Gdzie będzie energia odnawialna za 5 lat?

17.02.2021
Category: Ważne Jest

Jeśli niedawna przeszłość jest jakąkolwiek wskazówką, energia odnawialna ma bardzo świetlaną przyszłość.

Branża energii odnawialnej ewoluowała przez lata. Jeszcze nie tak dawno instalacja nowej mocy była tak kosztowna, że ​​wymagała ogromnych dotacji rządowych, aby była warta inwestycji. Jednak w ostatnich latach koszty te spadły tak dramatycznie, że większość projektów dotyczących energii odnawialnej nie potrzebuje zachęt, aby przetrwać.

W ciągu najbliższych pięciu lat ten trend prawdopodobnie stanie się jeszcze bardziej wyraźny. Oto spojrzenie na to, w jakim kierunku sektor zmierza do 2025 roku.

Źródło obrazu: Getty Images.

Szybkie spojrzenie wstecz

Zanim przyjrzymy się przyszłości dla odnawialnych źródeł energii, ważne jest, aby spojrzeć wstecz na to, jak daleko zaszła branża w ostatnich latach. Około pięć lat temu zainstalowanie nowych źródeł energii słonecznej kosztowało 4 dolary za wat, co wymagało dotacji rządowych, aby konkurować z paliwami kopalnymi. Jednak dzięki postępowi technologicznemu i spadającym kosztom budowy „energia słoneczna może w dzisiejszych czasach stać samodzielnie bez dotacji, według Sachin Shah, prezesa giganta energii odnawialnej Brookfield Renewable (NYSE: BEP) (NYSE: BEPC). Ponadto Shah zauważył, że „obecnie jest to jedno z najtańszych źródeł energii konwencjonalnej na świecie, ponieważ zainstalowanie nowej energii słonecznej kosztuje obecnie mniej niż 1 dolara za wat.

Cena nowych mocy wiatrowych również dramatycznie spadła na przestrzeni lat, zwłaszcza w przypadku projektów wiatrowych na lądzie. Z tego, że znajdował się tuż przy górnym końcu krzywej kosztów w porównaniu z paliwami kopalnymi w 2015 r., Znalazł się w dolnym końcu tego roku, co czyni go tańszym niż nowe elektrownie gazowe.

Gdzie wydaje się, że energia odnawialna zmierza do 2025 roku

Przedsiębiorstwa zajmujące się energią odnawialną w pełni przewidują, że koszty te będą nadal spadać w ciągu najbliższych pięciu lat. Według prognoz branżowych do 2025 roku lądowa energia wiatrowa będzie najtańszą formą energii elektrycznej nawet przy wycofywaniu ulg podatkowych na produkcję. Tymczasem energia słoneczna spadnie z obecnego poziomu nieco droższego od gazu ziemnego do dna krzywej kosztów do 2025 r., Co czyni ją drugim najtańszym źródłem energii nawet po wygaśnięciu ulg inwestycyjnych.

Branża spodziewa się również, że koszt przechowywania baterii będzie nadal spadał. Dziesięć lat temu czterogodzinny dodatek do przechowywania baterii kosztował 71 do 81 dolarów za megawatogodzinę (MWh). Koszt ten spada na przestrzeni lat i wynosi obecnie od 8 do 14 USD za MWh. Według prognozy branży do 2022 r. Powinien spaść do 4–9 USD.

Biorąc pod uwagę tę perspektywę, wiodący producent energii odnawialnej NextEra Energy (NYSE: NEE) spodziewa się, że prawie stabilny wiatr i energia słoneczna (tj. Z czterogodzinnym akumulatorem akumulatora) będą tańsze w budowie niż wszystkie oprócz najbardziej wydajnych elektrowni na gaz ziemny. w ciągu najbliższych pięciu lat. W jego opinii wiatr w pobliżu firmy będzie kosztował od 20 do 30 USD za MWh, podczas gdy energia słoneczna w pobliżu firmy będzie wynosiła od 30 do 40 USD za MWh, co stawia je na poziomie lub poniżej kosztu gazu ziemnego na poziomie 30 do 40 USD za MWh.

Ta radykalna poprawa kosztów w porównaniu z paliwami kopalnymi powinna spowodować znaczny wzrost inwestycji w nadchodzących latach. Po wydaniu 2 bilionów dolarów w ciągu ostatnich pięciu lat na nowe możliwości w zakresie energii odnawialnej, branża może zainwestować od 5 do 10 bilionów dolarów w ciągu następnych 10 lat. Chociaż koszty spadną, dolary te rozciągną się znacznie dalej, umożliwiając firmom i rządom budowanie znacznie większej mocy w porównaniu z poprzednimi latami, co oznacza, że ​​tempo dodawania nowych źródeł energii wiatrowej i słonecznej powinno przyspieszyć. Według jednego z szacunków branża przejdzie od budowy średnio 10 gigawatów (GW) energii wiatrowej i słonecznej rocznie w przedziale czasowym 2019 do 2022 do 12-15 GW rocznie i 18-20 GW rocznie słoneczna między 2023 a 2030 rokiem.

Przyszłość odnawialnych źródeł energii z dnia na dzień staje się coraz jaśniejsza

Koszt budowy nowych źródeł energii odnawialnej drastycznie spadł w ciągu ostatnich kilku lat, tak że jest teraz na równi, jeśli nie tańszy, niż w przypadku większości paliw kopalnych. Branża spodziewa się, że trend spadkowy utrzyma się w ciągu najbliższych pięciu lat w przypadku energii wiatrowej, słonecznej i akumulatorów, więc przemysł powinien być w stanie wytwarzać prawie stałą energię do 2025 r. Przy lub poniżej kosztów wszystkich, z wyjątkiem najbardziej wydajnej energii z gazu ziemnego. rośliny. W rezultacie branża spodziewa się przyspieszenia inwestycji w budowanie nowych mocy produkcyjnych, co prowadzi do dalszego pochłaniania udziału w rynku paliw kopalnych.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy