HRE Indeks  brak zagrożeń na rynku nieruchomości

HRE Indeks – brak niebezpieczeństw w dziedzinie nieruchomości

Wartości HRE Index - indeksu koniunktury rynku nieruchomości zanotowane w IV kwartale 2018 r. i w całym roku kalendarzowego 2018r., pozostają w trendzie wzrostowym. Oznacza to, wraz ze zjawiska na rynku nieruchomości odrzucić wskazują na występowanie lub zbliżanie się do sytuacji nierównowagi.

Podobnie jak na przykład w marcu 2018, mimo eksperckich komentarzy wskazujących na przegrzanie rynku i nadciągający okres spowolnienia obecna sytuacja wynikająca z Indexu HRE i jego analizy utwierdza nasze przekonanie, że dwanaście miesięcy 2019 będzie kolejnym, dobrym rokiem w dziedzinie mieszkaniowym.

Nie oznacza to jednak, że sytuacje nierównowagi nie potrafią lub nie występują na rynkach opisywanych przez subindeksy.

Foto: materiały prasowe 01

W IV kwartale 2018 roku nastąpił wzrost wartości subindeksu cen nieruchomości. W ostatnim kwartale przeszłego roku analizowany wskaźnik kształtował się w stopniu 0, 839, podczas gdy w III kw. było to 0, 811. To wartość najlepsza od roku 2009 jak i również od roku 2013 zostaje w stałym trendzie wzrostowym. Wzrost subindeksu cen posiadłości w IV kwartale 2018 roku wynikał ze postępu wszystkich sześciu wskaźników wchodzących w jego skład. Największy wpływ miała jednak sprawa na rynku pierwotnym.

Spośród subindeksów kształtujących stopień indeksu głównego, największy oddziaływanie na wzrost wartości indeksu IKRN w IV trymestrze 2018 roku miał wzrost subindeksu uwzględniającego sytuację w sektorze bankowym. Subindeks tenże zwiększył się w stosunku do zalety odnotowanej w III kw. 2018 roku o 11, 7 pkt. proc., osiągając poziom 0, 578.

Foto: materiały prasowe 02

W IV kw. 2018 roku, subindeks gospodarstw domowych wzrósł czwarty kwartał z rzędu i ukształtował się w poziomie 0, 45, czyli ustanowieniem wzrost w porównaniu wraz z III kwartałem 2018 roku kalendarzowego o 1, 1 pkt. proc. i 5, trzech pkt. proc. w połączeniu do IV kw. 2017 roku.

Foto: materiały prasowe 03

W IV kw. 2018 roku subindeks sektora budownictwa (IKRN_bud) odnotował kolejne maksimum. Zwiększył się o 1, 63 pkt. proc. w ujęciu trymestr do kwartału oraz na temat 5, 13 pkt. proc. w ujęciu rocznym. Świadczy to o bardzo górnej koniunkturze w dziedzinie budowlanym, determinowanej przede wszystkim wysoką podażą mieszkań.

Foto: materiały prasowe 04

Analiza modelowania się indeksu rynku nieruchomości (IKRN) w kolejnych kwartałach wskazuje, że po odnotowanym w roku 2017 czasie stabilnego poziomu indeksu koniunktury, rok 2018 charakteryzował się stopniowym wzrostem analizowanego wskaźnika.

Posumowanie: Silnemu popytowi na rynku sprzyjają zjawiska w gospodarce realnej, na przykład rosnące płace i bezzwłoczny wzrost gospodarczy, oraz po sektorze finansowym, głównie małe stopy oraz płynność na rynku. Silny popyt ma swoje strukturalne silne uzasadnienie, ponieważ jak wskazywaliśmy w naszym własnym ostatnim raporcie HRE przy Polsce brakuje ponad 2 miliony mieszkań. Mimo postępu podaży nowych mieszkań silny popyt prowadzi do przyrostu cen, których dynamika była wysoka w 2018 r.. Musimy skupić uwagę przede wszelkim na rynek kredytowy, bowiem osiąga on swoje rekordowe wyniki.

Liczba dopiero co udzielonych kredytów mieszkaniowych, katalogów średnia wartość oraz wartość skumulowana kredytów osiągnęły swoje historyczne maksima. Stan długu Polaków z tytułu kredytów hipotecznych jest wciąż relatywnie niski. Jakość portfeli kredytów mieszkaniowych pozostaje na stabilnym, właściwym poziomie. Nakłady na posiadłości mieszkaniowe również będą się czuły w roku 2019 (niska inflacja, wzrost dochodów, możliwość stóp procentowych).

Tworząc HRE Index, analitycy gospodarki i polskiego rynku finansowego oraz rynku nieruchomości zebrali i poddali obróbce dane z ostatnich 10 lat. W dziedzinie jest wiele nieruchomościowych indeksów, jednak HRE Index jest pierwszym tego rodzaju badaniem, uwzględniającym wszystkie tereny polskiej gospodarki mające realny wpływ na rynek posiadłości. Jest narzędziem diagnostycznym dla czterech pod-sektorów wraz wraz z informacjami ostrożnościowymi dla poszczególnych wskaźników, które „składają”się dzięki poszczególne subindeksy: Ceny nieruchomości, Sektora bankowego, Gospodarstw domowych a także Sektora budownictwa.

HRE Index, powstały w zakresie HRE Think Tank jest zatem kompleksowym narzędziem oceny branży nieruchomości w Polsce, którego celem jest wczesne ostrzeganie przed zjawiskami kryzysowymi na rynku nieruchomości. Wskazuje na zagrożenia, ostrzega, informuje o stanie nierównowagi na rynku mieszkaniowym. Głównym celem HRE indeksu wydaje się być to, aby był wskaźnikiem ostrożnościowym dla tego branży. Biorąc pod uwagę osiągalne dane, wskazywał czy sektor zbliża się do sprawy nierównowagi.

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi poglądami Użytkowników. Aby zgłosić wykroczenie – kliknij w adres „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i reguły obowiązujące na Facebooku mieszczą się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem punkt widzenia o likwidacji OFE. W jeszcze gorsze"

  • Jeśli ktoś spóźnił się ze złożeniem PIT, być może uniknąć kary. Wystarczy czynny żal

REKLAMY Koniec bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI zmienia nazwę według aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje uciec spod topora

  • Afera GetBack. Twórca Altus TFI usłyszał nowe zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Myśl Banku i kilkunastu pracowników. Chodzi o aferę GetBack

Notowanie

Coraz lepsza sytuacja na polskim rynku pracy