Ekonomiści banków o wzroście PKB w 2016 roku

Jak bardzo wzrost PKB wyhamował w 2016 roku? Ekonomiści czterech banków istnieją zgodni

Produkt Krajowy Brutto Polski wzrósł w zeszłym roku o 2, siedmiu proc. względem 2015 r. - uważają ekonomiści czterech wiodących banków. Oznacza wówczas, że PKB w ub. r. rosło wolniej niż rok wcześniej. GUS własne szacunki dotyczące rozwoju krajowej gospodarki w ostatnich dwunastu miesiącach poda we wtorek.

Jakub Rybacki, ING Bank Śląski

Jakub Rybacki spodziewa się, iż cały zeszły rok zamknie się przyrostem gospodarczym w wysokości dwa, 7-2, 8 proc. „z ryzykiem dla bardziej pożądanego odczytu”. Według niego dane będą odzwierciedleniem wysokiego wkładu konsumpcji prywatnej w PKB i załamania inwestycji. Ekonomista jest zdania, że wzrost w ostatnim trymestrze ub. r. wyniósł tak wiele samo co w 3, czyli 2, 5 proc.

Wskaźniki powinny poprawić się w bieżącym r.. - W pierwszej połówce ciągle będziemy mieć całkiem duży udział konsumpcji własnej w PKB, ale przy drugiej ruszą inwestycje i struktura wzrostu gospodarczego winna się bardziej zrównoważyć. W tym roku może mężczyzna wynieść ok. 3 proc. – ocenił Rybacki.

Piotr Bartkiewicz, mBank

Ekonomista uważa, że w zeszłym roku polska gospodarka rozwijała się w tempie dwa, 7 proc., a w ostatnim kwartale w tempie 2, 2-2, 3 proc., co związane jest spośród niższymi niż się uprzednio spodziewano inwestycjami w maszyny i urządzenia.

Jego prognoza na ten rok mówi o wzroście trzech, 4 proc. - Spodziewamy się odbicia po inwestycjach, to główny czynnik, przechodzimy z minusa na plus - wyjaśnił Bartkiewicz.

Piotr Kalisz, CityHandlowy

Również Piotr Kalisz spodziewa się wzrostu PKB w zeszłym roku rzędu 2, siedmiu proc., przy danych zbyt IV kw. 2016 r. w wysokości niewiele przekraczającej 2 proc.

Jego zdaniem w tym roku kalendarzowego gospodarka powinna rozwijać się po tempie 3, 1 proc. , co będzie związane m. in. ze przyrostem konsumpcji oraz wyhamowaniem spadków inwestycji, a nawet ich lekkim wzrostem.

Ekonomiści BZ WBK:

1-wszy szacunek PKB za 2016 r. pokaże naszym zdaniem wzrost o 2, siedmiu proc. w całym roku kalendarzowego, co oznacza wzrost w przedziale 2-2, 4 proc. w ostatnim kwartale. Jednak 2016 r. to już historia i teraz inwestorzy skupiają się na perspektywach przyrostu na 2017 r. Przy tym kontekście ostatnie sygnały z gospodarki były korzystne - wskaźniki koniunktury wg GUS mocno wzrosły przy styczniu.

Ministerstwo Zasobów, ze względu na sąsiedztwo odczytu GUS, nie podało oficajalnych prognoz.

Jerzy Kwieciński, wiceminister rozwoju (oboma resortami kieruje Mateusz Morawiecki), pod koniec grudnia ub. r. wypowiadał się jeszcze dość optymistycznie. Mówił, iż PKB Polski w 2016 roku wzrośnie o więcej niż 3 proc. - Chciałbym, żeby naprawdę było - dodał jednocześnie wiceminister.

Kwieciński mówił równocześnie, że w samym IV kwartale br. wzrost PKB wyniesie powyżej 3 proc. Jednak ponad tydzień wstecz ministerstwo rozwoju podało, że w ostatnich 3 miesiącach wzrost ma powinien niższy niż 2, 5 proc.

Prawie 4 proc. wzrostu PKB w 2015 roku

W październiku ub. r. GUS skorygował dane statystyczne za 2015 r. jak i również poinformował, że wzrost PKB w 2015 r. roku był wyższy o 0, 3 proc. niż szacowano wcześniej i wyniósł ostatecznie 3, 9 proc.

Tagi: PKB gus ekonomiści Produkt Krajowy Brutto gospodarka Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze będą prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Przepis i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem zdanie na temat likwidacji OFE. Na wciąż gorsze"

  • Jeśli ktoś spóźnił się ze złożeniem PIT, może unikać kary. Wystarczy czynny żal

PROMOCJI Wystarczy bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI zmienia nazwę po aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker usiłuje uciec spod topora

  • Afera GetBack. Stwórca Altus TFI usłyszał nowe zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Idea Instytucji finansowej i kilkunastu pracowników. Chodzi o aferę GetBack

Notowanie

Chiny tną prognozę wzrostu gospodarczego w 2017 r.