Jaceniuk: w rozmowach gazowych z Rosją nie poddamy się bez walki  Informacje

Jaceniuk: przy rozmowach gazowych z Rosją nie poddamy się z brakiem walki

Ukraina "nie podda się bez walki" w rozmowach gazowych wraz z Rosją - oświadczył we wtorek premier Arsenij Jaceniuk, relacjonując w parlamencie zerwane przez stronę rosyjską gadki na temat cen powietrza i spłaty ukraińskiego obciążenia za zrealizowane już dostawy.

- Mam gwoli was dwie wiadomości: nędzną i dobrą. Zła jest taka, że Rosja przerwała dostawy gazu. Ale wydaje się być i dobra: mamy latko, 14 mld metrów kubicznych gazu w rezerwie i złożyliśmy przeciwko Rosji pozew w sądzie arbitrażowym po Sztokholmie" w sprawie stwierdzenia sprawiedliwej ceny gazu a mianowicie powiedział premier.

Ukraina chce kupić gaz od europejskich firm. Obecnie rozmowy

Jaceniuk wyjaśnił, hdy w porozumieniu z UE Ukraina przygotowała projekt świeżej umowy gazowej z Rosją, który - jak podkreślił - "był absolutnie rynkowy" dla rosyjskiego Gazpromu.

Propozycja odrzucona

Ukraina odrzuciła proponowaną przez Gazprom cenę zbyt dostawy gazu w poziomie 385 dolarów za tysiąc metrów sześciennych surowca. Rosja z kolei nie zgodziła się na kompromisową podaż unijną, zgodnie z którą Ukraina płaciłaby zimą 385 dolarów, a latem 300 dolarów za 1000 metrów sześciennych gazu.

- Rosja, nie zważając na nasze propozycje, odmówiła negocjacji - zaznaczył Jaceniuk, który po raz kolejny ocenił, że krok ten jest elementem dążenia władz Rosji do unicestwienia Ukrainy jak niepodległego państwa.

Według Gazpromu zadłużenie Ukrainy za dostarczony gaz wynosi czterech, 458 mld dolarów: jednej, 451 USD za listopad-grudzień 2013 roku i trzy, 007 mld USD zbytnio kwiecień-maj 2014 roku.

Duży rynek zbytu

Miedwiediew o Jaceniuku: stracił poczucie rzeczywistości

Jaceniuk zwrócił uwagę, że Ukraina jest trzecim największym rynkiem zbytu dla rosyjskiego gazu. a mianowicie Przed nami są wyłącznie Niemcy i Turcja. Ukraina zapłaciła rosyjskiemu Gazpromowi od czasu 2009 roku 50 mld dolarów. Dlatego te opowieści, które opowiadają nasi rosyjscy sąsiedzi, że oni mnie pomagają, nie odpowiadają świat - powiedział.

Premier zapowiedział, że w środę swoim rząd zatwierdzi projekt modyfikacji ukraińskich sieci przesyłu gazu. - Nadszedł czas stworzenia wspólnej kompanii z udziałem państw wspólnoty energetycznej, która to zmodernizowałaby ten system. Inspekcję nad gazociągiem nadal aczkolwiek sprawowałoby państwo ukraińskie a mianowicie oświadczył.

Także przy środę rząd ukraiński zainteresuje się projektem ustawy na temat stanie wyjątkowym w domenie energetycznej.

Jaceniuk zaznaczył, że Ukraina ubiega się o poszerzenie tzw. dostaw rewersowych z krajów unijnych. - Obecnie realizujemy tak zwanym. mały rewers (ze Słowacji), który nie wystarcza na rzecz zapewnienia naszych potrzeb. Przy otwarciu dużego rewersu dostawy gazu (z państw UE) mogą sięgnąć 15 mld metrów sześciennych, co pokryje nasze zapotrzebowanie - rzekł ukraiński premier.

Izrael. Firma energetyczna ograniczyła dostawy prądu do Betlejem Ze świata