Gazprom zbudował 220 kilometrów Tureckiego Potoku  Surowce

Temat: Energetyka

  • ArcelorMittal wyłączy wielki piec w krakowskiej hucie. Trzy scenariusze dla pracowników
  • Sekretarz energii USA chwali Polskę. "Podjęła dobrą decyzję"
  • Spór dookoła Nord Stream 2. Media: Gazprom grozi Danii pozwem
  • Zanieczyszczona ropa z Rosji. "Działanie umyślne"
  • "Zanieczyszczona" ropa z Rosji. Polska wstrzymała odbiór surowca

Gazprom zbudował już ponad 220 kilometrów morskiego odcinka gazociągu Turecki Potok - podał prezes rosyjskiego koncernu Aleksiej Miller. Długość morskiej frakcji magistrali ma wynieść 910 kilometrów, an odcinka lądowego na terytorium Turcji a mianowicie 180 kilometrów.

- Ku południowym pełną parą prowadzona jest budowa Tureckiego Potoku. Na lądowym danym odcinku w Rosji zakończono wiercenie dwóch mikrotuneli i tworzenie rur. Na odcinku morskim na dwóch nitkach położono już łącznie 220 km gazociągu - poinformował Miller.

"Gazprom przerzuca gaz z Ukrainy do Niemiec"

Czas inwestycji

Gazprom rozpoczął budowę morskiego odcinka gazociągu Turecki Potok (Turkish Stream) 7 czerwca u rosyjskiego wybrzeża Morza Czarnego. Projekt ten ustanawia budowę gazociągu po dnie Morza Czarnego do europejskiej części Turcji i nadal do granicy z Grecją.

Pierwsza nitka zostanie zaopatrywać rynek turecki, natomiast druga ma być używana do dostarczenia gazu do krajów południowej i południowo-wschodniej Europy.

Przepustowość wszelkiej z nitek wynosi 17, 75 mld metrów kubicznych gazu rocznie. Miller zapowiedział w czerwcu, że budowa dwóch nitek Tureckiego Potoku zakończy się w 2019 roku.