Ceny paliw (benzyny i paliwa napędowego) w Europie  Moto

Temat: Motoryzacja

  • Duży ruch w autosalonach. Te marki wybierano najczęściej
  • Zmiany w egzaminach dzięki prawo jazdy. Jest propozycja ministerstwa
  • "Ruch jest jeden i banalny". PO apeluje do odwiedzenia rządu w sprawie wartości paliw
  • GDDKiA zrywa porozumienia z Włochami. Mieli tworzyć fragmenty A1 i S3
  • Surowe kary za zawracanie licznika. Prezydent podpisał ustawę

Najwięcej w Europie za litr benzyny 95 zapłacimy w Holandii, w żadnym wypadku zaś w Bułgarii. Jeśli jest to możliwe, administratorzy aut z silnikami Diesla powinni natomiast unikać tankowania we Włoszech, w Szwecji i Wielkiej Brytanii, gdzie ceny oleju napędowego będą najwyższe.

Z wiadomości dostępnych na stronie Biura Maklerskiego Reflex (stan w 18 czerwca) wynika, iż za litr benzyny 95 w Holandii zapłacimy średnio 1, 66 euro, innymi słowy równowartość 7, 11 złotych. To o 5 groszy więcej niż w sytuacji Włoch, które znalazły się na drugim miejscu w zestawieniu - 1, 65 euro.

Trzecim krajem, gdzie za litr bezołowiówki zapłacimy równowartość ponad szóstej zł jest Grecja. W tym miejscu litr kosztuje 1, 64 euro, czyli 7, 04 zł.

Po tych miejscach możesz utknąć w korkach. Wakacyjne utrudnienia na polskich drogach

Na drugim biegunie jest Bułgaria, gdzie litr 95 kosztuje zaledwie 1, 14 € (4, 88 zł), to znaczy zdecydowanie najmniej w Europie. Nasz kraj z kwotą nieco ponad 5 zł za litr również znalazła się po gronie krajów z najniższymi cenami.

W przypadku aut z silnikiem Diesla świetnie unikać Włoch.

Na Półwyspie Apenińskim litr oleju napędowego kosztuje średnio 1-wszą, 52 euro, czyli równowartość 6, 54 zł. Odrobinę mniej, bo 1, 51 euro (6, 46 zł) zapłacimy na stacjach materiałów w Szwecji i Obszernej Brytanii.

Najtaniej na starym kontynencie właściciele diesli zapłacą z kolei w Luksemburgu. Tam olej napędowy kosztuje 1, 12 euro, czyli w przeliczeniu 4, 79 zł. Równie korzystne ceny zaobserwujemy w stacjach paliw w Bułgarii - 1, 12 euro (4, 79 zł).

Podróż na wakacje

Przykładowo osoby wybierające się samochodem na wakacje do Chorwacji powinny do pełna zatankować w naszym kraju. Jeśli na drodze konieczne będzie jednak dodatkowe tankowanie, w przypadku benzyny 95 - w relacji od wybranej trasy a mianowicie turyści najmniej zapłacą po Czechach, Austrii bądź dzięki Węgrzech. Odpowiednio 1, 29 euro, czyli 5, 52 zł bądź 1, 22 euro, czyli 5, 23 zł.

Więcej, bowiem 1, 36 euro (5, 85 zł) litr bezołowiówki kosztuje w Słowenii. Wciąż drożej jest na słowackich stacjach paliw - 1-wszą, 40 euro (5, 99 zł).

Ci którzy na wakacje wybierają się autem z silnikiem Diesla najwięcej oszczędzą tankując przy Austrii - 1, dwudziestu czterech euro za litr, czyli 5, 33 zł, bądź na Węgrzech - 1-wszą, 25 euro, czyli 5, 34 zł. Ponadto niewielkie ceny na stacjach istnieją także w sąsiednich Czechach. Tankując w tym państwa za litr zapłacimy 1, 26 euro (5, 39 zł).

Olej napędzający na Słowacji i przy Słowenii kosztuje zaś odpowiednio 1, 27 euro (5, 47 zł) i 1, 31 euro (5, sześcdziesięciu zł).

W tylko Chorwacji litr benzyny 95 kosztuje 1, 40 euro (6, 02 zł), a olej napędowy 1, 34 euro (5, 75 zł).

ARP: ceny węgla nadal rosną. Najbardziej w europejskich portach Surowce