką jest wydzielenie źródła przychodów „zyski kapitałowe”. Gdy jednorodna kwota korekty wydaje się większa lub równa 20 000 złotych, sporządzając tą frakcja sprawozdania finansowego należy podać opis i podać podstawę prawną korekty wyniku finansowego. Kwoty mniejsze można wykazać łącznie bez wskazania podstawy prawnej. Do informacji suplementarnej należy załączyć (osadzić w środku sprawozdania) plik z notami objaśniającymi wymaganymi Ustawą na temat Rachunkowości.

- Jako praktyczne rozwiązania można rekomendować jeden plik ze każdymi notami w formacie pdf dla takiego załącznika osadzonego wewnątrz sprawozdania. Załącznik umocowany wewnątrz sprawozdania staje się jego integralną częścią co sprawia, że nie musi być dodatkowo podpisywany elektronicznie – sugeruje Bogdan Zatorski, Business Consulting Expert przy Sage.

Podpisy elektroniczne zarówno sporządzający sprawozdanie, jak na przykład i kierownik jednostki złożą, podpisując plik wynikowy po formacie xml. Należy uwydatnić, że jeżeli rolę naczelnika jednostki pełni organ wieloosobowy, to zgodnie z Art. 52. 2 Ustawy o Rachunkowości każdy z członków tego organu powinien przy kolejności podpisać plik wraz ze sprawozdaniem, względnie wskazać motyw odmowy podpisu sprawozdania.

Wbrew pozorom przygotowanie sprawozdania dla jednostki mikro adekwatnie z załącznikiem 4 Ustawy o Rachunkowości nie wydaje się być tak proste, jakby mogło to wynikać z zapisów tylko ustawy. Jest tu albowiem kilka poziomów uproszczeń, które jednostka mikro może przyjąć przygotowując sprawozdanie. W następstwie powinno się zwrócić szczególną uwagę na dobranie właściwej wersji uproszczeń w edytorze sprawozdań skarbowych.

- Rekomenduję po związku z tym konsekwentne realizowanie wybranego ustawowego stopnia uproszczeń, np. jeżeli sprawozdanie jednostki mikro to rachunek zysków i strat prawidłowy dla takiej jednostki a nie np. dla jednostki małej na co umożliwia Ustawa o Rachunkowości, natomiast w ślad za panią a schemat e-sprawozdania dla jednostki mikro – wyjaśnia Bogdan Zatorski.

W sytuacji wątpliwości dotyczących raportowaniem sprawozdań finansowych przedsiębiorcy mogą skorzystać z bezpłatnej, ogólnopolskiej infolinii, dzwoniąc na numer +48 22 417 93 01, czynny od poniedziałku do odwiedzenia piątku w godzinach 12: 00-17: 00.

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij przy link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem zdanie o likwidacji OFE. Na jeszcze gorsze"

  • Jeśli ktoś spóźnił się ze złożeniem PIT, może uniknąć kary. Wystarczy czynny żal

REKLAMY Koniec bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI zmienia nazwę po aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje uciec spod topora

  • Afera GetBack. Twórca Altus TFI usłyszał nowe zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Idea Banku i kliku pracowników. Chodzi o aferę GetBack

Notowanie

Buzek: Oburzająco krótki czas roboty Sejmu nad zmianami przy OFE Informacje