Coraz lepsza sytuacja na polskim rynku pracy

Pracy będzie aż za dużo. Nieomal wszystkie firmy planują zatrudniać

Aż 88 proc. pracodawców planuje w najbliższym kwartale wzrost zatrudnienia bądź ustabilizowanie sytuacji w ilości etatów w Polsce - wynika z najnowszego raportu o rynku pracy. Nasze państwo zajęła czwarte miejsce u dołu względem najlepszych perspektyw zatrudnienia w regionie.

W ciągu najbliższych trzech miesięcy pracodawcy mają wiele projektów dotyczących rekrutacji nowych zatrudnionych, wynika z barometru stajnie Manpower pt. "Perspektyw Zatrudnienia". Po korekcie sezonowej, prognoza netto zatrudnienia wynosi aż 9 proc. To trzynasta z rzędu, dodatnia możliwość dla Polski. W ujęciu rocznym, wzrosła ona na temat 4 punkty proc.

Polska zajęła czwarte położenie wśród krajów regionu EMEA (Europa, Bliski Wschód), w których znalezienie pracy zostanie najłatwiejsze.

Na najlepszą sytuację mogą liczyć podwładni sektora produkcji przemysłowej a mianowicie od ośmiu lat oceniany jest on najlepiej. Narzekać nie mogą również zatrudnieni w branży budowlanej oraz transportowej.

Źródło: Manpower Group Prognozy dla rynku pracy

Dobre perspektywy

Wśród 750 ankietowanych przedsiębiorców siedmiu na dziesięciu nie planuje zmian personalnych w zbliżającym się kwartale. Niemal jak piąty zamierza rekrutować oryginalnych pracowników.

– Obserwowana od dłuższego czasu poprawka na rynku pracy nie zaakceptować zwalnia tempa. Z powodu wątpliwości przed zagrożeniami terrorystycznymi po innych krajach, wzrostu ilości miejsc pracy należy oczekiwać również w polskiej turystyce i związanymi z panią an usługami – komentuje Iwona Janas, Dyrektor Generalna ManpowerGroup w Polsce.

Jedyną branżą, co do jakiej eksperci nie mają dobrych wiadomości, jest energetyka. W tej branży od paru lat perspektywy są niedobre.

Źródło: Manpower Group Prognozy dla sektorze pracy

Potrzeba ludzi

Eksperci z Manpower Group podkreślają, że w przeciągu najbliższych miesięcy rynek robocie będzie kierować się po stronę pracowników, których zaczyna brakować.

- Docieplenie rynku wiąże się ze wzrostem niedoboru talentów, który okazuje się jednym z czołowych problemów firm. Pracodawcy zaczynają zdawać sobie sprawę, iż wykwalifikowani pracownicy, to oczywista wartość przedsiębiorstw, która ma możliwość zadecydować o ich konkurencyjności i być lub nie być w dziedzinie – uważa Iwona Janas.

Największą szansę na znalezienie roboty mają mieszkańcy Polski centralnej.

BIEC - wskaźnik rynku robocie, czerwiec 2017