Black Friday 2018 - czym jest?

Już przy piątek czeka nas wariactwo promocji. Skąd się wziął Black Friday?

Od kilku lat w listopadzie sklepy wręcz zalewają nas informacjami o promocjach, które planują z okazji Black Friday, przypadającego w naszym roku na 23 listopada. Dzień ten wymyślono przy USA, gdzie dziś żadna osoba już nie wyobraża sobie końcówki listopada bez gorączki zakupowej. Nad Wisłą promocje odrzucić są tak atrakcyjne, jak na przykład za oceanem, ale Polacy chętnie z nich czerpią korzyści.

Czarny Piątek obchodzony jest w Stanach Zjednoczonych zawsze w czwarty czwartek listopada, zaraz po Święcie Dziękczynienia. Polski przypada na 23 listopada. Jak i również jednocześnie to początek sezonu zakupów przed Bożym Narodzeniem.

Przyjęło się, iż tego dnia sklepy wydłużają godziny otwarcia. Kiedyś po Czarny Piątek otwierano gryzie już 6 rano, jednak stopniowo godzina zaczęła się przesuwać nawet na cztery rano. Obecnie niektóre sklepiki są już czynne całą dobę. I przygotowują dla klientów wręcz oszałamiające promocje, zniżki i okazje.

Black Friday - pochodzenie nazwy

Wróćmy jednak do historii. Skąd się odpowiednio wzięła nazwa Czarny Piątek? Jest kilka teorii w ten temat. Najwcześniejsze doniesienia pochodzą z lat pięćdziesiąt. XX wieku. Wówczas opisywano, że w piątek po Dniu Dziękczynienia Amerykanie masowo dzwonili do odwiedzenia pracy i mówili, że zachorowali. Miał to stanowić sposób, by przedłużyć osobiście weekend do czterech dób.

Nazwa Black Friday ma też wywodzić się ze slangu policyjnego. Dla stróżów prawa tłumy osób szturmujących sklepy wielokrotnie okazywały się sporym problemem. To dzień najdłuższych kolejek zanim sklepami.

Może wówczas prowadzić do różnych kolizji. Stało się tak np. przy 2008 roku pod Walmartem na nowojorskim Long Island. Drzwi sklepu otworzyły się przed czasem pod naporem tłumu. W ciągu 5 minut do budynku wdarło się prawie dwóch tysiące osób. Podczas gorączki zakupów jedna osoba została stratowana na śmierć.

Inne źródła podają, hdy określenie Black Friday wywodzi się z zapisów księgowych. W przeszłości dobry wynik sklepu zapisywany był zazwyczaj czarnym tuszem. Zatem jeżeli rachunki były "czarne", oznaczało to, że sprzedawcy zarabiali. A to podczas Czarnego Piątku jest przecież zrozumiałe.

Ile Amerykanie wydają w Czarny Piątek?

Black Friday z jednego dnia z promocjami zmienił się w ostatnich latach przy swoisty przedłużony Black Friday weekend, trwający od czwartkowego Świętego Dziękczynienia do niedzieli. To właśnie owego dnia, gdy na amerykańskich stołach króluje nadziewany indyk, podawany z sosem żurawinowym i z pieczonymi ziemniakami.

W 2018 roku Amerykanie wydali na promocje w sieci więcej przy Święto Dziękczynienia (5, 03 mld dol. ) niż w Black Friday (2, 78 mld dol. ) - wynika z danych firmy Adobe Analytics. Łączne wydatki w tych dobach były o 17, dziewięć proc. wyższe niż rok kalendarzowy wcześniej. Podczas całego weekendu zakupy zrobiło 174 mln Amerykanów.