Carlos Ghosn rezygnuje ze posady prezesa Nissana  Moto

"Superprezes" motoryzacji rezygnuje ze stanowiska

Carlos Ghosn, który stoi na czele aliansu Nissan-Renault, zrezygnował ze sprawowania funkcji prezesa Nissana. Na swojego zastępcę na tym podejściu wyznaczył dotychczasowego wiceprezesa Hiroto Saikawę - poinformowano w czwartkowym komunikacie.

Jak tłumaczą media, decyzja Ghosna nie oznacza, że tej rola zmalała. Nadal stoi na czele aliansu Nissan-Renault, zasiada też w radzie nadzorczej Mitsubishi Motors, któregoż pakiet kontrolny przejął w zeszłym roku Nissan. Ghosn tłumaczył, że musi skoncentrować swoje wysiłki na rozszerzeniu aliansu trzech firm.

Gadżety w autach to nowy styl. Targi w Detroit to potwierdzają

Nie przestanie sprawdzać firmy

- Będę wciąż nadzorował i kierował firmą, zarówno niezależnie, oraz w środku aliansu Renault-Nissan-Mitsubishi. Te proponowane zmiany umożliwią mi oddanie czasu i energii określaniu strategiczną i operacyjną ewolucją i rozszerzeniu aliansu a mianowicie powiedział.

Saikawa pełnił funkcję wiceprezesa Nissana od czasu zeszłego roku. Jest absolwentem prestiżowego Uniwersytetu Tokijskiego.

Jak tłumaczy agencja Associated Press, na razie bóg wie jakie są plany Ghosna w sprawie Mitsubishi, które w ostatnim czasie borykało się wraz z skandalem dotyczącym manipulacji wynikami spalania paliwa. Jednak analitycy uważają, że mimo tego sama marka ma potencjał, szczególnie na rynkach Azji Południowo-Wschodniej.

AP dodaje, że po połączeniu świeckich wyników sprzedaży trzech firm, alians Ghosna plasuje się w światowej czołówce fabrykantów samochodów. Jest jednak nadal za Volkswagenem, Toyotą jak i również General Motors.

Francuz Carlos Ghosn, szef Renault, zasłynął brawurową restrukturyzacją Nissana, którego prezesem został po 1999 roku. Pod tej rządami spółka poprawiła efekty i mocno zaistniała na chińskim rynku. W konsekwencji Nissan zaczął zarabiać większą ilość niż Renault, który wydaje się głównym akcjonariuszem japońskiej marki. Ghosn następnie stworzył Renault Nissan Alliance umożliwiający obydwu firmom sprawne funkcjonowanie.

AAA: Komputer pokładowy zwiększa ryzyko śmiertelnych wypadków Moto