Intel Capital inwestuje w polski startup Elmodis z Krakowa

Intel Capital inwestuje w polski startup. Wówczas firma działająca w intrygującej branży

Elmodis – start-up założony w 2015 roku przez zespół inżynierów spośród Krakowa – pozyskał czterech, 9 mln dol. w zbudowanie sprzedaży na centralnych rynkach za granicą. Stworzył produkt przeznaczony do magazynowych silników elektrycznych, które istnieją kluczowym elementem fabryk dzięki całym świecie. Każdego roku wyprzedaje się ich 30 mln.

Gdy taki napęd przestanie działać z powodu usterki, firmy ponoszą ogromne koszty. Produkt polskiego start-upu pomaga przeciwdziałać takim sytuacjom, ponieważ dzięki niemu można "podsłuchiwać" pracę silnika.

Co dolega maszynie

Jak tłumaczy Artur Hanc, CEO i założyciel Elmodis, z prądu przepływającego między maszyną przemysłową – np. pompą czy klimatyzatorem – a napędzającym ją silnikiem elektrycznym, można odczytać bardzo wiele danych, które polepszają się w zależności od momentu tego, jak dana maszyna pracuje.

Foto: Elmodis / materiały prasowe Towar krakowian to minikomputer i oprogramowanie

– Obecne powszechnie stosowane systemy diagnostyczne odrzucić wykorzystują jednak tych danych, tylko opierają się na pomiarach drgań maszyny. Opracowana przez nas technologia pomiarów m. in. dzięki niesłychanie wysokiej częstotliwości odczytu danych, daje takie możliwości diagnostyczne jak np. lekarzowi diagnozowanie krwi analizowane w laboratorium, kiedy konkurencja polega ciągle na badaniu pacjenta stetoskopem – tłumaczy prezes spółki.

Dane, które istnieją pozyskiwane dzięki rozwiązaniu Elmodis, przetwarzane są następnie przy pomocy opracowanych przez kompanię algorytmów.

– W tej podstawie klient dostaje informacje, które pozwalają mu zoptymalizować efektywność pracy maszyny, co z kolei niejednokrotnie przekłada się na udoskonalenie efektywności energetycznej ich roboty, czyli niższe rachunki zbytnio prąd – mówi Artur Hanc.

Foto: Elmodis / materiały prasowe

System Elmodis został przetestowany na wypadku u dziesięciu firm. Jak ciekawie, rozwiązanie sprzedawane będzie w modelu SaaS (oprogramowanie jako usługa).

Zespół firmy to w tej chwili prawie 30 jednostek, w większości programistów a także inżynierów, znających dobrze reguły działania różnego rodzaju maszyn przemysłowych. Obaj założyciele: Artur Hanc i Marcin Święch mają bogate doświadczenie w dziedzinie, w której działają. Od ponad 10 lat dostarczają rozwiązania związane wraz z diagnostyką maszyn dla firm polskiego przemysłu ciężkiego – chemii, górnictwa, kolei i przemysłu wytwórczego.

Zobacz wideo pokazujące jak odrabia system Elmodis

Bezpieczeństwo danych firmowych? Jesteśmy znawcami, ale nie dbamy o nie