Fed optymistyczny, pomimo anemicznej ekonomii  Ze świata

Amerykanie czekają z podwyżką stóp. Bo gospodarka rośnie w "ślimaczym" tempie

Fed uważa, że spowolnienie w USA w Jak i również kwartale częściowo było podyktowane przez czynniki przejściowe, a przy odpowiednio dostosowanej polityce pieniężnej gospodarka może dojrzewać w umiarkowanym tempie - wynika z komunikatu Federalnego Komitetu Otwartego Rynku (FOMC). Fed utrzymał stopy proc, bez zmian - innymi słowy na poziomie 0, 0-0, 25 proc.

"Wzrost gospodarczy spowolnił w momencie zimowych miesięcy, w części z powodu czynników przejściowych" - napisano w komunikacie FOMC po kwietniowym posiedzeniu. "Tempo przyrostu stanowisk pracy zmniejszyło się, a niewykorzystanie zapasów pracy pozostało bez kolosalnych zmian" - dodano.

Oczekiwane na poprawę

Fatalne dane z amerykańskiej gospodarki. Traci giełda, słabnie dolar

Przedstawiciele Fed poinformowali, że planują podniesienie stóp procentowych w tym r., po raz pierwszy od momentu 2006 r., ale pierwotnego decyzja będzie opierała się na bieżących danych makroekonomicznych.

"Mimo że wzrost wytwórczości i spadek bezrobocia spowolnił w I kwartale, Komitet wciąż uważa, że, przy odpowiednio akomodacyjnej polityce pieniężnej, aktywność gospodarcza będzie wzrastała w umiarkowanym tempie" a mianowicie napisano.

Fed powtórzył, że podniesie stopy oprocentowania kiedy zobaczy dalszą udoskonalenie w branży pracy i stanie się miał "uzasadnione przekonanie", iż inflacja wróci do zamysle na poziomie 2 proc. "Przewiduje się, że inflacja pozostaje na obecnym, niskim szczeblu w krótkim terminie, ale Komitet spodziewa się, iż będzie ona stopniowo rosła do poziomu 2 proc. w średniej perspektywie" a mianowicie napisano.

Rozczarowujące dane

W środę Departament Gospodarki USA podał pierwsze wyliczenie PKB USA w Jak i również kwartale.

Produkt Własny Brutto USA w I kwartale 2015 roku wzrósł o 0, 2 proc. w ujęciu zanualizowanym kdk. Analitycy spodziewali się przyrostu PKB w I trymestrze 2015 roku o 1, 0 proc. w ujęciu zanualizowanym kdk. Wskaźnik będzie podlegał jeszcze dwóm rewizjom: w maju i lipcu.

Wzrosty na Wall Street. Nowe rekordy indeksów

Tempo wzrostu stało się niższe niż w IV kwartale 2014 roku, podczas gdy PKB Stanów Zjednoczonych wzrósł o 2, 2 proc. w ujęciu zanualizowanym kdk.

Coraz bliżej podwyżki

Amerykańska Rezerwa Federalna w komunikacie wydanym po zakończeniu marcowego posiedzenia zrezygnowała z opublikowania słowa "cierpliwy" w odniesieniu do terminu podwyżek stóp procentowych. Fed zasygnalizował naszym samym zbliżanie się podwyżki stóp procentowych, wykluczył aczkolwiek, że taka decyzja wydaje się być możliwa w kwietniu.

Przedstawiciele Fed podkreślili po komunikacie po marcowym posiedzeniu, że to kiedy się zdecydują na podwyżki stóp procentowych, będzie zależało od jakości danych makroekonomicznych z USA.

W czwartek planowana jest publikacja informacji na temat wydatków i dochodów Amerykanów w styczniu. Rynek zakłada, że koszty wzrosną o 0, pięć proc. natomiast dochody wzrosną o 0, 2 proc. W piątek podany pozostanie odczyt indeksu ISM przy przemyśle, wskaźnik ma zanotować wzrost do 52 pkt. z 51, 5 pkt. w marcu.

Ekonomiści banków o wzroście PKB w 2016 roku