Czy powtórzy się wielki recesja? Amerykański indeks giełdowy to sugeruje  Informacje

Temat: Unia walczy z kryzysem euro

  • Darmowe konta i karty coraz bliżej. Podstawowe usługi są bezpłatne, ale są również ograniczenia
  • Kolejny bank ostrzega klientów. "Złośliwe oprogramowanie"
  • Bank stworzył klona. Doradza klientom
  • Jeden z największych banków w Polsce zmieni nazwę
  • ING ma zgodę w nowy bank w Naszym narodzie. Raiffeisen dostał odmowę

Wykres amerykańskiego indeksu Dow Jones Industrial Average zdumiewająco przypomina ten z lat 1928-1929, tuż przed czarnym czwartkiem, który zapoczątkował erę wielkiego kryzysu - pisze "Business Insider". Czy winniśmy się bać? Niekoniecznie.

Hiszpania przykładem, jak wychodzić z kryzysu?

Furorę w sieci robi zlepek obecnego wykresu indeksu Dow Jones grupującego największe amerykańskie spółki z tym z lat 1928-1929. Na 1-wszy rzut oka wyglądają identycznie.

- Po tym, jakim sposobem DJIA osiągnął najwyższy po 1929 roku poziom (wrzesień), nastąpiły 23 dni komercyjne do czasu, aż indeks runął - mówi cytowany przez "Business Insider" analityk giełdowy Tom DeMark.

Od momentu, gdy DJIA osiągnął pod koniec przeszłego roku historyczny rekord 16 576, 73 punktów, minęła już ponad miesiąc. Jak i również na razie żadnego śladu po krachu. - Uważamy, że następne dni są bardzo krytyczne - broni jednak prognozy DeMark.

Źródło: Business Insider/McClellan Market Report Złowieszczy wykres

Indeksowy absurd

Wiele osób zwraca, że zamieszczone w "Business Insider" porównanie to czysta manipulacja.

Do zobrazowania wartości DJIA dziś i przed laty użyto bowiem dwóch różnorodnych skal - na lewej i prawej osi. Według ujednoliceniu skali, "złowieszczy wykres", nie jawi się być już taki przeraźliwy.

Źródło: theatlantic. com Rzeczywiste zestawienie zalety indeksu

Krachu raczej nie będzie

Bezrobocie najwyższe od 6 lat. Ministerstwo zmniejsza

Za tym, iż do jakiegokolwiek tąpnięcia dzięki parkietach podobnego do owego w 1929 roku nie zaakceptować dojdzie przemawia także układ argumentów. Przede wszystkim, obecnie rynek jest ściślej regulowany aniżeli w latach 30. przeszłego wieku.

Nad bezpieczeństwem obrotu finansowego czuwają także internacjonalne organizacje, których wtedy zabrakło. Poza tym zarówno inwestorzy, jak politycy czy krajowi regulatorzy są szczególnie wyczuleni na wszelkie oznaki nadchodzącego gwałtownego załamania.

Bank Pekao - zysk netto w IV kwartale 2016 roku