Izrael. Firma energetyczna ograniczyła dostawy prądu do Betlejem  Ze świata

Temat: Izrael

  • Ustawa wywołała oburzenie. "Poważne reperkusje dla połączeniu między państwami"
  • Drugie największe lotnisko w kraju. Izrael otworzył nowy port
  • Przełomowe odkrycie? To może zmienić wiedzę o przeszłości własnego gatunku
  • Troska o sen czy walka z wiarą? Chcą uciszyć muezinów
  • Turystyczna mapa świata na czerwono. Sprawdź, których krajów unikać

Izraelska firma energetyczna ograniczyła od poniedziałku na temat połowę dostawy prądu do odwiedzenia wielu miejscowości palestyńskich, przy tym do Betlejem, dokąd jednym z poszkodowanych wydaje się Bazylika Narodzenia. Powodem istnieją niezapłacone przez stronę palestyńską rachunki za prąd.

Israel Electricity Corporation (IEC) podała, że zaległości Autonomii Palestyńskiej sięgają już jednej, 7 mld szekli, czyli ok. 395 mln €. W związku z naszym - poinformowano w komunikacie - dostawy prądu zmaleją o połowę. Zakłócenia mają potrwać dwa tygodnie.

Miejsca bez prądu

Turystyczna mapa świata w czerwono. Sprawdź, których państwa unikać

Władze Betlejem potwierdziły, że w poniedziałek rzeczywiście mieszkańcom miasta i pobliskich dwóch miejscowości odcięto prąd. Dodały, że dotknęło to około połowy palestyńskich kontrahentów IEC.

- Odcięto prąd w Bazylice Narodzin, w miejscach świętych, w szpitalu w Bajt Dżala, szpitalu Caritasu i po jedynym szpitalu psychiatrycznym Palestyny - powiedział gubernator Nazaret Dżibril al-Bakri.

Rejon Betlejem, w którego skład wchodzą trzy miasta, 33 wsie i trzy ugrupowania uchodźców, zamieszkuje w sumie 210 tys. Palestyńczyków.

Nie pierwszy raz

Zachodni Koniuszek Jordanu, który jest terenie okupowanym przez Izrael od czasu 1967 roku, w całości uzależniony jest od dostaw prądu z Izraela. Dotychczasowe rozmowy przedstawicieli władz Autonomii z firmą IEC odnośnie rozwikłania problemu długu nie przyniosły rezultatów.

Do przerw w dostawach z tego samego powodu dochodziło obecnie w styczniu ub. r. w szeregu palestyńskich miejscowości, a także w czwartek w Jerychu na północy Zachodniego Brzegu. Po pewnym czasie dostawy wznowiono mimo nieuregulowania długu.

Dom w Nowym Jorku, gdzie mieszkał Donald Trump w sprzedaż Ze świata