"Nie ma żadnych szans, by giełdy i system bankowy w obecnym kształcie przetrwały"

- Blockchain i tokenizacja wprowadza nowy trend, od którego nie ma odwrotu. Przegięcie w stronę niesłychanie ostrego kapitalizmu sięgnęło własnego maksimum i jesteśmy widzami walki o sprawiedliwą redystrybucję dóbr. Powinniśmy to zaakceptować. Nie istnieje żadnych szans, by giełdy i system bankowy w obecnym kształcie przetrwały. To jest tylko kwestia czasu - mówi po rozmowie z Business Insider Polska Zoe Adamovicz, CEO Neufund.

Polka, jaka na co dzień mieszka w Berlinie, jest zaangażowana w powstanie Founders Bank opartego o technologię blockchain.

Łukasz Grass, redaktor naczelny Business Insider Polska: Blockchain, tokeny, kryptowaluty — to pojęcia, które od kilku latek dynamicznie wchodzą do słownika biznesowego, ale jeszcze niewielu wie, czego dotyczą, czym jest ten nowy układ, który ma zmienić glob finansów, giełd i instytucji bankowych. Neufund, czyli firma, jakiej przewodzisz, jest jedną z tych spółek, dzięki którym będzie można inwestować jak i również zakładać biznes według oryginalnych reguł. Czym jest Neufund?

Zoe Adamovicz (CEO Neufund): W wielkim skrócie, informując bardzo prostym językiem, Neufund jest platformą opartą na temat blockchain, dzięki której zostanie można kupić udziały w firmie w postaci tokenów. To jest podobny projekt jak zakup akcji danej spółki na Giełdzie Papierów Wartościowych, ale są jednak zasadnicze różnice: szybkość realizowania transakcji, brak pośredników, praktyczne posiadanie cyfrowych tokenów, które są odpowiednikiem udziałów po tradycyjnej firmie, ale mogą również służyć jak środek rozliczeniowy. Poza tymże, w "starym" systemie, są instytucje centralne nadzorujące cały proces zakupu akcji, kontrolujące spółkę na każdym kroku - od złożenia prospektu emisyjnego, po funkcjonowanie na giełdzie, aż po decyzję na temat wyjściu z giełdy, istnieją też pośrednicy - brokerzy, maklerzy, bez których nie jest możliwy zakup działaniu przez zwykłego inwestora.

Musisz mieć najpierw profil bankowe, konto maklerskie, natomiast broker pośredniczy w zakupie akcji. Blockchain - czyli zdecentralizowany i rozproszony wykaz transakcji, które potwierdzane będą przez użytkowników sieci, który to jest jawny, i do którego ma dostęp każdy - jest przyszłością jak i również zmieni zasady funkcjonowania instytucji finansowych. Jeżeli dzisiaj przyszedłbyś do mnie i powiedział: Zoe, sprzedaj mnie kilka swoich udziałów, które masz w Facebooku, to taka transakcja jest praktycznie niemożliwa. Nie masz możności szybkich i łatwych transakcji peer-to-peer. Przeniesienie pieniędzy w ramach takiej transakcji, od jednego brokera do drugiego, przykładowo w Stanach Zjednoczonych, obstaje nawet dwa tygodnie.

To wszystko sprawia, iż system jest dużo droższy i mniej płynny. Przypuśćmy, że podczas naszej gadki chciałabym sprzedać ci nieco akcji Facebooka, bo oczywiście dziś nadarzyła mi się okazja kupna samochodu, natomiast nie chcę robić tegoż na kredyt, dodatkowo sprzedawca samochodu potrzebuje gotówki na już. W starym systemie tak szybka transakcja nie jest możliwa. Po na wstępie dlatego, że handlowanie udziałami spółek publicznych nie jest optymalne, a po 2gie dlatego, iż własność prywatna - udziały w spółkach prywatnych, bądź nieruchomosci - jest pozbawiona jakiejkolwiek płynności. Spróbuj szybko sprzedać inwestycje w majątek - praktycznie się odrzucić da. Sprzedaż tokenów w systemie opartym o blockchain załatwiłaby sprawę maksymalnie w kilka minut. Tokenizowanie jak i również blockchain całkowicie zmienią działanie giełd, zakładanie spółek akcyjnych itp.

Wiele banków już zaczyna pracować ponad zastosowaniem technologii blockchain, aby usprawnić swój system. Nie uważasz, że to trzeba? Trzeba budować nowy program od zera?

Oczywiście frakcja banków już zaczyna morzem tym pracować, ale nie funkcjonują na blockchainie jak i również nie da się tegoż wprowadzić każdego dnia. Poza tym pośrednicy, z których dzisiaj korzystają banki, albo same nimi są - pryska. Wyobraź sobie, jak po systemie blockchain przebiegałaby transakcja, od której zaczęliśmy oficjalną rozmowę. Jeżeli sprzedaję wam 1 ETH (ETH to skrót do Ether a mianowicie jednej z kryptowalut - red. ) za jakąś część BTC (Bitcoin a mianowicie red. ), to całość dzieje się "samo" - bez pośredników i banków. Wszystko rejestrowane jest przy blockchainie, niepodważalnym i wiarygodnym systemie, którego nie da się złamać, który wydaje się być szybki, nie potrzebuje przedstawicieli i jest tańszy.