Finansowy upadek Ukrainy. Wyprzedaż waluty, ratingi na poziomie krajów trzeciego świata  Informacje

Temat: Ukraina

  • Poroszenko: sprawa z dostawami gazu ustabilizowana
  • Fala zarobkowej migracji do Polski może jeszcze wzrosnąć. Bank centralny Ukrainy ostrzega
  • Polak będzie zarządzał ukraińską spółką
  • Odciski palców jak i również fotografie cyfrowe. Zmiany dzięki ukraińskich granicach
  • Są młodociani i płacą gotówką. Ukraińcy chętnie kupują mieszkania nad Wisłą

Rezerwy walutowe Ukrainy topnieją. Hrywna, wbrew interwencji banku centralnego, wydaje się być w najgłębszym od pięciu lat dołku, an agencje ratingowe obniżyły wiarygodność owego kraju do poziomu Gambii.

Historyczny zmniejszenie ukraińskiej waluty. "To panika. Ludzie zaczęli uciekać ku walutom zagranicznym"

Protesty jak i również niestabilność polityczna na Ukrainie coraz bardziej odbijają się dzięki sytuacji makroekonomicznej kraju. Udziałowcy i analitycy z rosnącym niepokojem obserwują wydarzenia obok naszego wschodniego sąsiada. Nie zaakceptować pozostaje to bez oddziaływania na kurs tamtejszej waluty, która utrzymuje się w bardzo niskim poziomie.

Najgorzej było pod skraj ubiegłego tygodnia, gdy zbyt dolara trzeba było wynagradzać prawie dziewięć hrywień. Za pomocą interwencji Narodowego Banku Ukrainy (NBU) sytuacja poprawiła się, ale lokalna waluta jest nadal najtańsza od pięciu lat. Od listopada do niej wartość spadła o dziesięciu proc. Po poniedziałkowej poprawie, we wtorek w południe kurs znowu poszedł po dół do poziomu 12, 64 hrywny za dolara.

Nie ufają własnej walucie

Do takiego stanu rzeczy, poza inwestorami zagranicznymi wycofującymi kapitał, przyczynili się na własną rękę Ukraińcy. W obawie zanim spadkiem wartości oszczędności po hrywnach sprzedawali je i kupowali w zamian dewizy.

W odpowiedzi na to bank centralny ograniczył po piątek możliwość zakupu obcych walut przez osoby cielesne. Wprowadzono też zakaz nabycia dewiz na zagraniczne inwestycje, czy wcześniejszą spłatę cudzoziemskich zobowiązań. Na firmy nałożono przymus pięciodniowego oczekiwania dzięki kupowane przez nie nakłady w walutach obcych. W mniemaniu importerów paliw, może wówczas spowodować zakłócenia w dostawach do kraju.

Unia da Ukrainie trochę więcej? "Każdy może interpretować ten zapis, jak chce"

Aby ustabilizować hrywnę Ukraińcy wprowadzili też elastyczny warsztaty wymiany - ma się on zmieniać w relacji od sytuacji rynkowej. Do tego czasu bank bronił sztywnego kursu, jednak środki na to praktycznie się wyczerpały. Narodowy Bank Ukrainy zdewaluował też oficjalny kurs z 7, 99 do 8, 70 UAH/USD.

Banki (nie)bezpieczne

Wcześniejsze interwencje NBU znacznie uszczupliły rezerwy zagraniczne instytucji finansowej - tylko w styczniu stopniały one o nieomal 13 proc. do 17, 8 mld dol., jakie możliwości jest najniższym poziomem od momentu 2006 roku. W całym 2013 roku spadek wynosił 16, 8 proc., innymi słowy 4, 8 mld dol.

Ukraińcy wycofują też depozyty z banków. Po styczniu ich wartość przy walutach obcych spadła o 353 mln dolarów. Pojawiają się głosy, że niewykluczone jest wprowadzenie moratorium na likwidowanie lokat, tak by powstrzymać katastrofie na rynku bankowym.

W towarzystwie Jamajki

Niestabilna sytuacja przyczyniła się do odwiedzenia pogorszenia ratingów kredytowych Ukrainy. 28 stycznia Standard & Poor’s obniżył rating obligacji skarbowych Ukrainy do stopnia "śmieciowego". Podobnie zrobiła Filia Moody’s, a w minionych dniach również Fitch, który zrównał rating Ukrainy wraz z krajami takimi jak Jamajka i Gambia.

Standard & Poor's tnie rating Ukrainy. "Niestabilność polityczna wzrosła znacząco"

Analitycy uważają, że kraj może posiadać realne problemy ze spłatą swoich długów, a jego możliwości do regulacji deklaracji zależą wyłącznie od utrzymania korzystnych warunków biznesowych lub ekonomicznych. Oznacza to, iż papiery skarbowe Ukrainy odrzucić mają wartości inwestycyjnych, natomiast jedynie spekulacyjną.

Przez złe ratingi władzom po Kijowie jeszcze trudniej będzie znaleźć chętnych do finansowania długu, więc obiecana przez Rosję pożyczka w wysokości 15 mld dol. nabiera większego znaczenia.

Moskwa obiecała wprawdzie Ukrainie wykup jej obligacji na tego rodzaju sumę, jednak do naszej pory doszło do jakiejś transakcji na 3 mld dol. Rosjanie czekają spośród kolejnym przelewem do czasu powołania nowego ukraińskiego rządu. Fitch podkreśla, że nie zaakceptować zakłada iż pożyczka stanie się przekazana w całości, przy czym zwraca uwagę, że Ukraina utraciła dostęp do kredytów na rynku.

Kryzys na Ukrainie

Odtwórz: Konflikt na wschodzie Ukrainy [wideo archiwalne] Konflikt na wschodzie Ukrainy [wideo archiwalne] Fot. Reuters Archive

Bank Pekao - zysk netto w IV kwartale 2016 roku