Elżbieta Chojna-Duch vs, poseł NA - zarzut składania fałszywych zeznań

Poseł PO zarzuca b. wiceminister za czasów PO-PSL składanie fałszywych zeznań. "To wydaje się być zemsta"

Poseł PO Zbigniew Konwiński zamierza zawiadomić prokuraturę o tym, że wiceminister finansów Elżbieta Chojna-Duch składała fałszywe zeznania przed sejmową komisją śledczą ds. VAT. "To jest zemsta zbytnio moje uczciwe zeznania" - komentuje Chojna-Duch.

"Jeśli takie zawiadomienie do prokuratury wpłynie i zapoznam się z zarzutami, to złożę stosowne wyjaśniania" - zapowiedziała była wiceminister finansów.

Wyłudzenia VAT - zeznania b. wiceminister finansów

Mówiła także, że wszystkie akty prawne podpisywała z upoważnienia ówczesnego ministra finansów, czyli Jana Vincenta Rostowskiego, a tok legislacyjny nie należy od czasu jednego urzędnika, tylko uczestniczą w nim setki jednostek.

Chojna-Duch sprawowała nadzór nad departamentami podatkowymi w MF przez pół r. w 2008 r. W listopadzie przed komisją śledczą ds. VAT zeznała, metrów. in. że w ministerstwie doradcą społecznym była jednostka pracująca w jednej spośród największych firm konsultingowych, jaka uczestniczyła w pracach legislacyjnych dotyczących prawa podatkowego.

W późniejszym wywiadzie oznajmiła też, że minister Sławomir Nowak forsował zbyt "kosztowny" dla budżetu państwa projekt ustawy o VAT. Mówiła także, że Nowak, który był w tamtym czasie szefem gabinetu politycznego premiera - był niejako rozstrzygającym co do najważniejszych ustaw.

Elżbieta Chojna-Duch o zarzutach posła PO

B. wiceminister w poniedziałek, 10 grudnia, odniosła się też do zarzutu posła Konwińskiego, iż okłamała komisję, twierdząc, że odrzucić spotykała się z prof. Witoldem Modzelewskim w MF. Ten zarzut uważa zbytnio kuriozalny.

"Ja się z profesorem spotykałam, jak drugi dzień na uniwersytecie i cały czas rozmawialiśmy o problemach związanych spośród podatkami" - powiedziała jak i również stwierdziła, że oskarżenie jej o kłamstwo przed komisją śledczą jest zemstą zbyt uczciwe zeznania.

W poniedziałek mówiła też, iż zawsze była przeciwna zniesieniu tzw. sankcji 30 proc. dla przedsiębiorców, którzy zaniżają należność z tytułu podatku VAT lub wyłudzają tej zwrot. "Jestem pełnomocnikiem i wychodzę z ulokowania, że jak jest przestępstwo, to musi być kara" - mówiła. Zaznaczyła, iż nie zgadzała się również z argumentacją niektórych profesjonalistów, że sankcje są niezgodne z prawodawstwem UE jak i również dlatego muszą być zniesione.

Poseł Zbigniew Konwiński zarzucił Chojnie-Duch, że posiadała składać fałszywe zeznania "przynajmniej kilkunastokrotnie". "Pani Chojna-Duch zajmowała się z ramienia MF i nadzorowała prace ponad zniesieniem sankcji 30 proc., wielokrotnie akceptowała na papierach zniesienie sankcji 30 proc. Firmowała również dokumenty dzięki zewnątrz, gdzie były koncepty znoszące sankcje 30 proc. Uważam, że wprowadziła komisję w błąd, składała fałszywe zeznania" - powiedział w poniedziałek na narady prasowej w Sejmie.

11 Bit Studios z gorszym wynikiem finansowym w Jak i również kw. 2017 r.