Wszystko o sprawdzonych czekach

17.02.2021
Category: Mieć Pewność

Niezależnie od tego, czy chcesz dokonać, czy otrzymać bezpieczną płatność, trudno jest określić najlepszy sposób na zrobienie tego. Możesz pójść drogą gotówkową, ale wysyłanie pocztą jest ryzykowne. Poza tym, czy naprawdę chcesz nosić ze sobą ogromny plik gotówki? Zamiast tego możesz skorzystać z czeku osobistego. Ale jeśli jesteś odbiorcą, skąd wiesz, że czek nie zostanie odbity? Więc jakie jest rozwiązanie? Pozwól nam opowiedzieć Ci wszystko o certyfikowanych czekach.

Porównaj rachunki oszczędnościowe i znajdź odpowiednią dla siebie.

Co to są certyfikowane czeki?

Czek poświadczony to czek wystawiony przez posiadacza rachunku i gwarantowany przez bank. Oznacza to, że wypisujesz czek prawie tak, jak zwykle, ale bank to poświadcza i zamraża kwotę czeku na Twoim koncie. W ten sposób czek nie odbije się, gdy zostanie zdeponowany. Certyfikowane czeki są alternatywą dla czeków osobistych, których nie można zagwarantować.

Główną zaletą korzystania z certyfikowanych czeków jest to, że zapewniają one środki gwarantowane. Bank wystawiający lub instytucja finansowa zaświadcza, że ​​nadawca ma na koncie wystarczającą ilość gotówki, aby sfinalizować transakcję. Bank zapewni również, że czek jest opatrzony prawdziwym podpisem. Na szczęście czeki poświadczone są zwykle łatwo dostępne w lokalnym banku.

Kiedy używać certyfikowanych czeków

Ludzie często używają czeków poświadczonych w dużych transakcjach, w których odbiorca nie zna (lub nie ufa) właściciela konta. Czek osobisty stwarza pewne ryzyko, zwłaszcza w takich sytuacjach, w których nie ma pewności, czy kupujący może rzeczywiście dokonać zakupu. Potwierdzony czek może przynieść spokój obu stronom, gdy oboje chcą mieć pewność, że fundusze są bezpieczne.

W innych przypadkach zamiast zakupów gotówkowych używa się czeków poświadczonych. Po uzyskaniu certyfikatu są gotowe. Dlatego zamiast wręczać lub wysyłać zwitki gotówki, możesz wysłać potwierdzony czek. Jest to przydatne, gdy potrzebujesz środków od razu, ponieważ nie musisz koniecznie czekać na rozliczenie czeku.

Jak uzyskać certyfikowany czek

Możesz kupić poświadczony czek za pośrednictwem banku lub kasy. Chociaż możesz otrzymać poświadczony czek z dowolnego starego banku, prawdopodobnie łatwiej będzie udać się do banku, w którym masz konto. Aby otrzymać poświadczony czek, musisz udać się do oddziału fizycznego. Pomocne może być wcześniejsze skontaktowanie się z instytucją, aby dowiedzieć się, czy oferuje ona certyfikowane kontrole i czy są jakieś dodatkowe wymagania.

Aby rozpocząć, musisz podać kwotę czeku, imię i nazwisko odbiorcy oraz dowolną notatkę, którą chcesz umieścić na czeku. Będziesz wtedy musiał zweryfikować swoją tożsamość i udowodnić pracownikowi banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej, że masz dostępne środki na koncie. Banki mogą wymagać dowodu tożsamości ze zdjęciem do weryfikacji. Po wypisaniu czeku kasjer lub urzędnik bankowy podpisze go lub „potwierdzi go i opieczętuje.

Należy pamiętać, że większość instytucji pobiera opłaty za certyfikowane czeki. Opłata często różni się w zależności od rachunku, instytucji i kwoty transakcji. Jednak zwykle będzie wynosić od 5 do 15 USD.

Alternatywy dla certyfikowanych czeków

Jeśli czeki certyfikowane brzmią znajomo, to dlatego, że są bardzo podobne do czeków kasjerskich. Obie są uważane za „oficjalne czeki i obie gwarantują płatności. Dodatkowo musisz udać się do banku (lub kasy) po czek kasowy.

Różnica polega na strukturze zaplecza z bankiem. Dzięki czekom poświadczonym bank upewnia się, że na Twoim koncie znajduje się odpowiednia ilość środków. Następnie zamraża tę kwotę na potrzeby płatności czekiem poświadczonym. W przypadku czeków kasjerskich dokonujesz wpłaty do banku w kwocie czeku. Następnie bank pobiera środki z własnego konta po zdeponowaniu czeku kasjerskiego. Ponownie, oba rodzaje czeków zapewniają środki gwarantowane przez banki.

Inną alternatywą dla potwierdzonych czeków są przekazy pieniężne. Są one szerzej dostępne, ponieważ można je zdobyć na poczcie, w sklepach detalicznych i firmach przekazujących pieniądze, a także w instytucjach finansowych. Przekazy pieniężne uzyskuje się, płacąc sprzedawcy z góry gotówką. Sprzedawca następnie wystawia przekaz pieniężny, który obiecuje, że po wykupie środki zostaną udostępnione nabywcy. Przekazy pieniężne działają bardziej jak bony gotówkowe niż czeki.

Wady certyfikowanych czeków

Wadą czeków poświadczonych jest to, że nie można wstrzymać płatności po przekazaniu czeku. Środki są zamrożone i zostaną przekazane osobie, której zapłaciłeś, gdy zdeponuje lub zrealizuje czek.

Kolejną wadą, choć nie aż tak drastyczną, jest to, że certyfikowane kontrole wiążą się z opłatami. Te opłaty zwykle nie są zbyt wysokie. Poza tym warto uiścić opłatę, aby dokonać bezpiecznej i gwarantowanej płatności.

Certyfikowane czeki same w sobie zapewniają bezpieczne i gwarantowane środki. Jednak certyfikowane czeki nie są trudne do skopiowania dla oszustów. Oczywiście, jeśli to ty wysyłasz czek, nie masz się czym martwić. Jeśli jednak poprosiłeś o płatność w formie czeku poświadczonego, możesz zachować ostrożność, zwłaszcza jeśli nie znasz lub nie ufasz nadawcy czeku.

Jeśli obawiasz się, że czek certyfikowany może być fałszywy, najpierw poszukaj charakterystycznych znaków, takich jak literówki lub wszystko, co wygląda na „wyłączone. Dokładnie sprawdź informacje o banku z informacjami o banku online. Powinieneś także zadzwonić do samego banku, a nie pod numer na czeku, aby upewnić się, że czek jest ważny.

Wykonanie tych czynności może pomóc uniknąć stania się ofiarą oszustwa. Niestety, jeśli padniesz ofiarą, zostaniesz pociągnięty do odpowiedzialności za wszelkie pieniądze, które wydasz lub wypłacisz z czeku.

Podsumowanie

W dobie rosnącej liczby internetowych i elektronicznych produktów finansowych wypisanie czeku może wydawać się przestarzałe. Ale jeśli chodzi o dokonywanie bezpiecznych płatności, wypisanie czeku może być lepszym sposobem. Certyfikowane czeki zapewniają spokój zarówno odbiorcy, jak i nadawcy, ponieważ obie strony chcą mieć pewność, że płatność zostanie zrealizowana. Potwierdzony czek z pieczęcią banku to doskonały sposób na zagwarantowanie pomyślnej transakcji.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy