Rafał Majka uzyskał pierwszy, brązowy medal Młodych polaków na igrzyskach w Rio!

Rafał Majka zdobył pierwszy medal dla Polski na igrzyskach w Rio de Janeiro - brązowy, w kolarstwie szosowym, w wyścigu ze startu łącznego mężczyzn. Złoto zdobył Belg GregVan Avermaet, a srebro Duńczyk Jakob Fuglsang.

– Łapały mnie skurcze, nie miałem siły na finisz. Może ktoś powie, że szkoda pierwszego obszaru, ale ja się naprawdę bardzo cieszę z brązu – podkreślał Majka w rozmowie z TVP.

Foto: Getty Images

Majka objął prowadzenie na 10 kilometrów przed końcem wyścigu. Stracił je tuż zanim metą. – Patrzę, leżą rowery przede mną. Prędko je minąłem i zorientowałem się, że zostałem samodzielnie. Pomyślałem: „jadę po złoto”. Ale było naprawdę trudno – wspominał Majka przy rozmowie z TVP.

Wcześniej liderem wyścigu pozostawał Michał Kwiatkowski, który zachowanie objął na ok. 66 km przed metą. Gonił go wtedy jedynie Rosjanin, a 5-osobowa grupa pościgowa miała do nich w porządku. 50 sekund straty. Polacy liczyli wtedy nawet dzięki złoto Kwiatkowskiego.

Foto: Tim de Waele / Contributor / Getty Images Michał Kwiatkowski

Majka dołączył do liderów na w porządku. 40 km przed finiszem, a kilkanaście kilometrów dalej znalazł się w czołowej trójce. Michał Kwiatkowski już wtedy wycofał się, jednak kibice dziękowali mu za niesamowitą walkę i podtrzymywanie Majki do ostatniej chwili.

Rafał Majka każdego dnia jest zawodnikiem drużyny Tinkoff. W 2014 roku jak pierwszy polski kolarz w historii wygrał klasyfikację górską w Tour de France i jednocześnie - jakąkolwiek klasyfikację tego turnieju kiedykolwiek. Tego samego roku, po sierpniu, wygrał Tour de Pologne.

Rok później podczas Tour de France Majka wygrał 11. etap Tour de France. Również w 2015 jak pierwszy Polak w relacji stanął na podium wyścigu Vuelta an España zajmując 3. obszar w klasyfikacji generalnej.

W lipcu 2016 roku kalendarzowego drugi raz zwyciężył przy klasyfikacji górskiej Tour de France. W 2014 r. został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi przez ówczesnego prezydenta Bronisława Komorowskiego.

Michał Kwiatkowski jest członkiem drużyny Team Sky. Występował dzięki igrzyskach w Londynie po 2012 roku, gdzie zajął 60. miejsce w indywidualnym wyścigu szosowym ze startu wspólnego. Także w 2012 zdobył drugie miejsce w Tour de Pologne przy klasyfikacji generalnej. Tego danego roku uplasował się w 136. pozycji wyścigu Giro d'Italia.

W 2014 podczas mistrzostw świata przy hiszpańskiej Ponferradzie został czempionem świata w indywidualnym wyścigu szosowym ze startu połączonego. Został tym danym pierwszym polskim zawodowym mistrzem świata w kolarstwie szosowym. Wcześniej ze własna ekipą Omega Pharma-Quick Step zdobył brązowy medal przy jeździe drużynowej na okres.

W 2015 roku kalendarzowego wygrał jako pierwszy Kowalski wyścig Amstel Gold Race, zaś w 2016 był pierwszy w E3 Harelbeke.

Tagi: igrzyska olimpijskie Rio de Janeiro Brazylia Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zameldować naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” obok wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod linkiem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem zdanie o likwidacji OFE. Na jeszcze gorsze"

  • Jeśli ktokolwiek spóźnił się ze złożeniem PIT, może uniknąć sankcje. Wystarczy czynny żal

REKLAMY Koniec budynku wielorodzinnym reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI przerabia nazwę po aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje zniknąć spod topora

  • Afera GetBack. Twórca Altus TFI usłyszał nowe zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Idea Banku i kilkunastu pracowników. Chodzi na temat aferę GetBack

Notowanie