BIG InfoMonitor: ponad 300 tyś osób w Polsce nie płaci alimentów  Pieniądze

Alarmujące dane w sytuacji alimentów. Rekord padł dzięki Mazowszu

Ponad 300 tyś alimentacyjnych dłużników zalega spośród zapłatą prawie 12 miliardów złotych - poinformowało Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor. Rekordzista, który figuruje w rejestrze od 10 lat, posiada do zapłaty 668 milionów złotych.

BIG InfoMonitor podało, że na wystarczy maja tego roku ilość dłużników alimentacyjnych figurujących przy rejestrach tej firmy, wynosiła 317 953 osób. Katalogów łączne zaległości przekroczyły 11, 8 mld zł. Spośród uchylających się od obowiązku łożenia na dzieci 301 034 osoby to ojcowie. Kobiety stanowią pięć procent dłużników. W ciągu roku liczba uchylających się od obowiązku alimentacyjnego wzrosła o 7874 osób.

Sytuacja w regionach

Najliczniejszą gromadę dłużników alimentacyjnych stanowią panowie z województwa śląskiego - 37 267, następnie spośród województwa mazowieckiego - 32 617 i z Dolnego Śląska - 29 930. Na te regiony przypadają też najwyższe, przekraczające miliard złotych, zaległości z tytułu alimentów niepłaconych przez ojców. Średni dług wobec pociechy (dzieci) lub Funduszu Alimentacyjnego wynosi 37 794 złotych.

Ojcowie na dłuższych urlopach. Unijne układ bez zgody Polski. "Nasze rozwiązania są lepsze"

Według BIG InfoMonitor województwa mazowieckie i śląskie dominują po statystykach z powodu znaczącego zaludnienia. Natomiast pod aspektem liczby ojców dłużników alimentacyjnych przypadających na 1000 facetów przodują Warmia i Mazury - z 29 zgłoszonymi do rejestru BIG InfoMonitor. Średnia dla kraju kosztuje 20. Najkorzystniej pod tym względem jest w Małopolsce i na Podkarpaciu.

"Niepłacących rodziców wyręcza państwo"

Dane pokazują, że typowy dłużnik alimentacyjny to mężczyzna między 35. a 44. rokiem życia. Najmłodszy ma lat 35, pochodzi spośród Podlasia i winien jest swoim dzieciom lub wychowankom ponad 429 tys. złotych. Najstarszy to mieszkaniec regionu warmińsko-mazurskiego - 66-letni tata, któremu uzbierało się przeszło 411 tys. zaległości.

Rekord padł na Mazowszu i przekracza 668 tys. zł. Dług ma już 10 lat, ale odrzucić należy do najstarszych. Nadal wcześniej swoje długi alimentacyjne zaczął "zbierać" 39-letni ojciec z Wielkopolski. Przez 13 lat zgromadził 481 tys. zł zaległości.

- Niepłacących rodziców wyręcza z ich obowiązku państwo, wypłacając na dzieci pieniądze z Funduszu Alimentacyjnego. Rocznie ma możliwość to być nawet mniej więcej 1, 5 mld zł - powiedziała ekspert BIG InfoMonitor Halina Kochalska.

W Polsce nie ma centralnego rejestru dłużników. BIG InfoMonitor jest jedną wraz z prywatnych firm, która, działając na podstawie o ustawę o udostępnianiu i wymianie danych gospodarczych, przyjmuje, przechowuje i udostępnia informacje gospodarcze o przeterminowanym zadłużeniu osób i firm. Oprócz niego dzięki rynku funkcjonują jeszcze Krajowy Rejestr Długów, ERIF Gabinet Informacji Gospodarczej, Krajowe Biuro Informacji Gospodarczej oraz Krajowa Informacja Długów Telekomunikacyjnych.

4 mld złotych dopłat na rzecz rolników do końca roku kalendarzowego Informacje