Dino Polska - debiut giełdowy 19 kwietnia 2017, czy warto kupić akcje?

Dino Polska wjeżdża na giełdę. "To historyczna transakcja"

19 04 sieć supermarketów Dino zadebiutowała na Giełdzie Papierów Wartościowych. To największa od lat oferta publiczna akcji dzięki warszawskim parkiecie, warta aż 1, 65 mld złotych.

W południe kurs akcji Dino Polska (DNP) rósł o ponad dwunastu proc. W czołowej godzinie sesji obroty sięgały 100 mln zł.

- To historyczna transakcja na polskim rynku kapitałowym, zarówno pod względem wartości oferty – ok. 1, 65 mld złotych, jak i ogromnego zainteresowania Spółką - powiedział Szymon Piduch, prezes Dino Polska, cytowany w komunikacie spółki.

Przed godziną 10 zbyt jedną akcję DNP trzeba było zapłacić 36, 70 zł, na zamknięciu już ponad 37 złotych. Dino było spółką, która odnotowała w dzisiejszym dniu drugi najwyższy wzrost kursu (11, 9 proc. ), zaraz za Selvitą. Sieć handlowa miała aczkolwiek najwyższe obroty na giełdzie, o wartości 380 mln zł.

Foto: biznes. onet. pl / materiały prasowe Kurs akcji Dino Polska od rana do zamknięcia GPW

Czy wskazane jest kupić akcje Dino Nasze państwo?

Już na kilka tygodni przed debiutem eksperci sugerowali, że warto się zaciekawić akcjami tej sieci. - Akcje Dino Polska są inwestycją wartą rozważenia nie zaakceptować tylko ze względu na wartość spółki wycenianą przez analityków dzięki prawie 4 mld zł, ale także na niezahamowany rozwój sieci i bardzo dobre wyniki finansowe. Mocną stroną firmy są dynamicznie rosnące zyski jak i również co bardzo ważne - poparte silnymi przepływami operacyjnymi – zwraca uwagę Monika Zduńska, zarządzająca funduszami BPH TFI.

- Ogromną szansą jest też poprawiające się otoczenie gospodarcze. Wzrost gospodarczy, rosnąca sprzedaż detaliczna i podnosząca się inflacja powinny wspierać dalszy rozwój sprzedaży spółki – ocenia Adam Łukojć, zarządzający funduszami TFI Allianz.

Z drugiej jednak strony coraz to lepsza sytuacja na sektorze pracy może zmusić firmę do podnoszenia wynagrodzeń.

- Rosnące koszty wynagrodzeń i potencjalny powrót do odwiedzenia wojny cenowej, która nieprzychylnie odbiłaby się na marżach, to najważniejsze ryzyka. Ograniczenie handlu w niedzielę tym zdaniem nie dotknie przy istotny sposób supermarketów Dino, ponieważ żywność jest produktem pierwszej potrzeby, co oznacza, że jeśli nie po niedzielę, to w odmienny dzień ludzie będą tworzyć zakupy – uważa Andrzej Domański, członek zarządu Eques TFI.

Dino ma ambitne plany

- Mamy ambitne plany rozwoju, zakładające zarówno stopniowe zagęszczanie sieci sklepików w województwach, w wskazane jest Dino już jest obecne oraz stopniową ekspansję do odwiedzenia nowych regionów. Do ukończenia 2020 roku planujemy przekroczyć liczbę 1200 sklepów. Otoczenie rynkowe sieci Dino jest sprzyjające, a rynek supermarketów proximity - perspektywiczny. Spodziewamy się dalszego utrzymania pozytywnych trendów makroekonomicznych przy 2017 roku i po kolejnych latach – anonsuje Szymon Piduch, prezes Dino Polska.

Spółka planuje też wybudować nowe środek dystrybucyjne, modernizację zakładu mięsnego Agro-Rydzyna i budowę świeżego w innej lokalizacji.

Dino. Supermarkety z potencjałem

Na koniec grudnia 2016 r. grupę Dino tworzyło 628 supermarketów proximity zlokalizowanych zwłaszcza w zachodniej części Naszego kraju, w mniejszych miejscowościach, niewielkich i średnich miastach oraz na peryferiach dużych miejscowości. Dino jest właścicielem większości nieruchomości i gruntów, dzięki których zlokalizowane są sklepiki sieci.

- Silną stroną Dino jest wierny model działalności. Sklepy o standardowych rozmiarach, z rozważnie dobranym asortymentem, ułatwiają administrowanie siecią. Jednym wraz z problemów Almy był niesłychanie szeroki asortyment. Tego problemu nigdy nie miała Biedronka, nie istnieje go też Dino. Rozmiar sklepów - niższy niż większości konkurencyjnych supermarketów czy dyskontów - powoduje, że działalność jest zyskowna również w okolicach, które nie są atrakcyjne dla innych podmiotów z branży – ocenia Adam Łukojć z TFI Allianz.

Są inwestycje, nie stanie się dywidendy

Dino ma wypracowany wzór pozyskiwania nowych lokalizacji, zaś to ułatwia wzrost. Wraz z kolei wzrost powinien spowodować, że spółka będzie znalazła coraz silniejszą pozycję po rozmowach ze swoimi producentami. Ale rozwój domaga się sporych nakładów inwestycyjnych.

Dino szacuje, że na temat ile nie będą miały miejsca niekorzystne zmiany regulacyjne dotyczące budowy nowych aukcji, łączna kwota nakładów w jeden własny sklep, spośród uwzględnieniem kosztu gruntu, konstrukcji, prac wykończeniowych i wyposażenia sklepu, utrzyma się w ciągu najbliższych kilku latek na poziomie zbliżonym do odwiedzenia 2, 4 mln złotych. Łączne nakłady pod inwestycje Dino jedynie w 2017 roku są szacowane na ok. 503 mln złotych. I właśnie zatem firma nie myśli dzięki razie o dywidendzie.

A miałaby się im podzielić. W 2016 r. Dino zarobił bowiem 151, 2 mln zł netto, wobec 122, 2 mln zł zysku rok przedtem. Przychody w naszym czasie wyniosły odpowiednio: trzech, 4 mld zł i 2, 6 mld zł. Firma może się też pochwalić solidną marżą.

- 8 proc. marży EBITDA w tym segmencie jest imponującym osiągnięciem. Dla porównania Jeronimo Martins w sklepach Biedronka generuje ok. 7 proc. Dużym przypadłością jest jednak fakt, że mimo wysokich zysków operacyjnych free cash flow firmy jest ujemny i według prognoz analityków pozostanie ujemny przez kolejne kilka lat. Wynika to z wysokich nakładów inwestycyjnych na rozwój sieci, gdyż większość sklepów Dino wówczas sklepy własne – zwraca uwagę Monika Zduńska spośród BPH TFI.

Ekspertka uważa, że ryzyko pod inwestycje zwiększa również fakt, że firma, która buduje sklepy dla Dino Polska, powinno się do głównego akcjonariusza spółki - Tomasza Biernackiego.

- Może to w przyszłości generować ryzyko nienależytego przepływu kapitału – daje Monika Zduńska.

Po zakończeniu oferty założyciel Dino - Tomasz Biernacki - posiadający 50 mln działaniu zwykłych, stanowiących 51 proc. w kapitale zakładowym firmy, pozostanie większościowym akcjonariuszem spółki.

Tagi: firmy giełda GPW Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Wydawane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i maksymy obowiązujące na Facebooku mieszczą się się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem zdanie o likwidacji OFE. Na jeszcze gorsze"

  • Jeśli ktoś spóźnił się ze złożeniem PIT, może uniknąć kary. Trzeba czynny żal

AUTOPROMOCJI Koniec bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI zmienia kategorię po aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje uciec spod topora

  • Afera GetBack. Twórca Altus TFI usłyszał nowe zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Idea Banku i kilku pracowników. Chodzi o aferę GetBack

Notowanie

Bezpieczeństwo danych firmowych? Jesteśmy znawcami, ale nie dbamy o nie