Giełdy w USA spadły. Czemu? Oto informacje, które psują humor

Siadły nastroje na branży. Na świecie pojawia się coraz to więcej znaków zapytania

Po nieciekawym grudniu, w kwietniu tego roku nadeszło ślad na rynkach finansowych. Jednak we wtorek coś się popsuło i indeksy przy USA spadły, an inwestorzy przestali mieć ochotę w ryzyko. Szczęśliwie, w środę widzimy poprawę. Co się stało? Zróbmy szybki przegląd ostatnich informacji, które popsuły wszystkim humory.

Na Wall Street po poniedziałkowej, świątecznej przerwie (Dzień Martina Luthera Kinga) inwestorzy wrócili w nie najlepszych humorach. Wtorkowa sesja zakończyła się sporymi spadkami głównych indeksów w USA. - Rynek jest nieco zbyt wzburzony i dlatego spodziewamy się ciągłych wahań - powiada w "Bloombergu" Mark Hackett, szef działu badań inwestycyjnych w Nationwide Funds Group, który zarządza 60 mld dolarów.

- Nagłówki gazet są coraz bardziej krzykliwe. Ma wówczas związek z ogólnoświatowym spowolnieniem gospodarczym i wojnami handlowymi oraz tzw. shutdownem rządu - tłumaczy. Ma także jednak i dobrą wiadomość. Według niego choć aktualnie łatwo można spłoszyć akcjonariuszy, to te strachy istnieją "raczej tymczasowe, a nie trwałe". To racja. W środę widzimy poprawę wśród finansjery. Zaległe problemy aczkolwiek wciąż mogą dać o sobie znać.

Zobaczmy, co tak bardzo zaniepokoiło na początku tygodnia rynek. Oto najważniejsze informacje, które napłynęły do nas przy ostatnim czasie:

1. Xi Jinping jest zaniepokojony spowolnieniem w Chinach jak i również ostrzega partię przed "czarnym łabędziem"

Prezydent Chin Xi Jinping rzekomo ostrzegał ostatnio najlepszych urzędników, aby mieli się na baczności wobec "szarych nosorożców" i "czarnych łabędzi" w związku ze spowolnieniem gospodarczym w ich państwa. "Szarym nosorożcem" określa się problem, którego obecność się wyczuwa, mimo to pomija w gospodarczych kalkulacjach. Takimi nosorożcami w sytuacji Chin może okazać się nietransparentny układ bankowy, czy przegrzany zbyt nieruchomości, o których się mówi już od dawna.

"Czarny łabędź" wówczas z kolei zagrożenie nieprzewidziane, które atakuje rynek wraz z ukrycia. To wyrażenie spopularyzował znany na świecie ekonomista Nassim Nicholas. "Czarnym łabędziem" mogą być m. in. niespodziewane śmierci najważniejszych decydentów na globie, katastrofy naturalne, czy nieoczekiwane krachy pieniężne itd.

Spotkanie Xi z komunistyczną wierchuszką opisały największe media biznesowe w świecie, co wytrąciło rynek ze strefy komfortu. Czemu? Odpowiedź zdaje się prosta - skoro tenże sam prezydent Ciebie Środka ogłasza, by strzec się możliwych problemów, sprawa musi być poważna.

2. Poważne problemy z zakończeniem wojny handlowej

Pozostajemy po Azji. Rynek przejął się także nieoficjalnymi informacjami, jakoby strona amerykańska odwołała ukartowane na ten tydzień gadki z Chinami na temat rozwiązania sporów handlowych między dwiema największymi gospodarkami świata. Powodem decyzji USA jest brak postępu w ustaleniach dotyczących ochrony własności umusłowej. O kradzież technologii USA oskarżają Państwo Środka, jakie możliwości stało się pretekstem do nałożenia karnych ceł na chińskie towary.

Problem dla zawarcia porozumienia może stanowić ewentualna ekstradycja wiceprezes Huaweia, która została zatrzymana w Kanadzie. Stany Zjednoczone poinformowały rząd kanadyjski, hdy planują wystąpić z formalnym wnioskiem o ekstradycję szef finansowej Huawei Meng Wanzhou w związku z zarzutami naruszenia amerykańskich sankcji w stosunku do Iranu - podał "Globe and Mail" w poniedziałek.

Termin na złożenie wniosku upływa 30 stycznia. Firma Huawei poinformowała, iż nie komentuje toczących się postępowań prawnych. Sekretarz formy USA Mike Pompeo powiedział w przypadku Chin we wtorek, że nie wydaje mu się, aby "konflikt między supermocarstwami był nieunikniony".

Później jednak szef konsultantów gospodarczych Trumpa, Larry Kudlow zaprzeczył spekulacjom, jakoby NA JUKATAN odwołały zaplanowane na zbliżający się tydzień negocjacje ze stronicą chińską. Powiedział też, iż jest pełen nadziei jakie możliwości do kolejnych negocjacji.

3. Problem rynku posiadłości w USA

Niekorzystne dane napłynęły także z rynku nieruchomości NA JUKATAN. Sprzedaż domów na rynku wtórnym w USA po grudniu wyniosła 4, 99 mln w ujęciu rocznym, co oznacza spadek mdm o 6, 4 proc. To najniższy pułap sprzedaży od trzech latek. Oczekiwano 5, 24 mln.

4. Shutdown w USA się przeciąga

Impas w sprawie trwającego obecnie piąty tydzień (32. dzień) zawieszenia rządu federalnego (ang. shutdown) w USA utrzymuje. Obecny projekt budżetu Trumpa i Republikanów, który ma być procedowany w Senacie zakłada, żeby w zamian za udostępnienie ponad 5 mld dolarów na budowę muru na granicy spośród Meksykiem, uregulować w trzy lata status tak zwane. dreamersów, czyli imigrantów, jacy znaleźli się w USA jako dzieci bez potrzebnych dokumentów. Nie wiadomo kiedy miałoby dojść do głosowania nad ww. propozycją.

Lider Demokratów w Kongresie Chuck Schumer w poniedziałek podkreślił, że Partia Demokratyczna nie ma zamiaru żywić dyskusji o budowie muru, dopóki trwa zawieszenie rządu. Żaden Demokrata w Senacie nie wyraził publicznie poparcia dla projektu Trumpa. Republikanie dysponują w Senacie większością głosów 53 do 47, lecz do przyjęcia ustawy budżetowej potrzebne jest 60 głosów poparcia.

Najdłuższe w historii USA zawieszenie rządu federalnego staje się coraz to bardziej dotkliwe dla setek tysięcy pracowników sektora rządowego, którzy kolejny tydzień nie dostają wynagrodzenia. Transportation Security Administration poinformowała przy niedzielę, że do roboty nie stawiło się przeszło 10 proc. pracowników zajmujących się kontrolami pasażerów na lotniskach.

Chociaż zakres przełożenia zawieszenia rządu w gospodarkę nie jest nadal znana, to analitycy wskazują, że tak długotrwały shutdown bez wątpienia będzie miał negatywny wpływ na dynamikę kwartalnego wzrostu PKB w AMERYCE.

5. Brexit stale wielką niewiadomą

"Plan B" Theresy May w sprawie brexitu został skrytykowany przez udziałowców. 29 stycznia ma się odbyć debata w kwestii kolejnych kroków rządu Theresy May w negocjacjach w temat wyjścia kraju z UE. Na mocy strategie wyjścia opisanej w art. 50 traktatu o UE, Wielka Brytania automatycznie opuści Wspólnotę bez umowy o północy z 29 dzięki 30 marca.

Czy to się stanie? Twardy Brexit byłby najgorszym z możliwych scenariuszy. Pojawiają się jednak informacje mówiące na temat tym, że UE być może przedłużyć okres wyjścia Londynu ze struktur unijnych poniekąd do 2020 r.

Ceny cukru są niskie. Procesem jest wzrost zapasów