Francja i Niemcy dołączają do AIIB  Ze świata

Temat: Wielka Brytania

  • "Szansa dla polskich przedsiębiorców". Premier o obietnicy szefa chińskiego rządu
  • Nowa cena dla kierowców. "Najostrzejsze" prawo na świecie
  • Funt spadł poniżej pięciu złotych. Następujące "nie" dla brexitu uderzyło w brytyjską walutę
  • Nowy obowiązek dla Polaków na Wyspach. Wszystko, co powinieneś wiedzieć
  • Żyją tysiące metrów od Londynu, obawiają się brexitu. "Chodzi o kompletne nasze życie"

Francja i Niemcy dołączają do Wielkiej Brytanii i zgłaszają akces do powstałego spośród inicjatywy Chin - Azjatyckiego Banku Inwestycji Infrastrukturalnych (AIIB). To instytucja, która posiada być konkurencją dla Banku Światowego. Krytycznie patrzy na panią a Waszyngton.

Ministrowie finansów Francji i Niemiec potwierdzili te informacje we wtorek.

"To nie normalne"

Londyn romansuje z Pekinem? "To obraza dla USA"

W ubiegłym tygodniu, Stany Zjednoczone skrytykowały decyzję Wielkiej Brytanii, jaka jako pierwszy zachdoni kraj podjęła decyzję o ubieganiu się o członkostwo po AIIB.

Rzecznik brytyjskiego premiera Davida Camerona odpowiedział, że "czasami może się zdarzać, iż będziemy zajmowali stanowisko odmienne od posady sojusznika, USA".

- Uważamy, że jest wówczas w interesie narodowym Wielkiej Brytanii - dodał.

Co zrobi USA?

Chiny tworzą rywalizację dla Banku Światowego. Londyn się przyłączył, Waszyngton krytykuje

Poza Francją i Niemcami, które swe decyzje ogłosiły wczoraj. Do grona 3 europejskich państw zgłaszających przystąpienie do AIIB zamierzają dołączyć również Włochy, informuje BBC.

Rząd Australii także zapewnił, że rozważa rezolucję o przyłączeniu do wspomnianej instytucji finansowej. W listopadzie ubiegłego roku, premier Australii Tony Abbott powiedział jednak, że aby tak się stało, działania AIIB muszą w pełni być jasne.

Prezydent USA Barack Obama, który spotkał się z premierem Abbottem na ubiegłorocznym szczycie w Pekinie, zgodził się z opinią przedstawiciela australijskiego rządu.

- Chodzi o ów same zasady, których muszą przestrzegać Bank Światowy, Międzynarodowy Fundusz Walutowy, Azjatycki Bank Rozwoju czy inna instytucja międzynarodowa - powiedział Obama.

AIIB został stworzony w październiku 2014 r.. Na czele banku rozwoju stoją Chiny. Podstawowym obiektem Azjatyckiego Banku Inwestycji Infrastrukturalnych jest stworzenie bodźców gwoli wzrostu inwestycji na rejonie Azji - w transporcie, energetyce, telekomunikacji i innych dziadzinach infrastruktury.

W gronie państw podpisujących przy poprzednim roku memorandum na temat ustanowieniu banku znalazły się także, Singapur, Indie jak i również Tajlandia. Do chwili obecnej 27 państwa zgłosiło się w charakterze członków założycieli.

Ekonomiści banków o wzroście PKB w 2016 roku