Budownictwo i przemysł. Oceny koniunktury osłabły we wrześniu a mianowicie GUS

Temat: Gospodarka wg PiS

  • Podatki, opłaty, akcyza. Rząd dzierży plan na dodatkowe miliardy
  • Polska gospodarka pod lupą amerykańskiej agencji. Jest decyzja
  • "Szansa dla polskich przedsiębiorców". Premier o obietnicy szefa chińskiego rządu
  • "Około dwadzieścia miliardów" na początek. Wicepremier: pieniądze są zabezpieczone
  • Miliardy na obietnice PiS-u jeszcze w tym roku. Finansowanie "tajemnicą minister finansów"

Oceny kwestii w budownictwie we wrześniu są gorsze niż ów formułowane w sierpniu - wynika z badania Kluczowego Urzędu Statystycznego. Ponadto, osłabiły się oceny koniunktury w przemyśle.

"We wrześniu ogólny klimat koniunktury w budownictwie kształtuje się dzięki poziomie plus 2, 7 (przed miesiącem plus 5, 2). Poprawę koniunktury zaznacza 15, 7 proc. przedsiębiorstw, a jej pogorszenie – 13 proc. (przed miesiącem odpowiednio 17, 8 proc. i 12, 7 proc. ). Pozostałe przedsiębiorstwa twierdza, że ich sytuacja nie zaakceptować ulega zmianie" - napisano w komentarzu do doświadczenia.

Niewielki wzrost cen

Nowe mieszkania zalewają sektor. Najnowsze dane GUS

Z badania wynika, że wrzesień jest czwartym z transportu miesiącem, w którym marki portfela zamówień i produkowaniu budowlano-montażowej są pozytywne. Bieżąca sytuacja finansowa oceniana jest mniej negatywnie niż zanim miesiącem. Odpowiednie oczekiwania są mniej korzystne od przewidywań formułowanych w sierpniu.

"Nadal sygnalizowany jest postęp opóźnień płatności za zrobione roboty budowlano-montażowe. Od marca br. prognozowany jest niewielki wzrost zatrudnienia. Zapowiadany wydaje się być niewielki wzrost cen robót budowlano-montażowych, zbliżony do przewidywanego w ostatnich pięciu miesiącach" - napisano.

Spośród badanych podmiotów 29, sześć proc. (przed rokiem 25, 8 proc. ) planuje prowadzenie prac budowlano-montażowych za granicą.

"Dyrektorzy tych przedsięwzięć spodziewają się nieznacznego spadku portfela zamówień na roboty budowlano-montażowe na rynkach cudzoziemskich, zbliżonego do prognozowanego przed miesiącem" - dodano.

Oceny w przemyśle

Z czwartkowych danych GUS wynika oprócz tego, że osłabiły się oceny koniunktury w przemyśle. We wrześniu ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym formuje się na poziomie plus 6, 3 wobec plus 7, 4 w pod koniec lata.

Firmy zatrudniają i podnoszą płace. Przeciętne wynagrodzenie mocno w górę

Z informacji GUS wynika, że we wrześniu marki dotyczące portfela zamówień jak i również produkcji są pozytywne, bardziej wartościowe od zgłaszanych przed miesiącem.

"Odpowiednie prognozy są optymistyczne, ale nieco ostrożniejsze od formułowanych w pod koniec lata. Sytuacja finansowa nie przerabia się, przewidywania wskazują dzięki możliwość poprawy w najbliższych trzech miesiącach. Opóźnienia płatności za sprzedane produkty powstają, w podobny sposób przed miesiącem. Forma zapasów wyrobów gotowych uznawany jest przez przedsiębiorców zbytnio zbliżony do wystarczającego przy stosunku do zapotrzebowania" - napisano w komentarzu.

Badani przewidują wzrost zatrudnienia, zbliżony do planowanego w sierpniu.

Dyrektorzy przedsiębiorstw zapowiadają też, że koszty wyrobów przemysłowych mogą rosnąć, podobnie jak prognozowano poprzednio miesiącem.

Bezpieczeństwo danych firmowych? Jesteśmy znawcami, ale nie dbamy o nie