Alfred Bujara o ograniczeniu gospodarki w niedzielę

Temat: Niedziele wolne od handlu

  • Raport na temat skutkach niedzielnego zakazu. "Fundamentalne braki"
  • Są wyniki rządowej analizy zakazu handlu
  • Rządowy raport o zakazie handlu będzie gotowy jesienią
  • "Pogorszy się sytuacja małych sklepów". Sejmowa analiza propozycji odmian w handlu
  • "Kompromitujemy się przed innymi krajami UE". Apel do premiera co do handlu

Ograniczenie gospodarki w niedzielę to początek zmian systemowych. Pracownicy gospodarki będą mogli odetchnąć a mianowicie mówił w TVN24 Dwa razy Alfred Bujara, przewodniczący NSZZ "Solidarność" Handlu. Dodał także, że pracownicy tej branży nie muszą obawiać się zwolnień.

Alfred Bujara, przewodniczący NSZZ "Solidarność" Gospodarki mówił w TVN24 Dwukrotnie, że podpisanie przez prezydenta ustawy o ograniczeniu gospodarki w niedziele, jest początkiem zmian systemowych w filii handlowej.

Kupiectwo w niedziele do wygaszenia. Prezydent: moment przywrócenia normalności

Ulga dla pracowników

- Od lat walczyliśmy o poprawę warunków roboty i wolne niedziele wówczas początek zmian. Mamy 2 wolne niedziele, ale niekiedy tych wolnych niedziel zostanie więcej. Pracownicy handlu już w tym roku pozostaną mogli trochę odetchnąć. Niedziela jest do odpoczynku, natomiast nie do wyzysku pracownika - mówił Bujara i dodał, że pracodawcy już wymyślają sposoby na to, jak ominąć ograniczenie handlu.

- W Niemczech za złamanie takiego zakazu jest kara rzędu miliona euro a tutaj będzie to od 1 do 100 tysięcy złotych. To wydaje się być nic dla sieci handlowych. Zobaczymy, czy Państwowa Obchód Pracy będzie skuteczna w egzekwowaniu przepisów - dodał.

Gość TVN24 Dwukrotnie mówił również, że jeżeli sieci handlowe będą przekształcać czas pracy tak, iż pracownicy będą zmuszani przychodzić do pracy kwadrans na północy, czyli już w poniedziałek, to jego struktura będzie wnioskowała o nowelizację ustawy.

Zwolnień nie zaakceptować będzie

- W polskiej wersji ustawy proponowaliśmy, aby doba kończyła się na temat 5 rano, bo wiemy przedsiębiorców. Jeśli będzie działo się tak, że podwładni będą musieli przychodzić do pracy po północy, to będziemy wnioskować o nowelizację ustawy, aby doba zaczynała się o 22 jak i również kończyła w poniedziałek na temat 5 rano - zapowiedział Alfred Bujara.

Przewodniczący NSZZ "Solidarność" Handlu mówił również, że obecnie w handlu brakuje około 150 tysięcy pracowników. - Pracownicy nie boją się, że stracą pracę, bo niedziela odrzucić jest dniem wysokoobrotowym. Internecie handlowe nie mogą dziś zwalniać, bo obroty w sobotę będą rosły, co pokazują dni przed świętami - dodał.

Podpis prezydenta

We wtorek przy Pałacu Prezydenckim odbyło się uroczyste podpisanie przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawy ograniczającej handel w niedziele.

Zgodnie z nowymi wzorami od 1 marca 2018 r. w każdym miesiącu będą dwie niedziele handlowe - pierwsza i ostatnia. Od 1 stycznia 2019 roku będzie to jedynie jedna niedziela w miesiącu - ostatnia, an od momentu 1 stycznia 2020 roku będzie obowiązywał zakaz handlu we wszystkie niedziele wraz z wyjątkiem siedmiu w roku kalendarzowego.

12 zł za godzinę w drugiej połowie roku? Owego chce minister Rafalska Pieniądze