Bank Pekao zarobił "na czysto" blisko pół miliarda złotych

Grupa Banku Pekao w ostatnich trzech miesiącach 2016 roku osiągnęła zysk netto na poziomie 494, 7 mln zł. Rok do odwiedzenia roku to wzrost na temat ponad 55 mln zł.

Zysk był o 3 proc. wyższy od konsensusu, który zakładał 478, 5 mln zł. Zarząd banku rekomenduje 8, 68 zł dywidendy na akcję z zysku za ub. r. Z kolei przewidywania czternastu biur maklerskich co do zysku netto za IV kwartał zmieniały się od czasu 451 mln zł do odwiedzenia 525 mln zł.

W całym 2016 roku grupa Banku Pekao osiągnęła 2 mld 279 mln zł zysku netto.

Wynik odsetkowy banku po IV kwartale wyniósł 1-wszą mld 112, 8 mln zł i był prawidłowy z oczekiwaniami analityków, którzy szacowali, że wyniesie pan 1 mld 115, pięć mln zł (w przedziale oczekiwań 1, 095-1, 131 mld zł).

Wynik z prowizji wyniósł pięć stów, 5 mln zł i również był zbieżny spośród szacunkami rynku, który spodziewał się 493, 8 mln zł (oczekiwania wahały się od 485 mln zł do odwiedzenia 500 mln zł).

Ogólne koszty administracyjne, razem z amortyzacją i uwzględnieniem podatku bankowego, wyniosły przy IV kwartale 1 mld 4 mln zł. Bez podatku bankowego koszty owe wyniosły 876, 7 mln zł i były zgodne z oczekiwaniami (878, 8 mln zł).

Odpisy z tytułu utraty wartości kredytów wyniosły 106, 2 mln zł. Rynek oczekiwał tymczasem wyższych o dwadzieścia proc. odpisów, w stopniu 133, 5 mln zł.

Dywidendy dla akcjonariuszy

Zarząd Banku Pekao rekomenduje 8, 68 zł dywidendy na akcję z zysku za 2016 rok, co przekłada się na wskaźnik wypłaty dywidendy 99, 9 proc. przychodu netto grupy za 2016 rok - poinformował pula w komunikacie. Zaproponowanym dniem dywidendy jest 7 czerwca 2017 roku, a dniem jej wypłaty - dwudziestu siedmiu czerwca br.

"Bank spełnia kryteria określone w stanowisku Komisji Nadzoru Finansowego z dnia 21 grudnia 2016 roku w sprawie praw polityki dywidendowej banków" - napisano.

Spółka podała, że wniosek zarządu w sprawie podziału zysku zbytnio rok 2016 uzyskał pozytywną opinię rady nadzorczej.

W grudniu 2016 r. PZU i Polski Kasa zapomogowa Rozwoju (PFR) ogłosiły, hdy zgadzają się kupić 32, 8 proc. akcji Pekao za 10, 6 mld zł. Prezes PZU Michał Krupiński informował wtedy, iż celem jest, by Pekao wypłacał maksymalnie wysokie dywidendy. Zakładał kontynuację dotychczasowej strategii banku.

Prezes PFR Paweł Borys przypominał z kolei, że w poprzednich latach Pekao osiągał stopę dywidendy na poziomie około 6, 5 proc. "Wierzymy, że będziemy w stanie wyżywić taką stopę dywidendy w przyszłości" - informował. Tej zdaniem Pekao może osobiście pozwolić na przeznaczanie na dywidendę do 100 proc. zysku netto przez dwa najbliższe lata. Potem suma zysku przeznaczana na wypłatę dla akcjonariuszy może okazać się bliższa 75 proc.

Z zysku za 2015 rok Pekao wypłacił 12, 7 zł dywidendy na akcję. Łączna wartość dywidendy wyniosła 2, 28 mld zł. Na dywidendę skutkiem tego trafiło 99, siedmiu proc. zysku netto instytucji finansowej za 2015 r. Z kolei za 2014 r. dywidenda wyniosła 10 zł na akcję, czyli łącznie 2, 62 mld złotych.

Tagi: Bank Pekao banki wyniki finansowe prowizja Komentując korzystasz z sprzęt Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Przepis i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem gniewny. Zmieniłem zdanie o likwidacji OFE. Na jeszcze gorsze"

  • Jeśli jakiś człowiek spóźnił się ze złożeniem PIT, może uniknąć sankcje. Wystarczy czynny żal

REKLAMY Koniec bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI zmienia nazwę po aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje uciec spod topora

  • Afera GetBack. Twórca Altus TFI usłyszał nowe zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Idea Banku i kilkunastu pracowników. Chodzi o aferę GetBack

Notowanie