Ceny prądu w 2019 r.. Minister energii Tchórzewski: napięcie nie zdrożeje

Temat: Podwyżki cen prądu w 2019 roku

  • Ustawa o cenach prądu do poprawy. Zielone blask od Senatu
  • Ceny prądu pod napięciem. Bruksela potrzebuje dodatkowych wyjaśnień
  • Przegląd prasy: Rząd źle policzył koszty ustawy prądowej
  • Ustawa prądowa pod lupą Brukseli. Minister nie wyklucza zmian
  • Jak w praktyce zatrzymać podwyżki cen prądu? Minister wyznaczył specjalny zespół

Wzrosty cen energii Polaków nie dotkną, prąd nie zdrożeje - zapewnił po przy jednym spotkaniu kolejny w środę przy Brukseli minister energii Krzysztof Tchórzewski. Co z konkretami? Resort ma je pokazać jeszcze przed świętami.

Minister Tchórzewski podkreślił, iż rząd robi wszystko, żeby podwyżek cen energii odrzucić było. - I tych podwyżek nie będzie - powiedział Tchórzewski w rozmowie z dziennikarzami na temat cen energii.

Jak zaznaczył, ma zabezpieczone w ten cel 5 milionów złotych dzięki przychylnej wyborów Komisji Europejskiej co do wykorzystania starych certyfikatów na emisje. - Położyłem na stoliku 5 miliardów złotych, aby nie dopuścić do podwyżek cen energii. (... ) Komisja Europejska zrozumiała oficjalną sytuacje, że mamy większą ilość od innych energetyki węglowej, że ceny praw do odwiedzenia emisji za bardzo w nas uderzają. (... ). Teraz jest dyskusja, jakim sposobem one mają być przerobione i w jaki sposób, żeby nie było podwyżki cen energii - podkreślił.

O tym, jakim sposobem ma to wyglądać, Tchórzewski nie chciał jeszcze mówić. - Za wcześnie oznajmiać, jakie ostatecznie pomysły się sfinalizują - dodał.

Prace trwają

Rozwiązanie jesteśmy wstanie jednak poznać już w najbliższych dniach. Mówił o tym wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski. Pytany, czy poznamy propozycję dotyczącą cen siły przed świętami, odpowiedział: a mianowicie Myślę, że tak. Do odwiedzenia tego dążymy. Naszą intencją jest, by ustalić szczegóły. Pewne ustalenia, deklaracje padły, teraz musimy to przyrządzać regulacyjnie.

- Zawęża się to do jednego rozwiązania, które trzeba zarządzić na akordy, dlatego iż trzeba pamiętać, iż dysponujemy spółki giełdowe i zakres jest duża. Pracujemy nad detalami. (…) Mogą być różne instrumenty, ale przy jednym pakiecie - dodał.

Morawiecki o cenach prądu: kilku ministrów nad tym pracuje

Wiceminister poinformował, że prace prowadzą przedstawiciele Ministerstwa Energii, Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii i Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. - Jesteśmy też po kontakcie z ministrem finansów. Trwają również konsultacje spośród samorządami - powiedział.

O tym, że kilkunastu ministrów pracuje nad wypracowaniem rozwiązań, które spowodują, hdy nie dojdzie do podwyżek cen energii mówił premier Mateusz Morawiecki.

Rządowo-samorządowy zespół roboczy

Wzrost cen energii był tematem środowego posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

Paweł Szefernaker, wiceminister rzeczy wewnętrznych i administracji poinformował, że konkluzją spotkania wydaje się propozycja strony samorządowej, nadana przez Ministerstwo Energii, powołania roboczego zespołu przy Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Jego zdaniem witryna samorządowa zgłosi do teamu ekspertów, którzy na bieżąco będą przedstawiali analizę jak i również monitoring tego, jak wygląda sytuacja w gminach.

Zdaniem prezydenta Lublina Krzysztofa Żuka podczas środowego posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu jak i również Samorządu Terytorialnego strona rządowa nie przedstawiła konkretnych sugestii zrekompensowania jednostkom samorządu terytorialnego wzrostu cen energii elektrycznej. - Nie otrzymaliśmy jakichkolwiek bądź propozycji (rekompensat wzrostu wartości energii - red. ). Nasze stanowisko jest tego typu, że żądamy obniżenia opłat energii - powiedział.

Prezydent: minister Tchórzewski zapewnił mnie, że koszta prądu nie wzrosną

Żuk poinformował, że samorządowcy nie zaakceptować otrzymali odpowiedzi na wątpliwość, kiedy można się spodziewać wypracowania propozycji dotyczących rekompensat cen energii.

Unia Stolicy Polskich (UMP) w stanowisku przedstawionym podczas posiedzenia Komisji wskazała, że rząd jak i również parlament "powinny podjąć funkcjonowania, które pozwolą zaadaptować się samorządom do nowej sytuacji rynkowej".

Według UMP rząd, poza nowelizacją budżetu, powinien zwolnić z akcyzy energię elektryczną wykorzystywaną do przewozu pasażerów metrem, tramwajami i trolejbusami. Ponadto przy dłuższym terminie - wedle UMP - rząd musi zwiększyć udział jednostek samorządu terytorialnego w podatku od czasu osób fizycznych (PIT) po stopniu pozwalającym na kompensowanie wzrostu kosztów energii.

Ceny prądu w 2019 roku

W połowie listopada Urząd Regulacji Energetyki zdobył wnioski taryfowe na zbyt energii na przyszły dwanaście miesięcy od czterech sprzedawców z urzędu: PGE Obrót, Energa Obrót, Tauron Sprzedaż jak i również Enea. Sprzedawcy energii wnioskowali o średnio ponad 30-procentowe podwyżki taryf dla gospodarstw domowych.

Resort siły szacował w ubiegłym tygodniu, że cena energii w taryfie G11 w 2019 roku może wzrosnąć do 302 zł/MWh (megawatogodzin) w stosunku do 242, 2 zł/MWh po 2018 roku, co żeby oznaczało wzrost o około 25 procent rok do roku.

We wtorek prezes URE kolejny jednego razu wezwał sprzedawców energii jak i również operatorów systemów elektroenergetycznych do odwiedzenia przedstawienia informacji umożliwiających zebranie kompletnego materiału mogącego konstytuować podstawę do zatwierdzenia taryf. Czeka na odpowiedzi do 3 stycznia, czyli ustanowieniem, iż nowe taryfy nie wejdą więc w życie z początkiem stycznia 2019 r..

11 Bit Studios z gorszym wynikiem finansowym w Jak i również kw. 2017 r.