Logo witryny MarketWatch Łącze przenoszące z powrotem do strony głównej.

17.02.2021
Category: Stopy Procentowej
 • Ustawienia konta
 • Zaloguj sieZapisz sięNa zewnątrz pudełka

  Ben Carlson

  Obligacje odgrywają rolę w portfelu, nawet przy historycznie niskich stopach procentowych
  • Ikona wiadomości e-mail
  • Ikona FacebookaIkona TwitteraIkona LinkedinIkona Flipboard

   Ikona drukowania Ikona zmiany rozmiaru

  Symbole, do których istnieją odniesieniaOto ciekawostki finansowe na rok 2020 dla Ciebie: Jaki jest lepszy wynik w tym roku – rozpalony do czerwoności indeks gigantów technologicznych Nasdaq 100 czy nudne, stare obligacje długoterminowe?

  Nasdaq 100 ETF QQQ, -2,81%, wzrósł w tym roku o zdumiewające 25,5% podczas pandemii, wliczając w to 29% spadek wartości od szczytu do dołka. Ale długoterminowy skarbowy ETF TLT, -0,37%, wzrósł o 27,3%.

  Długoterminowe obligacje osiągają lepsze wyniki niż akcje spółek technologicznych w jednym z najdziwniejszych lat na rynku.

  Akcje cieszą się całą miłością i uwagą, ponieważ są bardziej ekscytujące i seksowniejsze, ale zwroty z obligacji w tym roku są poza listami przebojów, jeśli weźmiesz pod uwagę niskie stopy zwrotu w 2020 roku:

  Były to początkowe stopy zwrotu dla tych funduszy w 2020 roku:

  A teraz aktualne plony po wzroście wydajności:

  Według Deutsche Bank patrzymy teraz na najniższe zyski z obligacji rządowych od ponad 200 lat:

  Wielu inwestorów od lat twierdzi, że stopy procentowe mogą wzrosnąć tylko stąd, a nie zrobili nic, tylko bardziej spadają. A może spadną jeszcze bardziej i prawdopodobnie osiągną ujemny wynik (coś, czego nie wykluczałbym, gdyby pandemia się pogorszyła).

  Ostatecznie jednak krótkoterminowe zmiany stóp znikną, a długoterminowe stopy zwrotu będą bardziej oparte na bieżących dochodach obligacji. Jeśli weźmiesz pod uwagę, jak marne są te zyski, inwestorzy w instrumenty o stałym dochodzie mają gwarancję minimalnych zwrotów z tego miejsca na dłuższą metę.

  Dlaczego więc miałbyś w ogóle posiadać obligacje o tak niskim oprocentowaniu?

  To uczciwe pytanie, które zadaje sobie wielu inwestorów, patrząc na generalnie niskie stopy zwrotu z bezpiecznych aktywów.

  Obligacje zabezpieczają zmienność na rynku akcji: Oto zwroty dla wszystkich funduszy akcji i obligacji Vanguard od momentu, w którym giełda osiągnęła szczyt pod koniec lutego, aż do jej dna pod koniec marca:

  Mimo że spadły nieznacznie, obligacje spełniły swoje zadanie jako kotwica w portfelu. Obligacje nie tylko zabezpieczają przed spadkami na giełdzie, ale także zapewniają emocjonalne zabezpieczenie każdego zdywersyfikowanego portfela.

  Niektórzy inwestorzy po prostu nie mogą zaakceptować zmienności, której doświadczasz w przypadku całego swojego portfela na giełdzie. Obligacje mogą obniżyć ogólną zmienność portfela, wykorzystując alokację aktywów jako dźwignię do obniżenia ryzyka.

  Kompromis polega na tym, że obniżasz długoterminowe oczekiwane zyski, aby zaakceptować mniejsze ryzyko krótkoterminowe.

  Obligacje można wykorzystać do przywrócenia równowagi: kiedy giełda wyprzedaje się, jest to czas, w którym chcesz wejść i kupić obiema rękami. Jedynym problemem jest to, że do zakupu potrzebny jest kapitał. Może to pochodzić z nowych oszczędności z Twojej wypłaty, zapasów gotówki lub obligacji w Twoim portfelu.

  Dywersyfikacja nie działa, jeśli nie masz docelowej alokacji aktywów, a docelowa alokacja aktywów nie działa, jeśli od czasu do czasu nie przywrócisz równowagi z powrotem do wagi docelowej. Rebalancing to systematyczny sposób kupowania po niskich cenach i sprzedawania drogich.

  Jednym z najprostszych sposobów kupowania, gdy na ulicach jest krew, jest sprzedaż niektórych obligacji i kupowanie akcji, gdy rynek spada.

  Obligacje można wykorzystać do celów wydatków: gotówka była królem w środku krachu na giełdzie z wielu powodów. Ludzie tracili pracę. Firmy zamykały się lub upadały.

  Gdybyś chciał wykorzystać swój portfel jako koło ratunkowe, ciężko byłoby znieść, gdybyś musiał sprzedać swoje akcje, które spadły o ponad 30%.

  Obligacje zapewniają stabilność tym, którzy muszą wykorzystać swój portfel na wydatki na życie lub duże zakupy.

  Obligacje chronią przed deflacją: największym ryzykiem dla obligacji w długim okresie jest inflacja. To zawsze jest ryzyko. Ale obligacje pomagają również chronić Cię przed deflacją .

  Kiedy występuje inflacja, dochody z obligacji są z czasem warte mniej, ale w środowisku deflacyjnym w rzeczywistości są warte więcej. Jest to jeden z powodów, dla których obligacje radzą sobie tak dobrze podczas recesji.

  Są inne opcje, ale nie ma ich wiele: Możesz stworzyć podobny hedging za pomocą funduszy rynku pieniężnego, certyfikatów depozytowych (CD) lub kont oszczędnościowych online. Te miejsca też nie przynoszą wiele, ale też nie mają prawie tak dużego ryzyka stopy procentowej.

  Z drugiej strony nie skorzystałbyś tak bardzo, jak gdyby zyski z obligacji dalej spadały, ale to cena, jaką płacisz za bezpieczeństwo. (Trudno uwierzyć, że stopy mogą nadal spadać, ale na wielu rozwiniętych rynkach na całym świecie są ujemne).

  Wszystko poza tymi bezpiecznymi instrumentami inwestycyjnymi i wprowadzasz dodatkowe ryzyko do swojego portfela. Większe ryzyko niekoniecznie zawsze jest złe, ale należy o tym pomyśleć, wychodząc poza strefę komfortu.

  Akcje wypłacające dywidendy, obligacje korporacyjne, wysokodochodowe lub alternatywne inwestycje mogą teraz oferować więcej zysków, ale te inwestycje mają wiele innych cech niż obligacje wysokiej jakości.

  W świecie, w którym żyjemy, nie ma łatwych odpowiedzi.

  Możesz zarobić mniejszy dochód, aby lepiej chronić swój kapitał, albo zarobić więcej, aby zaakceptować większe ryzyko w swoim portfelu.

  Ben Carlson jest autorem bloga „A Wealth of Common Sense, gdzie został on opublikowany po raz pierwszy. Jest przedrukowany za zgodą. Śledź go na Twitterze @awealthofcs.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy