Co druga kanapa w Ue wyprodukowana w Polsce

Temat: Gospodarka

  • Projekt budżetu na 2019 rok do odwiedzenia komisji sejmowych
  • Koniec wraz ze zmianą czasu? Komisja Europejska przedstawi propozycję
  • W tę niedzielę zrobisz zakupy. Potem długa przerwa
  • Gospodarka wstaje, ale inwestycje rozczarowały
  • Coca-Cola kupuje znaną sieć kawiarni

Co druga rozkładana kanapa lub sofa na meblarskim rynku w Europie została wyprodukowana w Naszym narodzie – ogłosili autorzy referatu na temat branży tapicerskiej, przygotowanego na organizowaną przy Łodzi po raz dwunastu. konferencję ProMaTap.

- Jeśli chodzi o kanapy i kanapy z możliwością spania, to ponad połówka takich mebli stojących po europejskich domach ma metkę +made in Poland+. Dzięki świecie jesteśmy na czwartym miejscu pod względem eksportu mebli, a w Europie - na trzecim. Wyprzedzają nas Niemcy i Włosi, ale tych drugich a mianowicie przy obecnym tempie progresu - prawdopodobnie wyprzedzimy jeszcze w tym roku - powiedział PAP Leszek Raniewicz, członek zarządu firmy Abacorb, która jest organizatorem konferencji branży tapicerskiej.

Resort: Autostrada Wielkopolska oddała tobie ponad miliard złotych

Rekordowa sprzedaż

Jak wynika wraz z przygotowanego na tegoroczny ProMaTab raportu, rok 2017 był okresem rekordowej sprzedaży naszych mebli poza polskę. Wartość eksportu przekroczyła 10 mld €. W porównaniu z przeszłym rokiem odnotowano wzrost na temat 9 proc.

Aż 33 proc. eksportu mebelków dotyczyło wyrobów tapicerowanych. Popularnością na rynku zagranicznym cieszy się też wytwarzana w Naszym narodzie tapicerka – w 2016 r. wartość jej eksportu wyniosła 3 mld euro.

- W przeciągu ostatnich 10 lat Nasze państwo jako producent mebli awansowała z dziesiątego miejsca w świecie na szóste. Poprzednio nami uplasowały się takie potęgi gospodarcze jak Chiny, Stany Zjednoczone, Niemcy, Włochy i Indie – dodał Raniewicz.

Czynniki sukcesu

Zdaniem eksperta, polskie meble chwalone są za doskonałą jakość, producenci zaś szanowani za solidność handlową jak i również terminowość dostaw. Jak podkreślił, w dynamicznie rozwijającej się branży meblarskiej można przywołać liczne przykłady przedsiębiorców, jacy zaczynali od manufaktury zatrudniającej kilku stolarzy, an aktualnie zarządzają potężnymi fabrykami wraz z tysiącem pracowników.

- Sprzyjają nam takie czynniki, jak lokalizacja geograficzna – bo znajdujemy się przy pobliżu dużych rynków europejskich, a koszty transportu są niebagatelną kwestią w sytuacji objętościowych produktów, jakimi będą meble, ale także rozwinięte zaplecze związane z przetwórstwem drewna, liczni fachowcy wyspecjalizowani w obróbce drewna i produkcji mebli, a także długie tradycje w tejże dziedzinie. W ostatnich latach nastąpił także rozwój polskiego designu - uważa Raniewicz.

Głównym odbiorcą mebli z Naszego kraju są Niemcy – ich udział w eksporcie wówczas ponad 33 proc. Kilkuprocentowy udział w eksporcie naszych kanap i foteli mogą mieć Czechy, Wielka Brytania i Francja; meble wysyłamy także do Stanów Zjednoczonych, Szwajcarii, Chin, Rosji czy krajów Bliskiego Wschodu.

Polacy istnieją cenionymi wytwórcami mebli projektowanych jako wyposażenie statków jak i również jachtów. Według Raniewicza, osiągnęli też pierwsze miejsce w kontynencie europejskim w domenie produkcji materaców do spania, co jest niezwykłe, gdyż jeszcze 25 lat wstecz ta gałąź produkcji przy naszym kraju praktycznie odrzucić istniała – do kimania używano wersalek.

- Powinniśmy teraz postawić dzięki rozwój w kwestiach komercyjnych; do tego czasu niepotrzebnie pozwoliliśmy owładnąć się przez sprytnych kupców zachodnich, którzy kupują obok nas tanio i wyprzedają potem drogo na rynkach światowych, gdzie polskie mebelki uchodzą za wyroby niemieckie, holenderskie - zaznaczył Raniewicz.

12. rady ProMaTapa będzie odbywać się w Łodzi 22 jak i również 23 marca i wydaje się skierowana do wszystkich sektorów rynku związanych z produkcją mebelków tapicerowanych.

Buzek: Oburzająco krótki czas roboty Sejmu nad zmianami przy OFE Informacje