Temat: Wielka Brytania

  • Nowa opłata dla kierowców. "Najostrzejsze" przepisy na świecie
  • Funt spadł poniżej pięciu złotych. Następne "nie" dla brexitu uderzyło w brytyjską walutę
  • Nowy obowiązek dla Polaków na Wyspach. Wszystko, co powinieneś wiedzieć
  • Żyją tysiące km od Londynu, obawiają się brexitu. "Chodzi o kompletne nasze życie"
  • "Absolutnie katastrofalne". Gigant ostrzega przed skutkami braku porozumienia

Na sondażowe wyniki wyborów wskazujące na zwycięstwo konserwatystów silnie w piątek rano zareagował brytyjski funt. Jak podaje "Bloomberg" waluta ta umocniła się wobec euro w największym stopniu od 2009 roku.

Funtowi pomogło też wówczas, że mocna wygrana konserwatystów zmniejsza ryzyko przedłużających się negocjacji ws. utworzenia rządu. Około godz. 4. 00 rano czasu londyńskiego (5. 00 czasu polskiego) funt brytyjski zyskiwał ponad 2 proc. do euro - za europejską walutę trzeba było zapłacić 72, 34 pensy. Wobec dolara stało to 1, 548.

Około godziny 7. 00 funt wobec euro kosztował 72, 32 pensy natomiast wobec dolara 1, 550.

Euro wobec funta brytyjskiego

Ostatnia aktualizacja:

W reakcji w wyniki wyborów zyskuje również londyński indeks FTSE 240 - w tej chwili wzrósł o 2 proc. i mniej więcej godz. 9. 00 notował 18133 punktów.

Źródło: stooq. pl FTDE 250 przyciąga

Duże zwycięstwo

Według sondażu exit poll przygotowanego dla BBC i innych nadawców przez GfK i Ipsos efekt czwartkowych wyborów parlamentarnych wówczas zwycięstwo konserwatystów, triumf Szkockiej Partii Narodowej (SNP) i porażka laburzystów.

Według tego sondażu Partia Konserwatywna premiera Davida Camerona poprawiła swój stan posiadania a mianowicie zdobyła 316 miejsc, zaś dotychczas miała ich 302. Laburzyści mieli dotąd 256 miejsc, an obecnie osiągnęli ich tylko 239. Postać posiadania Liberalnych Demokratów, koalicyjnego partnera Camerona, skurczył się z 56 do 10 miejsc.

Jeśli efekty sondażu się potwierdzą, wybory okażą się wielkim triumfem SNP. Partia ta posiadała dotąd sześciu deputowanych, natomiast w czwartek zdobyła 58 z 59 mandatów, o które toczyła się walka wyborcza w Szkocji. Dotychczas na szkockiej scenie politycznej dominowali laburzyści.

Funt brytyjski wobec dolara

Ostatnia aktualizacja: