Alkohol na służbowym lunchu? Problem rozwiązywał Paweł Blajer  Informacje

Temat: Biznes dla Ludzi

  • "Biznes gwoli Ludzi". Odwołany lot a mianowicie jakie mamy prawa?
  • "Biznes dla Ludzi". Oryginalne otwarcie dla Modlina
  • "Biznes dla Ludzi". Zmiany w nawiązaniu z RODO
  • "Biznes na rzecz Ludzi". Na gry wydajemy coraz więcej
  • "Biznes dla Ludzi". Nowe połączenia lotnicze

Służbowy lunch jak i również lampka wina, a potem powrót do pracy. Naprawdę wyglądają służbowe spotkania za granicą i coraz częściej w naszym kraju. Dziś w programie "Biznes dla ludzi" Paweł Blajer, wraz z ekspertem uprawnienia pracy, zajął się oczywiście tym problemem. Co jak i również czy zupełnie coś grozi nam po spożyciu niedużej ilości alkoholu podczas służbowego obiadu?

Kodeks Roboty za nieprzestrzeganie przez zatrudnionego ustalonego regulaminu pracy i przepisów BHP daje pracodawcy możliwość nałożenie na pijanego pracownika kary w istot upomnienia, nagany i kary pieniężnej.

Nie wypełniłeś jeszcze PIT-u? Paweł Blajer pokazał, jak zrobić wówczas szybko i dobrze

Łagodna kara?

Warto pamiętać, że kara poniższa nie może przekraczać jednodniowego wynagrodzenia pracownika i nie może być nałożona później niż dwa tygodnie od daty, kiedy pracodawca dowiedział się o fakcie złamania przepisów i trzy miesiące od daty wydarzenia.

Kiedy pracownik stawi się w pracy nietrzeźwy lub gdy alkohol wypije w pracy, pracodawca może rozwiązać z zanim umowę o pracę z brakiem wypowiedzenia z winy podwładnego. Jedynym warunkiem określanym przez Kodeks Pracy jest aczkolwiek fakt "ciężkiego naruszenia za pośrednictwem pracownika podstawowych obowiązków pracowniczych".

- Generalnie wydaje się tak, że kierownik zakładu pracy nie ma uprawnienia dopuścić nas do robocie, jeżeli jesteśmy w stanie po spożyciu alkoholu. To znaczy dosłownie, że nawet jak weźmiemy łyk wina, to pracodawca posiada obowiązek niedopuszczenia nas do pracy. Wtedy mamy nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy - podkreśliła Zuzanna Rosner-Laskorzyńska spośród kancelarii Raczkowski i Wspólnicy.

I dodała: a mianowicie Grożą nam wszystkie rezultaty, łącznie ze zwolnieniem dyscyplinarnym. Możemy też dostać karę pieniężną, karę nagany bądź upomnienia. Możemy też zdobyć zwykłe wypowiedzenie.

Więcej informacji na ten temat w programie Pawła Blajera "Biznes dla ludzi" na temat godz. 20: 00.

Dług państwowy to już 880, 2 mld zł. Największa liczba ludzi pożyczał rząd Informacje