Podstawowy przewodnik po tym, jak działają transakcje Bitcoin

Podstawowy przewodnik po tym, jak działają transakcje Bitcoin
16.10.2020
Category: Jeśli Twoja

Udostępnij artykuł

Transakcja Bitcoin to po prostu transfer wartości między dwoma portfelami, który jest rejestrowany w łańcuchu bloków. Aby wysłać pieniądze z portfela Bitcoin, nadawca musi podpisać transakcję swoim kluczem prywatnym, jako dowód własności środków.

Bitcoin (BTC) zyskał na znaczeniu w ciągu ostatnich kilku lat. Jednak, chociaż rośnie w kilku formach, transakcje zawsze będą miały kluczowe znaczenie dla jego działania.

Jak działają transakcje Bitcoin? O co chodzi? Ile kosztuje wysłanie Bitcoinów? Nasz przewodnik to dogłębna analiza tego, jak działają transakcje BTC i dlaczego są one teraz popularnym sposobem zawierania transakcji.

W tym artykule:

 1. Jak działają transakcje Bitcoin?
 2. Charakterystyka transferów Bitcoin
 3. Weryfikacja transakcji
 4. Ile potwierdzeń potrzebuje Bitcoin?
 5. Jak długo trwa transakcja bitcoin
 6. Dlaczego niektóre transakcje mogą trwać dłużej niż zwykle
 7. Plusy i minusy transferów Bitcoin

Jak działają transakcje Bitcoin

Aby zrozumieć, jak działają transakcje BTC, lepiej byłoby uzyskać obraz tego, jak wygląda transakcja Bitcoin.

Wyobraź sobie, że chcesz wysłać pieniądze do swojego znajomego. Jeśli wybierzesz Bitcoin, transakcja będzie składać się z 3 części:

 • Dane wejściowe: zapis Twojego adresu.
 • Kwota: Określona ilość Bitcoinów, którą zamierzasz mu wysłać.
 • Wynik: klucz publiczny twojego przyjaciela – lub adres portfela Bitcoin.

Aby wysłać Bitcoin, będziesz musiał mieć dostęp do kluczy publicznych i prywatnych, które są powiązane z określoną ilością Bitcoinów, które chcesz wysłać. Zasadniczo osoba posiadająca Bitcoiny ma dwie pary kluczy, które obejmują:

 • Klucz publiczny, do którego wcześniej wysłano bitcoiny.
 • Klucz prywatny, który umożliwia wysłanie tego Bitcoina w inne miejsce.

Te klucze publiczne znajdują się w portfelu Bitcoin. Adres portfela to zaszyfrowana wersja klucza publicznego, a same klucze to losowe kombinacje cyfr i liter, które działają jak hasło i nazwa użytkownika na koncie w mediach społecznościowych. Te klucze są publiczne, więc możesz udostępniać je innym osobom, jeśli chcesz – na przykład, gdy chcą wysłać ci trochę Bitcoinów.

Klucz prywatny ma podobną konfigurację, ale powinien być przez cały czas utrzymywany w tajemnicy. Klucze prywatne służą do podpisywania transakcji. Przyjmują różne formy, przez co trudniej je złamać.

Pomyśl o tym wszystkim jak o skrzynce pocztowej. Adres publiczny to sama skrzynka, podczas gdy klucz prywatny jest kluczem do skrzynki. Chociaż każdy może przyjść, aby wpłacić pocztę do Twojej skrzynki, jesteś jedyną osobą, która może wyciągnąć z niej zawartość.

Jeśli Twój adres portfela jest publicznie dostępny, tak jak w przypadku giełd i innych popularnych osób, ludzie mogą wyszukać Twój adres w łańcuchu bloków, aby dowiedzieć się, ile bitcoinów jest przechowywanych. Ale nikt nie może przenieść Twoich środków bez Twojej zgody – lub, w tym przypadku, Twojego klucza prywatnego.

 • Korzystając z powyższego przykładu, chcesz wysłać trochę Bitcoin do swojego znajomego. Dlatego do podpisywania transakcji używasz klucza prywatnego. Wiadomość jest wysyłana do sieci, zawierająca dane wejściowe (Twój adres), kwotę (ile ma zostać wysłane) i dane wyjściowe (adres znajomego).

 • Stamtąd transakcja jest transmitowana do sieci Bitcoin, gdzie górnicy sprawdzą, czy Twoje klucze mają dostęp do funduszy, które rzekomo kontrolujesz. Jest to część procesu wydobywania.

Charakterystyka transakcji Bitcoin

Tak więc z dotychczasowego wyjaśnienia poznaliśmy następujące właściwości transakcji Bitcoin:

1. Są nieodwracalne

Po potwierdzeniu transakcji jej cofnięcie jest niemożliwe. Ponieważ nie ma centralnego podmiotu kontrolującego sieć, wszystkie transakcje są jedno i zrobione. Wadą tego jest oczywiście to, że nie ma żadnej pomocy, jeśli przez pomyłkę wyślesz pieniądze do niewłaściwego odbiorcy. Gdy opuści Twój portfel, już nigdy nie wróci.

2. Są pseudonimowe

Transakcje Bitcoin i konta w portfelu Bitcoin nie są połączone z rzeczywistymi tożsamościami ludzkimi. Adres Twojego portfela to łańcuch prawie 30 znaków i chociaż możliwe jest śledzenie i analizowanie przepływu transakcji, połączenie ich z rzeczywistymi tożsamościami użytkowników nie zawsze jest możliwe.

3. Działają w skali globalnej i są szybkie

Transakcja Bitcoin jest przeprowadzana niemal natychmiast w sieci Bitcoin. Ponieważ blockchain to sieć komputerów na całym świecie, transakcje mogą być wysyłane niemal wszędzie – możesz wysłać pieniądze do sąsiada z sąsiedztwa, aby jutro wpłacił pieniądze na wspólną kolację, lub możesz wysłać pieniądze do drugiego końca świata.

4. Są bezpieczne

Wszystkie fundusze Bitcoin są zamknięte w systemie kryptograficznym. Tylko właściciele kluczy prywatnych mogą wysyłać Bitcoiny na inny adres portfela. Po wysłaniu środków są one transmitowane do sieci, gdzie górnicy potwierdzają ich ważność przed dodaniem ich do łańcucha blokowego. Ten zdecentralizowany proces zapewnia, że ​​nikt nie może przejąć Twoich transakcji w trakcie i przekierować Twoich środków.

Weryfikacja transakcji i jak to działa

Mniej więcej co dziesięć minut do łańcucha bloków Bitcoin dodawany jest nowy blok. Ale jak działa weryfikacja? Po podpisaniu transakcji za pomocą kluczy prywatnych transakcja zostanie wysłana i czeka na odebranie z puli pamięci przez górnika.

Mempools

Mempool jest po prostu obszarem oczekiwania na transakcje weryfikowane przez węzeł, oczekującym na podniesienie go przez górnika i wstawienie go do bloku. Jeśli transakcja nie zostanie odebrana przez górnika, pozostanie w puli transakcji niepotwierdzonych – w zasadzie jest to lista transakcji oczekujących na weryfikację. Górnicy bitcoinów wybierają transakcje z tych pul i tworzą z nich „blok”, czyli zbiór transakcji wysyłanych do sieci.

Bloki i algorytm PoW

Zanim transakcja zostanie włączona do bloku, górnik musi upewnić się, że transakcja jest ważna. Odbywa się to poprzez sprawdzenie, czy w portfelu nadawcy znajduje się wystarczająca ilość środków do wykonania transakcji. Po dodaniu transakcji do bloku górnik musi znaleźć podpis, zanim będzie mógł dodać blok do łańcucha bloków. Odbywa się to za pomocą algorytmu „proof of work” (PoW), który umożliwia górnikom znalezienie odpowiedniego podpisu dla bloków poprzez rozwiązywanie złożonych problemów matematycznych.

Gdy górnik znajdzie odpowiedni podpis, transmituje blok i podpis do innych górników. Inni górnicy w sieci również weryfikowaliby legalność podpisu. Jeśli będzie to ważne, inni górnicy osiągną konsensus, aby włączyć blok do łańcucha bloków. Po dodaniu bloku do sieci byłby on dystrybuowany do węzłów, które zapisywałyby go w swoich danych transakcyjnych.

Potwierdzenie bloku

Po dodaniu bloku do łańcucha bloków inne dodane do niego bloki liczą się jako „potwierdzenie” dla tego bloku. Na przykład, jeśli twoja transakcja została zawarta w bloku 400, a łańcuch bloków ma teraz 403 bloki, oznacza to, że transakcja ma trzy potwierdzenia. Nazywa się to potwierdzeniem, ponieważ za każdym razem, gdy górnicy dodają do niego nowy blok, łańcuch bloków ponownie osiąga konsensus w sprawie bloku i gromadzenia w nim transakcji. Im więcej potwierdzenia, tym trudniej jest zmienić transakcje.

Ile potwierdzeń potrzebuje Bitcoin?

Wspaniały! Więc wysłałeś trochę Bitcoinów do swojego przyjaciela. Ale nie jesteś pewien, czy go mają. Pierwszą rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę, jest to, że dotarcie środków do odbiorcy zajmie trochę czasu. W jaki sposób śledzisz środki, aby wiedzieć, czy zostały one potwierdzone lub otrzymane przez odbiorcę? Tutaj do gry wkracza Block Explorer.

Aby rozpocząć, przejdź do eksploratora bloków, wprowadź identyfikator TXID transakcji w pasku wyszukiwania.

TXID to numer identyfikacyjny transakcji używany do śledzenia transakcji w łańcuchu bloków.

Identyfikatora TXID nie należy mylić z adresem portfela. TXID pokazuje ruch transakcji w sieci kryptograficznej. Dzięki TXID będziesz mógł znaleźć status transakcji, opłatę, wartość transakcji i inne.

Jak długo trwa transakcja Bitcoin?

Idealnie, transakcja Bitcoin powinna zostać potwierdzona w ciągu kilku minut. Są jednak osoby, które muszą dłużej czekać na potwierdzenie i otrzymanie środków.

Dlaczego niektóre transakcje mogą trwać dłużej niż zwykle

Aby to wyjaśnić, ważne jest, aby pamiętać, że każda transakcja na łańcuchu bloków Bitcoin będzie musiała zostać zweryfikowana przez górników. Aby to osiągnąć, górnicy muszą grupować transakcje w bloki i dodawać bloki do łańcucha bloków. Czasami weryfikacja transakcji zajmuje więcej czasu ze względu na ruch w sieci, pozostawiając tysiące transakcji niepotwierdzonych na wiele godzin.

Górnicy używają cen do określenia, które bloki mają najpierw zweryfikować. Za każdym razem, gdy inicjujesz transakcję wysyłania, zawiera ona „opłatę górniczą”, która jest zachętą dla górników za pracę wykonaną w sieci. Jeśli chcesz, aby Twoje transakcje szybko opuszczały pamięć Bitcoin, musisz dodać do swoich transakcji wystarczającą opłatę górniczą.

Innym powodem, dla którego niektóre transakcje mogą nie zostać potwierdzone na czas, jest fakt, że protokół obecnie ogranicza bloki do maksymalnego rozmiaru 1 MB. To nakłada ograniczenie na liczbę transakcji, które mogą wejść do bloku w danym czasie. Ten limit spowalnia również czasy potwierdzeń i ogólnie sieć Bitcoin.

Plusy i minusy korzystania z Bitcoin do transakcji

Jak wspomniano wcześniej, Bitcoin stał się istotną metodą płatności, a kilka firm zwiększyło teraz swoją infrastrukturę, aby uwzględnić również aktywa. Pytanie dla początkujących użytkowników Bitcoin brzmi, dlaczego tak wiele osób używa Bitcoin do ułatwiania transakcji. Jak to jest szybsze niż banki w przypadku płatności transgranicznych? Co ważniejsze, jeśli jest tak dobry, co powstrzymuje go przed masową adopcją?

Zalety korzystania z Bitcoin do rozliczania transakcji:

1. Autonomia

Bitcoin pozwala użytkownikom przesyłać pieniądze przy zachowaniu ich anonimowości, przynajmniej w teorii – coś, na co tradycyjne metody transferu aktywów w ogóle nie pozwalają.

2. Transfery peer-to-peer

Dzięki Bitcoin użytkownicy mogą wysyłać i otrzymywać płatności do i od kogokolwiek bez zgody jakiegokolwiek organu centralnego.

3. Brak opłat bankowych

Możesz przechowywać swoje Bitcoiny w portfelu tak długo, jak chcesz, bez konieczności płacenia komukolwiek opłat za utrzymanie. Większość opłat za używanie BTC do transakcji dotyczy opłat za wypłatę (na giełdach). Opłaty te nie będą obowiązywać, jeśli przechowujesz środki w samodzielnych portfelach Bitcoin. Nie będziesz musiał przejmować się innymi opłatami pobieranymi przez banki i firmy obsługujące płatności.

4. Szybkość i niskie opłaty za płatności międzynarodowe

Kolejną istotną zaletą Bitcoin jest fakt, że ich opłaty są znacznie niższe w przypadku transakcji transgranicznych. Ponieważ nie ma pośrednika ani rządu, koszty transakcji są znacznie niższe. Ponadto, ponieważ transakcje są zwykle realizowane niemal natychmiast, nie musisz zajmować się żadnymi niedogodnościami związanymi z procesami autoryzacji.

Wady używania Bitcoin do transakcji

1. Transakcje mogą być powolne

Istnieją przypadki, w których transakcje trwają znacznie dłużej niż oczekiwano. Dzieje się tak często, gdy w sieci występuje ruch. Jeśli chcesz na przykład dokonać płatności w sklepie detalicznym, nie chcesz utknąć w sytuacji, w której transakcja wisi w powietrzu.

2. Zmienność

Na rynku Bitcoin występuje nieodłączna zmienność, która szczególnie wpływa na jego wykorzystanie w płatnościach i transakcjach detalicznych. Fakt, że sklep otrzymuje 10000 $ w Bitcoinach za przedmiot, niekoniecznie oznacza, że ​​ma 10000 $ do czasu rozliczenia transakcji. Częsta zmienność jest koniecznością dla inwestorów, ale zniechęca do dokonywania płatności.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy