Buzek: Oburzająco krótki czas roboty Sejmu nad zmianami przy OFE  Informacje

Temat: OFE

  • Reforma emerytur w rządowej zamrażarce. "Decyzja nie została podjęta"
  • Co dalej wraz z reformą OFE?
  • Emerytalna rewolucja przyspiesza. Rząd szykuje zmiany dla pracowników
  • OFE znikną z rynku. "To zwykła kradzież" vs. "chcemy przekazać pieniądze Polakom"
  • Wicepremier serwuje poranną dawkę wątpliwości na rynku. Giełda, złoty tracą

Były premier Jerzy Buzek skrytykował w Brukseli tryb pracy nad projektem zmian w OFE. Wedle niego ustawa ma pozostawać uchwalona w ciągu kilku dni, a to "oburzająco" krótki czas.

W rozmowie z polskimi dziennikarzami Buzek zwrócił uwagę, hdy we wtorek odbyła się debata plenarna Sejmu ponad rządowym projektem zmian po OFE, zaś "cała ustawa ma zostać uchwalona zbyt dwa dni".

Zmiany w OFE: Komisja finansów odrzuciła wniosek PiS o wysłuchanie publiczne

- Jestem przekonany, że 3 dni obrad polskiego Sejmu nad tak ważną, główną, systemową ustawą nie buduje zaufania ani do naszego Sejmu, ani do stanowienia prawa, ani do naszego państwa - powiedział zostały premier, za którego rządów wprowadzono obecny system emerytalny.

Ale wystartuje

Były premier podkreślił, że do pomysłu zgłoszono bardzo wiele zastrzeżeń; u dołu wspólnym listem podpisali się nawet związkowcy z "Solidarności" oraz pracodawcy z organizacji Lewiatan. - To całkiem symptomatyczne. Ta ustawa zostanie decydowała o przyszłych emeryturach nas wszystkich, Polaków, stanie się decydowała o polskiej gospodarce - dodał.

- Wydaje mi się, hdy tak krótkie obrady i uchwalenie tej ustawy przy trzy dni jest oburzające - podkreślił.

Jak powiedział, sam zgłaszał zastrzeżenia do trybu prac ponad reformą, także na etapie konsultacji społecznych, "bo mogło wydawać się, że nie zostały wystarczające i nie słucha się głosu opinii" publicznej. - Ale miałem wiarę, że w Sejmie stanie się to wyglądało inaczej. Dlatego wyrażam głębokie zaniepokojenie tę sprawą - powiedział.

Buzek przyznał też, hdy mimo krytycznego stosunku do odwiedzenia planowanej reformy OFE, nie zaakceptować rozważa rezygnacji ze startu w wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2014 r. z listy PO. a mianowicie Wcale się nad tym nie zastanawiam. Jeśli takie będą decyzje Platformy Obywatelskiej - bo o liście kandydatów decyduje partia

Ustawa o OFE do komisji. Sejm nie przyjął wniosku o jej odrzucenie

- to jestem absolutnie gotowy do kandydowania. Wówczas w tym momencie bardzo dobre rozwiązanie polityczne i osobiste - powiedział były premier.

Po nowemu

Rządowy wzór zmian w OFE zakłada przeniesienie obligacji Skarbu Was posiadanych przez Otwarte Fundusze Emerytalne do ZUS. Prawidłowo z projektem OFE nie będą mogły inwestować po obligacje skarbowe oraz po instrumenty dłużne gwarantowane poprzez Skarb Państwa.

Natomiast ubezpieczeni będący członkiem OFE będą decydować, czy chcą, aby ich składki dawny odprowadzane do OFE, czy na subkonto w ZUS. Od 1 kwietnia do 31 lipca 2014 r. każdy członek OFE będzie mógł złożyć w ZUS oświadczenie o dalszym przekazywaniu składki do OFE.

Zmiany w OFE

Odtwórz: Stefaniak: w takich sprawach powinna wypowiadać się minister Czerwińska Stefaniak: w takich sprawach powinna wypowiadać się minister Czerwińska Fot. tvn24

Co z ustawą o ekoenergii? Ministerstwo Gospodarki obiecuje jeszcze raz Informacje