GPW na fali wzrostowej. Akcje kupują inwestorzy zagraniczni

Nadchodzą dobre czasy dla warszawskiej giełdy

Przez ostatni miech indeks średnich firm a mianowicie mWIG40 - wzrósł niemal 6 proc. W tymże czasie z tureckiej giełdy inwestorzy uciekali w popłochu. Eksperci nie mają zastrzeżeń, że część zagranicznego środków znalazło przyczółek w Stolicy polski, mimo że polski zbyt akcji wcale idealny nie wydaje się być.

Najciekawsze, że wspólnicy nie kierują już gotówki do największych firm wraz z indeksu WIG20. Wybierają firmy o średniej kapitalizacji, ponieważ nie są one obciążone ryzykiem politycznym. Wystarczy teraz, aby jeszcze jedno pierścień zamachowe poszło w czyn, a wówczas na GPW zawita hossa.

Kapitał z Turcji wybiera Polskę. Moody’s może wesprzeć to zjawisko

Próba zamachu stanu przy Turcji oraz jego stłumienie przez siły stojące zbytnio prezydentem Recepem Erdoganem, wywołały obawy o destabilizację tureckiej gospodarki. Dlaczego? Bo kraj ten jest uzależniony od napływu kapitału, który finansuje deficyt obrotów bieżących.

Foto: Investing. com / materiały prasowe Notowania indeksu tureckiej giełdy BIST100

Strach ten działa jednak zyskownie dla Polski.

­- Pojawiła się nowa, dosyć niespodziewana szansa dla rodzimych akcji. Lira silnie osłabiła się do kluczowych walut, a co ważniejsze giełda w Stambule silnie odczuła ten polityczny wstrząs. W wyniku odwrotu inwestorów od czasu Turcji można domniemywać, iż część z nich przeniosła swoje aktywa na różne rynki wschodzące, w tym do Polski – potwierdza Sebastian Słomka, zarządzający wraz z Eques Investment TFI.

Foto: Investing. com / materiały prasowe Notowania indeksu mWIG40

A gdyby okazało się, że Moody’s obniży Turcji rating, to napęd napędzający napływ pieniędzy dzięki GPW nabrałby jeszcze większej mocy. Agencja pięć sierpnia oceni, jakie będą skutki nieudanego zamachu stanu na wzrost gospodarczy jak i również instytucje polityczne kraju. Fitch natomiast zaplanował termin przeglądu oceny wiarygodności kredytowej Turcji na 19 sierpnia.

GPW ma potencjał. Okres na lokalnych inwestorów

Skąd to nietypowe zainteresowanie inwestorów cudzoziemskich polskimi „średniakami”?

- Niewiele spółek z indeksu WIG20 oferuje ciekawe szanse poprawy wyników. Tymczasem pośród średnich spółek takich podmiotów można znaleźć sporo – argumentuje Adam Łukojć, zarządzający funduszami Skarbca TFI.

Również gospodarka - również Polski, jak i również Europy Zachodniej - ma się dobrze, a wynikom krajowych firm pomaga dodatkowo względnie wątły złoty. Adam Łukojć zwraca jednak uwagę na pewien ważny aspekt:

Na szeroką hossę w tym segmencie rynku jeszcze przywędruje czas. Dojdzie do tej dziewczyny, gdy lokalni inwestorzy zaczną chętnie wpłacać pieniądze do funduszy akcji.

A ostatnie zwyżki na GPW mogą ich dodatkowo zachęcić. Tym bardziej, że dławiąca niepewność o przyszłość OFE, została już rozwiana. Nacjonalizacji nie będzie, a zaprezentowany przez rząd plan reformy systemu jest bardziej korzystny dla warszawskiej giełdy.

Uwaga na banki jak i również Trumpa

Sporym zagrożeniem pozostaje aczkolwiek sektor bankowy, który stale obciążony jest ewentualnymi wydatkami przewalutowania kredytów frankowych. Sebastian Słomka z Eques Investment TFI uważa też, iż na ceny polskich akcji w najbliższych miesiącach oddziaływanie będą również miały sondaże dotyczące październikowego referendum we Włoszech:

Możliwa wydaje się być dymisja rządu w wypadku negatywnego wyniku. Coraz dokładniej inwestorzy przyglądać się są także sondażom wyborczym po USA.

Ekspert ostrzega, że w wypadku rosnącego poparcia dla Donalda Trumpa, sprawa na rynkach może stać się nerwowa. Dlaczego? Powodem są prorosyjskie i antyunijne poglądy Trumpa, które rodzą ryzyko destabilizacji regionu.

Tagi: giełda GPW akcje Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Żeby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem gniewny. Zmieniłem zdanie o likwidacji OFE. Na jeszcze gorsze"

  • Jeśli ktoś spóźnił się ze złożeniem PIT, może uniknąć sankcje. Wystarczy czynny żal

REKLAMY Koniec bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI zmienia nazwę po aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje zwiać spod topora

  • Afera GetBack. Twórca Altus TFI usłyszał nowe zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Idea Banku i kilkunastu pracowników. Chodzi o aferę GetBack

Notowanie

Co z ustawą o ekoenergii? Ministerstwo Gospodarki obiecuje jeszcze raz Informacje