Bankierzy z Barclays manipulowali stopą Libor  Ze świata

Temat: Afera przy banku Barclays

  • Darmowe konta i karty coraz bliżej. Podstawowe pomoce będą bezpłatne, ale istnieją też ograniczenia
  • Kolejny pula ostrzega klientów. "Złośliwe oprogramowanie"
  • Bank stworzył klona. Doradza klientom
  • Jeden z najważniejszych banków w Polsce zmieni nazwę
  • ING ma zgodę na nowy bank w Polsce. Raiffeisen dostał odmowę

Trzech byłych bankierów z Barclays zostało uznanych za winnych udziału po zmowie, która miała dzięki celu manipulowanie kluczową gwoli globalnego rynku pieniężnego stopą Libor.

Agencja śledcza zajmująca się oszustwami i korupcją (Serious Fraud Office) odniosła zwycięstwo w danym etapie wraz z trzema byłymi bankierami instytucji finansowej Barclays. Zostali oni docenieni za winnych udziału przy zmowie, która miała w celu manipulowanie stopą Libor.

Jak odnotowuje "The Guardian" w czasie przebiegu w sądzie w Southwark byli bankierzy tłumaczyli, iż nie wierzyli, że ich działalność może być nieuczciwa, bo ich szefowie tolerowali stosowaną przez nich praktykę.

Jednak ława przysięgłych uznała, że byli personel banku Barclays świadomie działali tak, aby manipulować stopą Libor. Robili to, żeby bank, w którym byli zatrudnieni czerpał większe zyski.

Według sądu byli bankierzy nielegalnego procederu dopuścili się w okresie od czerwca 2005 do września dwa tysiące siedem roku.

Barclays znów ukarany. Bank musi pokryć koszta 150 mln dolarów kary

Bank się przyznał

W czerwcu 2012 r. Barclays jako pierwszy wraz z banków przyznał, że brał udział w manipulowaniu Liborem. Bank uiścił grzywnę przy wysokości 450 mln USD amerykańskim i brytyjskim władzom nadzoru finansowego.

Od tego czasu ukarano także banki UBS i RBS odpowiednio na 1 mld USD oraz 615 mln USD.

Co wówczas jest Libor?

Nazwa LIBOR to skrót od czasu angielskich słów London Inter Bank Offer Rate, to znaczy stopę procentową kredytów, jakie udzielają sobie banki dzięki rynku w Londynie. Do niej wysokość ustalana jest na co dzień na podstawie odpowiedzi największych światowych instytucji finansowych w pytanie: po jakiej cenie byłby w stanie pożyczać sobie wzajemnie określoną sumę? Wskaźnik obliczany jest gwoli amerykańskiego dolara, euro, franka szwajcarskiego, funta brytyjskiego jak i również japońskiego jena.

Dla każdej z tych walut publikowany jest poziom wskaźnika Libor dotyczących pożyczek na dzień, tydzień, miesiąc, 4 miesiące, sześć miesięcy jak i również jeden rok. Wskaźnik ten to jedna z dwóch części, które składają się na oprocentowanie kredytów udzielanych przez banki klientom, przy tym pożyczek hipotecznych np. we frankach szwajcarskich.

Ceny cukru są niskie. Procesem jest wzrost zapasów