GUS: Przeciętne wynagrodzenie we wrześniu. Najlepsze zawody

GUS: Oto trzy branże z największym rozwojem pensji w tym roku

Najnowsze dane GUS-u sporo mówią o kwestii zarobkowej Polaków od początku 2018 r. Okazuje się, że górnicy, budowlańcy i osoby zatrudnione w zakwaterowaniu i gastronomii mogły radować się największymi podwyżkami przy tym roku. W pełnym sektorze przedsiębiorstw średnia pensja wyniosła 4778, 78 zł brutto, czyli ok. trzy, 4 tys. zł w rękę.

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w gałęzi przedsiębiorstw (firm zatrudniających powyżej 9 osób) w sezonie styczeń–wrzesień 2018 r. wyniosło 4778, 78 zł jak i również było o 7, 2 proc. wyższe niż zanim rokiem - podaje Główny Urząd Statystyczny. To w porządku. 3, 4 tys. złotych na rękę.

GUS: Przeciętne wynagrodzenie we wrześniu. Najlepsze zawody

Urząd podał też, w których branżach wynagrodzenia Polaków wzrosły do września najbardziej. Oto one:

1. Górnictwo i odnalezienie. Podwyżka o 9, trzech proc. r/r. Przeciętna pensja styczeń-wrzesień 2018 r. - 7143, 32 zł brutto, czyli ok. 5 tys. zł na rękę.

2. Budownictwo. Podwyżka o 8, 8 proc. r/r. Przeciętna pensja styczeń-wrzesień 2018 r. - 4830, 32 zł brutto, innymi słowy ok. 3, 4 tys. zł na rękę.

3. Zakwaterowanie i gastronomia. Podwyżka o 8, 1-wszą proc. Przeciętna pensja styczeń-wrzesień 2018 r. a mianowicie 3527, 46 zł, czyli ok. 2, 5 tys. zł na rękę.

Jak podaje GUS, duży wzrost obserwowano także w administrowaniu i działalności wspierającej (o 7, 7 proc. ) oraz przetwórstwie przemysłowym i handlu, jak i również renowacji pojazdów samochodowych - na 7, 3 proc. Zbytnio to w najmniejszym poziomie wzrosły płace w dostawie wody; gospodarowaniu ściekami i odpadami; rekultywacji -o 4, 9 proc. oraz przy obsłudze rynku nieruchomości a mianowicie o 5, 4 proc..

Zobacz też: Rynek pracy w Polsce dochodzi do ściany. Istnieją najnowsze dane o płacach i zatrudnieniu

GUS: Najkorzystniej opłacane sektory

Co jeszcze znamy z najnowszych danych urzędu? Możemy spojrzeć na sektory z najwyższą średnią opłacają. Czyli, prześledzić branże, w których wynagrodzenia w Naszym narodzie są najwyższe. Na pierwszym miejscu znalazła się sekcja: Informacja i komunikacja. Średnia pensja do września owego roku wyniosła w naszej branży ok. 8414, 84 zł brutto, czyli 5, 9 tys. zł na rękę.

Bardzo dobrze też zarabia się przy przemyśle wytwarzającym energię elektryczną, gaz, parę wodną jak i również gorącą wodę. Tutaj średnie wynagrodzenie do 9 miesiąca roku wzrosło 7316, czterdzieści zł brutto, czyli w porządku. 5, 2 tys. zł na rękę.

Black Friday 2018 - czym jest?