Eurocash podejrzewa, że padł ofiarą wyłudzaczy VAT

Gigantyczna strata i podejrzenie wyłudzenia VAT. Właściciel Delikatesów Centrum dzierży problem

Kilka dni nim rynek z euforią przyjął informacje, że Eurocash, właściciel m. in. Delikatesów Środek, sieci sklepów "abc", Inmedio, czy frisco. pl ma możliwość przejąć supermarkety Mila. Dzisiaj inwestorzy, zamiast się napawać, wyprzedają akcje, a notowania Eurocach traciły rano cztery proc. Powód? Firma pokazała fatalne wyniki, a na dodatek podejrzewa, że padła ofiarą wyłudzaczy VAT.

W drugim tego roku Eurocash zanotował niemal 63 mln zł straty netto, podczas gdy rok temu zarobił dzięki czysto 52, 5 mln zł. Co jest powodem tak złych efektów finansowych? Spółka uważa, hdy została oszukana przez podmioty zewnętrzne uczestniczące w mechanizmie wyłudzania VAT. W rezultacie istnieje ryzyko, że Eurocash będzie musiał zwrócić skarbowi państwa aż 121, 5 mln zł.

- Wyniki finansowe uwzględniają jednorazowe obciążenia, które wynikają wraz z przeprowadzonego przez Eurocash audytu wewnętrznego. Wykazał on, że spółka była wykorzystywana za pośrednictwem podmioty zewnętrzne uczestniczące przy mechanizmie wyłudzania VAT. Negatywny wpływ tego zdarzenia w zysk netto Eurocash przy 2017 r. wynosi około 114 mln zł, tj. 0, 82 zł na akcję. Negatywny działanie na skonsolidowany dług netto Eurocash wyniesie natomiast niemalże 96 mln zł a mianowicie czytamy w komunikacie.

Eurochash padł ofiarą kuglarzów podatkowych? Jest donos do odwiedzenia prokuratury

W sierpniu Eurocash zakończył badanie dotyczące rozliczeń VAT w latach 2013-2017. Z analizy tej wynika, że spółka padła ofiarą kuglarzów podatkowych i może dysponować teraz poważny problem. Ponieważ istnieje ryzyko, że zostanie zobligowana do zwrotu skarbowi państwa podatku VAT. Zgodnie z szacunkiem zarządu suma zwrotu sięga 121, 5 mln zł.

- Nasze wewnętrzne śledztwo potwierdziło, że zostaliśmy oszukani. Towar dowodowy jest obszerny. Przekazaliśmy go Prokuraturze Regionalnej po Poznaniu wraz z zawiadomieniem o możliwości popełnienia przestępstwa. Posiadamy nadzieję, że pomoże on w śledztwie. Jednocześnie wpłaciliśmy do urzędu skarbowego ubezpieczenie ewentualnego zobowiązania podatkowego, a w przyszłości będziemy dochodzić naprawienia naszej szkody od czasu sprawców. Z uwagi na dobro śledztwa spółka powstrzyma się od dalszego komentowania tejże sprawy – mówi Jacek Owczarek, członek zarządu Eurocash.

Eurocach uspokaja: zobowiązania VAT nie wpływają dzięki działalność

Eurocash zarządza sieciami franczyzowym. Spółka notowana jest w GPW od 2005 roku. Na koniec grudnia 2016 r. sieć handlu hurtowego grupy obejmowała 190 hurtowni Cash & Carry, do sieci Delikatesów Centrum należało 1086 supermarketów, natomiast sieć "abc" obejmowała 8605 rodzimych sklepów spożywczych. Po sieciach franczyzowych i partnerskich Eurocash Dystrybucja zrzeszonych stało 4750 sklepów.

W raporcie kwartalnym zarząd Eurocash uspokaja inwestorów, tłumacząc, iż zapłata potencjalnego zobowiązania po podatku VAT nie wpłynie na możliwość prowadzenia zwyczajnej działalności. Zagrożona nie jest też polityka dywidendowa. Ale wyniki finansowe spółki będą obciążone i to znacząco, czego przedsmak już można było poznać w drugim kwartale.

Dość stwierdzić, że gdyby nie suma, jaką Eurocash wpłacił do urzędu skarbowego z tytułu potencjalnego zobowiązania VAT (96 mln zł), to tej zysk netto w innym kwartale wyniósłby prawie 53 mln zł i byłby na zbliżonym poziomie jak przed rokiem. Skonsolidowane zarobki ze sprzedaży sięgnęły w drugim kwartale 6 084, 4 mln zł w stosunku do 5 340, 77 mln zł rok wcześniej.

- W całym pierwszym półroczu skonsolidowane przychody wyniosły prawie 11, 3 mld zł, co jest równoznaczne z ustanowieniem wzrost o blisko 12 proc. r/r. Głównym motorem wzrostu sprzedaży były przejęcia spółek, a także ekspansja organiczna i rozwój nowych projektów a mianowicie czytamy w komunikacie.

Rentowność brutto na sprzedaży w drugim kwartale przekroczyła 11 proc. i była o 0, 55 pkt proc. wyższa niż po 2016 r. Przełożyło się to na wzrost przychodu brutto na sprzedaży na temat 20 proc. do 670 mln zł. W czołowej połowie 2017 r. marża brutto sięgnęła 10, 12 proc. (wzrost o 0, 7 pkt proc. ), a zysk brutto w sprzedaży przekroczył 1, dwa mld zł i był wyższy rok do roku o 19 proc. W raporcie czytamy:

Znormalizowana EBITDA, czyli z brakiem uwzględnienia powyższych zdarzeń o charakterze jednorazowym, za Jak i również półrocze 2017 r. była na porównywalnym poziomie jakie możliwości w ubiegłym roku i sięgnęła 158 mln złotych. Wpływ na poziom EBITDA w omawianym okresie miały inwestycje Grupy Eurocash przy rozwój dystrybucji produktów nowych do Delikatesów Centrum i rozwój nowych formatów drobiazgowych, takich jak Duży Ben, Kontigo, 1minute, czy abc na kołach.

Eurocash przejmie sieć Mila?

Niedawno pisaliśmy o tym, hdy Eurocash podpisał list intencyjny dotyczący potencjalnego zakupu 100 proc. udziałów w korporacji Domelius Limited z Nikozji, oraz przejęcia kontroli morzem jej spółkami zależnymi. Transakcja oznaczałaby zatem przejęcie przez Eurocash kontroli nad siecią detaliczną Mila. Zgodnie spośród postanowieniami listu intencyjnego sprzedający udzielili Eurocash wyłączność na sfinalizowanie transakcji do jedenastu września 2017 roku.

Dino Polska - debiut giełdowy 19 kwietnia 2017, czy warto kupić akcje?