Exact Systems - debiut giełdowy

Koniec bezczynności? Polska giełda zaczyna pociągać jak magnes. Kolejna spółka zapowiada debiut

Exact Systems jedna z największych w Europie firm z branży motoryzacyjnej, zajmująca się kontrolą jakości części i samochodów, zapowiada ofertę publiczną na GPW. Zadebiutować chce w kolejnym kwartale tego roku. Pieniądze pozyskane z emisji akcji firma chce przeznaczyć na akwizycje i ekspansję w rynkach zagranicznych.

Wszystko wskazuje na to, że po latach marazmu w rynku ofert publicznych (IPO), wreszcie widać ożywienie. Od początku roku w GPW pojawiło się obecnie 5 nowych firm, zaś kolejka chętnych zaczyna się wydłużać. Do debiutu giełdowego w tym roku przygotowują się m. in. Raiffeisen Bank Polska i Getback.

Exact Systems wabi perspektywami

Exact Systems jest wytwórcą rozwiązań w zakresie kontroli jakości, czyli selekcji, naprawy i sortowania części, składników oraz wyrobów gotowych dla producentów branży motoryzacyjnej. Firma powstała w 2004 roku w Polsce. Głównymi odbiorcami usług firmy są dostawcy i poddostawcy dla przemysłu motoryzacyjnego oraz producenci samochodów, a także zakłady zajmujące się produkcją wielkoseryjną z branży elektronicznej, AGD a także kosmetycznej.

Zasięgiem Exact Systems obejmuje obecnie ponad 45 proc. światowego branży automotive. Poza Polską działa w dziesięciu krajach europejskich oraz w Chinach. Ekspansja zagraniczna ma pozytywne refleks w wynikach sprzedaży i finansowych – ponad 30 proc. przychodów generują firmy zagraniczne.

- Spodziewamy się dalszego utrzymania pozytywnych trendów makroekonomicznych i rynkowych w 2017 roku jak i również kolejnych latach. Dlatego uważamy, że teraz jest właściwy moment na realizację kolejnego, ważnego kroku w rozwoju grupy, czyli wprowadzenie akcji naszej spółki na GPW. Planowane pozyskanie kapitału wspomoże w intensywnym rozwoju na aktualnie obsługiwanych rynkach a także rozszerzaniu zasięgu terytorialnego poprzez przejęcia na nowych rynkach - mówi Lesław Walaszczyk, wiceprezes Exact Systems.

Debiut w drugim kwartale

Struktura oferty publicznej zakłada emisję nowych akcji, jak i sprzedaż akcji istniejących. Większą ilość szczegółów będzie znane, kiedy KNF zatwierdzi prospekt emisyjny. Debiut planowany wydaje się być na drugi kwartał.

Funkcję globalnego koordynatora, zarządzającego księgą popytu oraz proponującego, będzie pełnić DM mBanku. Doradcą prawnym jest sekretariat prawna Gessel.

Przychody Exact Systems w 2016 roku sięgnęły 278 mln zł, EBITDA wyniosła trzydzieści mln zł, a zysk netto 18 mln złotych. Ponad 40 proc. zysków Ggrupy generują spółki zagraniczne. Od momentu założenia w 2004 roku Grupa Exact Systems jest kierowana poprzez dwóch założycieli – Pawła Gosa oraz Lesława Walaszczyka. Obecnie pakiet większościowy dysponuje Work Service, spółka specjalizująca się w pracy tymczasowej i outsourcingu pracowników.

Wysyp debiutów na GPW

Koniunktura na warszawskiej giełdzie dopisuje, więc spółki coraz chętniej myślą o debiucie. Jednak o rekordach sprzed krachu finansowego (w 2007 roku na GPW zadebiutowało 56 spółek) na razie nie ma co myśleć. Wspólnicy dopiero przekonują się do inwestycji, a dodatkowo są wybredni. Na ich zainteresowanie mają możliwość liczyć na pewno wytworne ostatnio firmy biotechnologiczne czy z sektora gier komputerowych.

Z drugiej strony www w tle wciąż czają się zmiany w platformie emerytalnym, które, jak pokazywały ostatnie lata, mogą mocno uderzyć w kondycję giełdy. W ostatnim czasie obserwujemy też wysyp wezwań jak i również ciężko zakładać, że debiuty będą w stanie zrównoważyć ubytki związane z wycofywaniem firm z GPW. Jedynie polski ogłoszono aż 14 wezwań do handlu akcji. Z giełdy niebawem zniknąć może Macrologic, Komputronik, Pelion, Integer. pl czy Uniwheels.

Tagi: debiut akcje GPW Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zameldować naruszenie – kliknij przy link „Zgłoś Facebookowi” tuż przy wybranym poście. Regulamin jak i również zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się którego adres to https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem zdanie o likwidacji OFE. Na jeszcze gorsze"

  • Jeśli ktoś spóźnił się ze złożeniem PIT, może uniknąć kary. Trzeba czynny żal

REKLAMY Koniec bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI zmienia kategorię po aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje uciec spod topora

  • Afera GetBack. Twórca Altus TFI usłyszał nowe zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Idea Banku i kliku pracowników. Chodzi o aferę GetBack

Notowanie

Bank Pekao - zysk netto w IV kwartale 2016 roku