Chiński przemysł spowalnia  Ze świata

Temat: Chiny

  • Chińska inicjatywa budzi zastrzeżeń. Lagarde wezwała do ostrożności
  • "Szansa dla polskich przedsiębiorców". Premier o obietnicy szefa chińskiego rządu
  • Wrzucił monety do silnika "na szczęście". Pasażer dostał słony rachunek
  • Chiński gigant liderem na rodzimym rynku. Apple pomijając podium
  • Rozmowy USA-Chiny. Trump podał graniczną datę

Przedsiębiorcy są rozczarowani, natomiast chiński sektor przemysłowy powstrzymuje. To kolejne złe informacje, które potwierdzają, że system gospodarczy Chin spowalnia.

Indeks PMI, który określa koniunkturę w sektorze przemysłowym Chin wyniósł w sierpniu 47, 1 pkt. wobec 47, 8 pkt w lipcu - podał Markit Economics. Analitycy spodziewali się wzrostu jak i również odczytu na poziomie 48, 1 pkt. Oznacza wówczas duże rozczarowanie.

Porządne wieści w branży stali. Wstaje produkcja i zużycie

BBC podkreśla, że nowoczesne dane PMI są najgorsze od marca 2009 roku kalendarzowego, kiedy to świat zmagał się z globalnym kryzysem finansowym.

Niepokój inwestorów

To kolejne złe informacje z chińskiej gospodarki, które potwierdzają, że zmaga się ona ze spowolnieniem. Wcześniej informowano o kurczącym się popycie wewnętrznym i słabnącym eksporcie. Dzisiejsze dane PMI przyznają tylko obawy inwestorów.

Zdaniem analityka Nicholasa Teo wraz z problemami chińskiej gospodarki mogą prysnąć życzenia na globalne ożywienie. a mianowicie Chiny to dziś w tej chwili nie tylko "fabryka świata". Są ważnym odbiorcą wyrobów i usług z całego świata. Wiele firm i branż jest uzależniona od chińskich konsumentów, których siła nabywcza jest teraz mniejsza a mianowicie powiedział Teo.

- Kiedy Chiny kichają może przeziębić się cały rzeczywistość - dodał.

Druga co do wielkości system gospodarczy świata wyraźnie zwolniła w tym roku, na dodatek niektórzy ekonomiści sądzą, że gospodarka Chin rozwija się sporo słabiej niż wskazują na to oficjalne 7-procentowe prognozy PKB. Nawet jeśli jednak zdoła osiągnąć ten cel, to wzrost będzie najniższy od 25 lat.

Chiny karzą za rozrzutność. Na liście 29 tysięcy urzędników Ze świata