Jak długo opóźnienia w płatnościach pozostają w raportach kredytowych

Jak długo opóźnienia w płatnościach pozostają w raportach kredytowych
16.10.2020
Category:

W tym artykule:

 • Kiedy opóźnione płatności wypadają z raportu kredytowego?
 • Jak opóźniona płatność wpływa na Twój kredyt?
 • Jak usunąć opóźnione płatności z raportu kredytowego
 • Jak uniknąć opóźnień w płatnościach
 • Sprawdź swój kredyt za darmo

Opóźniona płatność może pozostać w Twoich raportach kredytowych przez okres do siedmiu lat i może wpłynąć na Twoje wyniki kredytowe przez cały okres, w którym się pojawi. Opóźnione płatności mają zwykle największy wpływ, gdy pojawiają się po raz pierwszy, i możesz pracować nad budowaniem kredytu, czekając, aż opóźnione płatności znikną z raportów kredytowych.

Kiedy opóźnione płatności wypadają z raportu kredytowego?

Rekord opóźnionej płatności może pojawić się w raporcie kredytowym, gdy zapomnisz lub nie będziesz w stanie zapłacić rachunku w terminie. Wierzyciel może zgłosić Twoją opóźnioną płatność do biur kredytowych (Experian, Equifax i TransUnion) po 30 dniach opóźnienia, a opóźniona płatność może pozostać w Twoich raportach kredytowych przez okres do siedmiu lat.

Zasady mogą się nieznacznie różnić w zależności od tego, kiedy i czy udostępniasz konto bieżące:

 • Jeśli podasz swoje konto aktualne przed upływem 30 dni od płatności, wierzyciel nie zgłosi cię tak późno do biur kredytowych. Ale nadal może być konieczne uiszczenie opłat lub odsetek za zwłokę.
 • Jeśli przyniesiesz rachunek bieżący po tym, jak wierzyciel zgłosi opóźnienie w płatności, opóźniona płatność zniknie z raportów kredytowych po siedmiu latach. W przypadku serii opóźnień w płatnościach, na przykład w przypadku opóźnienia konta o 90 dni, cała seria spada siedem lat po pierwszej opóźnionej płatności lub pierwotnej dacie zaległości. Jeśli konto jest nadal otwarte lub miało dobrą opinię, gdy zostało zamknięte, może pozostać w raporcie kredytowym po spadku opóźnionych płatności.
 • Jeśli nigdy nie podasz rachunku bieżącego, wierzyciel prawdopodobnie je zamknie, odliczy dług i wyśle ​​do windykacji. Pierwotna data zaległości to początek siedmioletniego harmonogramu. Po siedmiu latach całe zamknięte konto i wszelkie powiązane konta windykacyjne wypadną z raportu kredytowego.

Jak opóźniona płatność wpływa na Twój kredyt?

Opóźniona płatność może mieć negatywny wpływ na Twoje wyniki kredytowe, chociaż dotkliwość spadku wyniku zależy od rodzaju oceny kredytowej i ogólnego profilu kredytowego. Ogólnie:

 • Opóźniona płatność doprowadzi do poważniejszego spadku punktów, jeśli obecnie masz doskonałą zdolność kredytową, a nie słabą lub uczciwą.
 • Brak wielu płatności z rzędu może mieć gorsze skutki dla kredytu niż brak jednej płatności.
 • Posiadanie opóźnionych płatności na wielu kontach może być gorsze niż opóźniona płatność na jednym koncie.
 • Negatywny wpływ opóźnionych płatności na Twój kredyt z czasem maleje.

Aktywna praca nad poprawą kredytu może również pomóc w odzyskaniu sprawności po wcześniejszych opóźnionych płatnościach. Na przykład terminowe dokonywanie płatności i obniżenie wskaźnika wykorzystania kredytu lub kwoty dostępnego kredytu, z którego korzystasz, może pokazać przyszłym wierzycielom, że jesteś w stanie zarządzać pożyczkami i spłacać je.

Jak usunąć opóźnione płatności z raportu kredytowego

Dokładnie zgłoszona zwłoka w płatności może pozostać w Twoim raporcie kredytowym przez okres do siedmiu lat. Nawet jeśli podasz bieżące konto i nie spóźnisz się już, Twój raport kredytowy przedstawia dokładną historię Twojej historii z kontem.

Jeśli jednak wierzyciel zgłosi opóźnienie w płatności, gdy faktycznie zapłaciłeś w terminie, możesz zakwestionować tę zwłokę w biurze informacji kredytowej. Możesz bezpłatnie złożyć spór pocztą, telefonicznie lub online i wyjaśnić, dlaczego uważasz, że opóźniona płatność jest błędem. Możesz również wysłać, załączyć lub przesłać dokumenty potwierdzające, takie jak wyciągi bankowe lub anulowane czeki pokazujące, kiedy zapłaciłeś wierzycielowi.

Po otrzymaniu sporu biuro informacji kredytowej zbada Twoje roszczenie i albo potwierdzi, że opóźniona płatność była prawidłowa, albo zaktualizuje historię kredytową, aby odzwierciedlić to, co faktycznie się wydarzyło.

Jak uniknąć opóźnień w płatnościach

Aby uniknąć opóźnień w płatnościach, zarejestruj się, aby otrzymywać przypomnienia i alerty od wierzycieli. W zależności od firmy możesz otrzymywać wiadomości e-mail, e-maile, SMS-y lub powiadomienia z aplikacji przypominające o zbliżających się terminach i należnej kwocie.

Możesz również zarejestrować się w płatnościach automatycznych, konfigurując opłacanie rachunków z konta bankowego lub prosząc wierzyciela o pobranie pieniędzy z konta. Ale upewnij się, że masz wystarczająco dużo pieniędzy na koncie, w przeciwnym razie możesz skończyć z opóźnioną płatnością, przekroczonym rachunkiem i opłatami zarówno od wierzyciela, jak i banku.

Za pomocą karty kredytowej możesz ustawić automatyczną wpłatę na minimalną kwotę płatności, która będzie stałą kwotą (często od 25 do 35 USD) lub procentem całkowitego salda. Pomoże to przynajmniej uchronić Cię przed przypadkowym pominięciem płatności i naliczeniem opóźnionych opłat – ale staraj się co miesiąc spłacać saldo w całości, aby uniknąć naliczenia odsetek.

W ostateczności, jeśli nie jesteś w stanie zapłacić wszystkich rachunków na czas, sprawdź, czy któryś z wierzycieli oferuje okres karencji. W niektórych przypadkach możesz zapłacić rachunek z kilkudniowym opóźnieniem bez żadnych dodatkowych opłat lub odsetek. Dopóki zapłacisz rachunek w ciągu 30 dni od daty wymagalności, nie wpłynie to negatywnie na Twój kredyt.

Sprawdź swój kredyt za darmo

Jeśli ostatnio nie sprawdzałeś swojego raportu kredytowego, możesz otrzymać darmowy raport kredytowy Experian online i poszukać opóźnionych płatności na swoich kontach. Następnie możesz kwestionować nieścisłości i monitorować swoje postępy podczas budowania kredytu i odzyskiwania po wcześniejszych opóźnionych płatnościach.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy